Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Zam yok denmişti, işin aslı ortaya çıktı! JTİ, Philip Morris, BAT ve İmperial’de hareketlenme: sigaraya 2 TL daha zam gelebilir…

Gerçekleştirilen ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemesinin ardından sigaraya gelen 2 TL’lik zam, en son temmuz ayında etiketlere yansımıştı. Bu zammın üzerine bir kez daha zam beklentisine giren vatandaş haklı çıktı. Zam yok diyen Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’ın ardından açıklama yapan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, zammın yolda olduğunu açıkladı.

AYBAŞ, “ŞİMDİLİK ZAM YOK” DEMİŞTİ

Sosyal medya platformlarının gündemini ele geçiren olası sigara zammı sonrasında açıklama gerçekleştiren Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, zammın şu an için gerçekleşmeyeceğini; “Böyle bir zam yoktur şimdilik bilginiz olsun, sosyal medyada topic olmuş. Tabi bu gelmeyeceği anlamına da gelmez, zamları kanıksamayalım lütfen” açıklamalarıyla ifade etmişti. Bu açıklamanın ardından gelen başka bir açıklama ise, zammın yolda olduğunu gösterdi.

DÜNDAR, 2 TL’LİK YENİ ZAMMA İŞARET ETTİ

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’ın açıklamasının ardından bu kez Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar’dan bir açıklama geldi. Hem sigarada hem de alkollü içecekte yeni bir zammın yolda olduğunun sinyallerini veren TBYD Başkanı Erol Dündar, açıklamalarında; “Sigaraya geçtiğimiz günlerde 2 lira zam yapıldı. Aslında 4 lira zam yapılacaktı ama firmalar 2 lirasını sübvanse etti. Sübvanse edilen 2 liranın zam olarak yansımasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından ise, gözler bir kez daha güncel sigara fiyatlarına çevrildi.

ZAM SONRASI EN UCUZ SİGARA 29,5 TL; EN PAHALI SİGARA 33,5 TL

Öte yandan son gelen sigara zammının ardından en ucuz sigaranın fiyatı 27,50 TL’ye kadar yükselmişti. 2 TL daha zam gelmesi halinde bu sigaranın fiyatı 29,50 TL’ye çıkacakken, en pahalı olacak olan sigaranın fiyatı da ortaya çıktı. Sigara zammından sonra 31,50 TL ile en pahalı sigara olan Parliament, bir zam daha alması halinde 33,50 TL’ye satılacağı hesaplandı.