Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

חטופים שישוחררו יטופלו במתחם נפרד: "לתעד עדויות לפשעי מלחמה"

בעקבות מסיבת העיתונאים השנויה במחלוקת עם יוכבד ליפשיץ ששוחררה משבי חמאס, פרסם משרד הבריאות נוהל טיפול בחטופים שחזרו מהשבי. הם יטופלו במתחם נפרד, שאליו יוכלו להיכנס רק בני המשפחות, צוותי רפואי וגורמי ביטחון. עובדת סוציאלית תשוחח עם מי שישוחררו מהשבי, ותעדכן את הצוות בכל מקרה של חשד לפגיעה מינית

משרד הבריאות פרסם הערב (יום ד') נוהל טיפול בחטופים שחזרו מהשבי, זאת בעקבות מסיבת העיתונאים השנויה במחלוקת עם יוכבד ליפשיץ (85) בבית החולים איכילוב. בין היתר נקבע כי הטיפול בחטופים שחזרו משבי, יהיה במתחם נפרד מיתר המטופלים המגיעים לטיפול במרכז לרפואה דחופה (מלר"ד). "יש להקפיד על תיעוד של כל ממצא גופני היכול להעיד על פשעי מלחמה", צוין בנוהל.

בנוהל צוין כי "המתחם יהיה חסום להגעת מבקרים ועובדים ממערכת הבריאות פרט למשפחות החטופים ולגורמי בטחון המלווים את הגעת החטופים, וגורמי הרפואה המטפלים בהם. יש לצמצם ככל הניתן את מספר השוהים במתחם ובמידת האפשר לשבץ נשים בעדיפות ראשונה.

2 צפייה בגלריה

 כיכר החטופים והנעדרים, ברחבת מוזיאון תל אביב
 כיכר החטופים והנעדרים, ברחבת מוזיאון תל אביב

תמונות החטופים והנעדרים ברחבת מוזיאון תל אביב

(צילום: מוטי קמחי)

עוד נקבע בנוהל כי "האחריות על חסימת הגישה למתחם היא של מנהל בית החולים או מי מטעמו. יש להקפיד הקפדה יתרה על שמירת הפרטיות, והסודיות הרפואית בכל הנוגע להעברת מידע. במידת הצורך לקיום התייעצות עם גורם חיצוני שאינו מצוות רפואי של בית החולים יבוצע תיעוד מלא על ידי גורם מורשה של בית החולים תוך ציון פרטיו האישיים של איש המקצוע הרלבנטי ותחום הייעוץ הפרטני".

בנוסף, צוין כי חטופים שייצאו לחופשי ייפגשו בבית החולים עם עובדת סוציאלית - רצוי מתחום בריאות הנפש - "להתרשמות מעוצמת המצוקה נפשית והיא תמליץ על התערבות נפשית נוספת של פסיכיאטר או פסיכולוג בהתאם למקרה. ככל שיעלה חשד לפגיעה מינית או עינויים בתקופת השהות יש לעדכן את הצוות הרפואי, להמשך בירור וטיפול. חשוב להימנע מתשאול ישיר ('דיבוב') ולאפשר בחירה ושליטה לגבי השיחה והשיתוף. במידה ויועלה צורך במעורבות של איש מקצוע לטובת בדיקת 'חדר אקוטי' ימצאו התנאים המתאימים לטובת ביצוע הבדיקה בבית החולים, ובכלל זה קולפוסקופ במידת הצורך.

"בנוסף, במהלך השיחה, ייקבע המטופל יחד עם העובדת הסוציאלית גורם עיקרי מסייע לקשרים עם גורמי הבריאות הרלבנטיים למהלך האשפוז ולתקופה שלאחר שחרור החטוף מבית החולים".

יוכבד ליפשיץ בהצהרה לתקשורת מבית החולים איכילוב

(צילום: עידו ארז)

בדיקה ראשונית תתבצע מיד בהגיעם של החטופים ששוחררו לבית החולים כדי לשלול מצב רפואי שמחייב התערבות מיידית. "הבדיקה תתבצע ככל הניתן בליווי בני משפחה או מי מטעם הנבדק (לשיקולו) ובהסכמתו. החטופים השבים ייבדקו על-ידי אחות ורופא מומחה ברפואה דחופה, ובמקרה של ילדים, רופא מומחה ברפואת דחופה ילדים. במקרה של נשים, יש עדיפות לרופאה ואחות. בהתאם לאנמנזה והבדיקה הגופנית, יחליט הרופא על הצורך בבדיקות מעבדה או דימות או בדיקת יועץ, ההכרחיות בשלב זה לשלילת מצב המחייב התערבות מיידית, עוד בטרם המפגש עם המשפחה. במידה שיש צורך בשלב זה להוציא את החטוף מחוץ למתחם ניתן לאפשר ליווי של בן משפחה.

"בדיקה שנייה תיעשה לאחר זמן המפגש עם המשפחה ובתיאום עם גורמי הביטחון המלווים ובה תבוצע השלמת בירור רפואי בהתאם לממצאים הראשוניים".

על רקע המחלוקת בין לשכת ראש הממשלה לבית החולים איכילוב והביקורת שנמתחה על קיום מסיבת העיתונאים בהשתתפות החטופה ששוחררה יוכבד ליפשיץגיבש משרד הבריאות נוהל חדש לפינוי חטופים. על פי הנוהל שחלקים ממנו פורסמו אמש, ההחלטה איזה בית חולים יקלוט חטופים שישוחררו תתקבל בהתאם למצב הרפואי שלהם ועל פי הקרבה הגיאוגרפית של בית החולים לנקודת השחרור. לכן, ייתכן שבתי החולים סורוקה וברזילי עשויים לקלוט בעתיד מספר משמעותי יותר של חטופים וביתר שאת כאלו שיזדקקו לטיפול רפואי מהיר.

פרמטר נוסף יהיה העומס בבתי החולים לצד אופן הפינוי (מוסק או קרקעי). גם זמינות הצוות המטפל באותו בית חולים בהתאם לזהות המשוחררים כמו רופאי ילדים, רופאי נשים ואנשי בריאות הנפש – כל אלו ישמשו פרמטר נוסף לקביעת בית החולים שיקלוט את החטופים.

מטה החטופים התעקש שלשום לפנות את ליפשיץ והחטופה הנוספת נורית קופר לאיכילוב על אף שצמרת משרד הבריאות הורתה לפנותן לבית החולים סורוקה, בין היתר מפאת הקרבה הפיזית לנקודת המעבר של החטופות לישראל מרצועת עזה. בניגוד להנחה הרווחת בישראל שעדותה של ליפשיץ גרמה נזק הסברתי, שערי עיתוני בריטניה סיפרו סיפור שונה. כך למשל, בכותרת הראשית של הדיילי אקספרס הובאה תמונתה מושיטה יד לאיש חמאס ששחרר אותה, ונכתב: "מחווה של שלום מחטופה ששוחררה מול פני הרשע". בדיילי מייל הובאה אותה תמונה עם הכיתוב "יד של שלום מבת ערובה ישראלית, שמביישת את רוצחי חמאס".

בעיתון הגרדיאן הבריטי, שנוטה מסורתית לצד השמאלי של המפה, הובאה גם כן התמונה - עם הכיתוב "שלום: חטופה נותנת יד לחמוש". בגרדיאן שיבחו את המעשה, וכתבו גם שליפשיץ סיפרה על התופת שעברה. את מעשיה הם כינו "רגע נדיר של אנושיות" בסכסוך המדמם בין ישראל לפלסטינים.