Israel

"אם קלטות הרפז היו בידינו - היינו שוקלים אם למנות את מנדלבליט ליועמ"ש"

שר המשפטים לשעבר מטעם הליכוד, משה ניסים, ומי שהיה חלק מוועדת האיתור שאישרה את מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר כי אם היו מובאות לידי הוועדה ההקלטות שידועות היום על פרשת הרפז, ייתכן ומינויו של מנדלבליט לא היה מאושר. "הקלטות היום יכולות לגלות תופעות קשות שאי אפשר להאמין שיועץ משפטי ינהג כך", אמר ניסים בראיון ל"ישראל היום".

פרשת הרפז - הסוף // צילום: פז בר

"ככל שיש קלטת שבה מסתבר שיש בעיה רצינית - אי אפשר להתעלם ממנה. הוא היה צריך להביא זאת בפני הוועדה. בזמנו לא ידענו מה שידוע היום על מנדלבליט. אולי אם הקלטת המדוברת הייתה באה אלינו לפני כן היינו חושבים אחרת. לא ידענו את המשמעות העמוקה שיש לנושא הזה".

האם שמעתם את ההקלטות אך לא הבנתם את המשמעות או שלא שמעתם הכל? למשל את ההתבטאות שחשפה איילה חסון?

"לא הייתה לנו הקלטת הזו וגם לא הייתה לנו ידיעה שיש קלטת כזו. הייתה מונחת בפנינו העובדה שהיועמ"ש החליט לסגור את התיק. עלתה איזה טענה בקשר לאשכנזי, אבל היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין סגר את התיק. הנושא הזה לא עמד במלוא המשקל שלו בזמן הדיון על המינוי". 

עוד בנושא:

כיצד התייחסתם לפניה של היועמ"ש הקודם וינשטיין שאמר לראש הממשלה שיש לשקול את המשך כהונתו של מנדלבליט כמזכיר הממשלה בעקבות פרשת הרפז? לא ביקשתם הבהרות או על מה הוא מסתמך?

"העיקר הוא מבחינת הצד הפלילי שבדבר. לא היו ראיות להעמיד אותו לדין. לא התייחסו לפן הערכי בזמנו. הואיל ולא היה מקום להעמיד אותו לדין, אז הנושא הזה לא עמד עם המשקל שיש לו כיום. אני לא יכול לומר איך הייתי נוהג, משום שכדי שאני אדע איך לפעול ולהצביע אני חייב לדעת את העובדות לאשורן, ובכלל זה את התוכן המלא של הקלטת. אם הייתה בפנינו קלטת והיינו רואים את תוכנה - הייתי בוחן את התוכן ושוקל אם מתאים או לא מתאים למנות אותו. העניין הוא שלא רק שלא היה לנו את הקלטות, אלא מסרבים לגלות את הקלטת ולחשוף אותה גם היום". 

"הנושא הזה לא עמד במלוא המשקל שלו בזמן הדיון על המינוי". שר האוצר לשעבר משה ניסים // צילום: נועם ריבקין פנטון

ניסים מסביר כי לדעתו יש לחשוף את הקלטת, ויפה שעה אחת קודם: "הגיע הזמן לפענח ולגלות את התוכן של הקלטת הזו, משום שכל דבר היום בישראל הוא אפשרי חוץ מהקלטת הזו שמסתירים אותה. מוטב שיגלו אותה. קשה להבין את הנימוק מדוע מסתירים. אם מדברים על שקיפות, הרי שיש פה ראש הממשלה שבמשך 4-5 שנים אין יום שלא שרפו אותו באש באמצעות הדלפות, ואף אחד לא פעל כדי להפסיק זאת. למעשה מנסים לעשות את זה למשפט בתקשורת. למה שם מותר להדליף כל פרט קטן והיועמ"ש לא עושה מאומה כדי למנוע את הדלפות ואת הדבר הזה מסרבים לפרסם? זה יוצר חשד שיש דברים שלא רוצים שהציבור ידע".

גם אם הממשלה תפטר - בג"ץ יסכל 

אלא שמרגע שמאושר המינוי הגוף היחידי שיכול לפטר יועץ משפטי לממשלה היא הממשלה עצמה. אפשרות כזו נראית היום רחוקה מתמיד בצל ממשלת האחדות. אך גם אם זו תפטר את היועמ"ש - ההערכות הן שהמהלך יידחה על הסף על ידי בג"ץ. "פיזית, משפטית, הממשלה יכולה, אך הממשלה לא תעשה את זה על לא דבר. היא יכולה לעשות את זה רק אם היא תוכל למצוא צידוק ציבורי מובהק כדי לעשות מהלך שכמעט לא קרה במדינת ישראל", מסביר ניסים. "האיש נתמנה משום שבפני הוועדה לא היה דבר שכל כך היה חמור שהיה צריך למנוע את המינוי שלו. זו עובדה. הוא כבר שנים רבות יועמ"ש. אם יש קלטת ונניח שהיא מתפרסמת, אז הכל תלוי בחומרת הדברים. אם הדברים ימצאו לא נוראים - הוא יוכל להמשיך. אם הדברים נוראים באמת ותתגבש דעה ציבורית שזה לא מתקבל על הדעת, אז מי שצריך להחליט בעניין זה לא הוועדה שלנו שסיימה את תפקידה מזמן, זו הממשלה". 

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר אמר בעקבות הדברים כי יש לבחון את המשך העסקתו של מנדלבליט כיועץ המשפטי לממשלה. "דבריו המטרידים של שר המשפטים לשעבר משה ניסים מדליקים נורה אדומה בכל הנוגע לטיב מינויו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט", אמר זוהר. "לאור דבריו החמורים יש לבחון מחדש את המשך העסקתו של מנדלבליט כיועץ המשפטי של הממשלה".

Football news:

Mohamed Salah: I hope to stay in Liverpool for a long time
La Liga President: Many try to justify failures on the field by talking about rest and schedule
Rivaldo on Griezmann: I Don't understand why the world champion and multi-million dollar transfer only comes out at the last minute
The Doctor Sociedad: The Youngster from serious injury. We are not currently considering the option of surgery
Klopp made Liverpool Champions. Now it's your turn: the game Showsport
Daughter of the owner of Valencia: This is our club and we can do whatever we want with it. Don't the fans understand?
Manchester City and Chelsea are Interested in Dean