Israel

מה תהיה תדירות הדיונים ומהם האישומים: כל מה שצריך לדעת לקראת משפט נתניהו

כמה פעמים בשבוע ייערך הדיונים? • מי ירכיב את צוות השופטים? • מה סכום המתנות בתיק 1000 ומיהם הנאשמים הנוספים? • מחר ב-15:00, לראשונה בהיסטוריה, ייפתח משפטו של ראש ממשלה מכהן • "ישראל היום" עם כל מה שאתם צריכים לדעת

כתב אישום בישראל נגד ראש ממשלה מכהן, כאשר ייפתח בבית משפט המחוזי בירושלים משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן רשמי. יחד איתו יעמדו על ספסל הנאשמים הטייקון שאול אלוביץ ואישתו איריס וארנוס מוזס, בעל השליטה בקבוצת ידיעות אחרונות.

נתניהו לאחר החלטת היועמ"ש: "ניסיון הפיכה נגד השלטון בישראל"

מדובר בדיון טכני באופיו, שצפוי להיערך כחצי שעה בסך הכל, במהלכו יוקרא כתב האישום והנאשמים יצטרכו להשיב לבית המשפט אם הבינו את כתב האישום והאישומים נגדם אך לא יצטרכו להשיב עליו, לא להכחיש ולא להודות.

את המשפט ינהל הרכב בין שלושה שופטים – רבקה פרידמן פלדמן, שתכהן בראש ההרכב, משה בר עם ועודד שחם. באולם הדיונים צפוי נתניהו להיפגש עם דמות לא אהודה מבחינתו, התובעת הראשית בתיקו מטעם הפרקליטות, עו"ד ליאת בן ארי שמכהנת גם כמשנה לפרקליט המדינה לאכיפה כלכלית ומי שהייתה לראש הניצים בהתייחסותה לתיקי נתניהו לאורך כל הדרך והמליצה ליועמ"ש להגיש כתבי אישום באשמת שוחד בכל שלושת התיקים.

באשר למשך המשפט, בפרקליטות מעוניינים לקיים שלושה דיונים בשבוע, אך נתניהו מנגד מעוניין בדיון אחד בשבוע. מי שיכריעו את תדירות הדיונים יהיו שלושת השופטים.

עוד בנושא

עם זאת החוק אינו מחייב לקיים את המשפט בנוכחות הנאשם, כשהוא מיוצג על ידי עורך דין והיו לכך דוגמאות בעבר, אך מותיר לשיקולו של בית המשפט להורות לנאשם להתייצב בכל חלק מההליך המשפטי.

ביום רביעי האחרון בכירים במשטרה המליצו להנהלת בתי המשפט לתגבר את מעגל האבטחה סביב השופטים בתיקיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהם השופטת רבקה פרידמן-פלדמן. אבטחה דומה צפויה לקבל גם התובעת בתיק עו"ד בן ארי. 

במרץ האחרון דחה בית המשפט את בקשתו של ראש הממשלה לדחות את פתיחת משפטו לאחר שלא קיבל את מלוא חומר החקירה. כזכור, כתב האישום נגד נתניהו כולל בתוכו שלושה אישומים לפי התיקים:

בפרשה הידועה גם בשם "תיק המתנות", היועמ"ש חושד שבמשך כעשרים שנה קיבל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טובות הנאה בדמות מתנות (סיגרים, שמפניות ותכשיטים) מאנשי העסקים ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ין בסך כולל של כ-700 אלף שקלים במצטבר שקלים ובסופו של יום נתניהו סייע לו לקבל ויזת כניסה לארה"ב.

מנדלבליט על כתבי אישום נגד נתניהו: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך שלם" // צילום: עמי שמיר

כמו כן, כמפורט בכתב האישום, הנחה את מנה"ל משרד התקשורת דאז שהפך לעד מדינה כנגדו, שלמה פילבר, לסייע למילצ'ן בענייני רגולציה הנוגעים לעסקת מיזוג בין חברות התקשורת רשת וקשת בכך שתטיב עימו. כתב האישום טוען גם כי נתניהו פעל לקדם חוק שיגביל את העמלות שוגרים משרדי הפרסום מאמצעי התקשורת וקידום מיזם עסקי עם איש העסקים ההודי ראטו טאטא, דבר שלא יצא בסופו של דבר. כל זאת בשביל להטיב עם האינטרסים של מילצ'ין. 

כתב החשדות מייחס לנתניהו בתיק זה מרמה והפרת אמונים. באשר לארנון מילצ'ין החליט מנדלביט לסגור את התיק בעניינו. כן החליט היועץ לסגור את התיק בפרשה כנגד אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

היועמ"ש חושד כי במסגרת פרשת "נתניהו מוזס" נתניהו ובעל השליטה בקבוצת ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, תיאמו מהלכים על מנת להגביל את תפוצת עיתון ישראל היום בתמורה לסיקור אוהד בידיעות אחרונות ובאתר -Ynet. 

כתב החשדות מייחס לנתניהו בתיק זה מרמה והפרת אמונים. באשר לנוני מוזס החליט מנדלבליט כי יוגש כנגדו כתב אישום באשמת שוחד.

תיק 2000: נוני מוזס וח"כ איתן כבל נחקרו // צילום: שמואל בוכריס

מדובר בתיק תקדימי שעוסק בקשרים בין פוליטיקאים לבין אנשי תקשורת בכירים, קשרים שקיימים כל העת, על כן היועץ התלבט ארוכות אם להגישו. מאפיין נוסף של התיק היא "ראיית הזהב" בדמות קלטת בקולו של נתניהו ולא של שליחיו. בסופו של דבר הוחלט כי השימוש בסמכות שלטונית לכאורה, על מנת לזכות בפרסום אוהד של עיתון ואתר מרכזיים עולים לכדי מרמה והפרת אמונים. בנוגע למוזס הדברים שאמר בקלטת היו ברורים הרבה יותר ועולים לכדי הצעת שוחד.

בפרשת "בזק-וואלה!" זה חשוד ראש הממשלה כי הטיב עם בזק ובעל השליטה שאול אלוביץ' בתמורה לסיקור אוהד באתר וואלה בכך שאישר, כשר התקשורת, השלמת עסקת בזק-יס וכך בזק שילמה ליורוקום שבשליטת אלוביץ' כמיליארד שקלים. כתב החשדות מייחס לנתניהו בתיק זה שוחד ומרמה והפרת אמונים. 

בעניינם של בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' הוחלט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בעבירת שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה כנגד שניהם. נוסף על כך, ביחס לשאול אלוביץ' הוחלט לשקול הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע גם בעבירת הלבנת הון ובעבירת דיווח, במטרה להטעות משקיע סביר.

Football news:

Newcastle midfielder Longstaff is close to a move to Udinese. His salary will increase by more than 30 times
Milan defender Duarte was injured. This is the second injury at the club after resuming training
Lyon bought Toko-Ekambi from Villarreal for 11.5 million euros
Porto coach: Matches without fans are like salad without dressing. Without vinegar, oil and salt – not the same
Newcastle defender Yedlin: We do not demand that the lives of blacks are more important than the lives of whites. Just to be treated as equals
Barcelona could sign Alfonso Davies for 8 million euros in 2017
The Premier League allowed clubs to play friendly matches. The coaches will judge