Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Gezi tutuklusu Hakan Altınay’a Avrupa Konseyi’nden destek: "Böyle bir kişiye nadiren rastlarız"

Avrupa Konseyi’nin Demokratik Katılım Dairesi direktörü Matjaz Gruden, Gezi tutuklusu Hakan Altınay’ın 2014 yılından beri kurucu direktörlüğünü yaptığı Avrupa Siyaset Okulu’nun Güz 2022 mezuniyet törenine destek için katıldı.  Gruden konuşmasında okulun direktörü Hakan Altınay için “Avrupa Konseyi’ndeki bütün çalışma arkadaşlarım adına şunu söyleyebilirim ki ülkesine olan sevgisi, hümanist değerleri, hoşgörüsü, bilgisi ve Avrupa demokratik değerlerine bağlılığı ile kendisi kadar öne çıkan bir kişiye nadiren rastlarız” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi olduğunu ve Almanya’dan önce kuruma katıldığını vurgulayan Gruden, “Bu hem gurur duyulacak bir olgu hem de kurumun değerlerine uymaya gayret göstermek adına bir sorumluluk. İstanbul’daki Avrupa Siyaset Okulu, ülkenizde ve Avrupa’nın geri kalanında ülkenize, halkınıza ve onun Avrupa patikasındaki yolculuğuna önem veren, saygı duyan, inanan ve destek veren herkes için bir değer ve müttefiktir” diye konuştu.

Avrupa Konseyi’nin Siyaset Okulları Ağı’na bağlı olarak 2014’ten beri faaliyet gösteren Avrupa Siyaset Okulu, 25-35 yaş arasında, çeşitli siyasi görüşlerden gençlere münakaşa yerine muhabbet ve dinlemeyi önceleyen eğitimler veriyor. Bugüne kadar 600’e yakın mezun veren okulun eğitmenleri arasında Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinin yanı sıra AKP’den bakanlık yapan Nabi Avcı ve Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, ve Harvard Üniversitesi ekonomisti Dani Rodrik gibi isimler de yer aldı.