logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Israel

ראש העיר ראשל"צ: אם לא יימצא מימון - ביה"ח הגריאטרי ייסגר

צילום: חגי דקל

בעקבות הפרסום בידיעות אחרונות ו-ynet על כוונת משרד הבריאות לסגור מוסד גריאטרי בו שוהים כ-80 קשישים: עיריית ראשון לציון הוציאה בשבוע שעבר מכרז להפעלת המקום ומשרד הבריאות התחייב לעצור את פינוי החולים.

אולם עכשיו נראה כי התסבוכת הגיעה למבוי סתום. לדברי רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון, כבר עשור משרד הבריאות מייבש את ביה"ח הזה. "350 יכולים להיות במקום, כשבפועל יש 80. פתאום הודיע משרד הבריאות שנמצא על קרקע בבעלות עיריית ראשל"צ, על מבנים בבעלות ראשל"צ, שהוא לא משלם לנו יותר. מה אנחנו יכולים לעשות"?.

השתלשלות הפרשה:

בניגוד להבטחות: המוסד הסיעודי ייסגר, 80 קשישים יופקרו

קשיש מהמוסד הגריאטרי שייסגר: "לא מתפנה, אני אתאבד"

ביה"ח הגריאטרי בראשל"צ: משרד הבריאות רוצה לסגור; העיריה מחפשת מימון

לדבריו, משרד הבריאות הודיע לקשישים, משפחות ועובדים, שיתחילו לחפש מקומות חלופיים. "יש לנו ב-15 בחודש הליך של גישור אצל נציגת משרד הפנים. ברור שאני כראש עיר לא יכול לבוא ולהגיד שאני מסכים לוותר למשרד ממשלתי על 30 מיליון שקל שזה כסף של התושבים. אני קורא לנציגי משרד הבריאות, לבוא להליך הגישור ולמצוא יחד איתנו פתרון הולם לאנשים שם".

 (צילום: אבי מועלם)

הקשישים ובני המשפחה. ייזרקו לרחוב(צילום: אבי מועלם)

לאור המצב החמור, יוצאות המשפחות של אותם קשישים למאבק במטרה למנוע את סגירת המוסד. "להבנתנו הם רוצים להפוך את המקום לכלכלי יותר ולהקים בו דיור מוגן בבעלות פרטית", סיפרה יפעת כהן, בתה של אסתר מיכאלי בת ה־70 השוהה במוסד. "אם אמא שלי תיאלץ לעבור למקום חדש – היא תמות, רק בשנה האחרונה היא נאלצה להתמודד עם מוות של אבא שלי ושל אחותי, אין מצב שיעשו לה זעזוע כזה אחרי כל מה שעברה".

חוסר האונים של המשפחות מתעצם בייחוד לאור העובדה שהם מרוצים מהטיפול במוסד שאף דורג במקום הרביעי בארץ וקיבל ציון מרשים של 91 בדוח של משרד הבריאות. "משרד הבריאות לא רוצה לשלם והעירייה רוצים להפשיר את השטח לנדל"ן", זעמו המשפחות. "רק כסף עומד להם מול העיניים ולא מעניינים אותם הזקנים".

אפי רוזנברג, שאמו בת ה-99 מתגוררת במוסד כעשר שנים וסיפר כי המשפחות לא ערוכות להתמודד עם החדשות. "ברגע שלוקחים את הקשישים ומעבירים אותם למקום אחר 50% מהם ילכו לעולמם. המעבר יהרוג אותם. גם העובדים הולכים לסבול, הם ייזרקו לרחוב".

"עוד לא נתנו לנו הודעה רשמית. אף אחד לא רוצה לקחת אחריות ואנחנו לא יודעים מה לעשות", סיפרה יפעת כהן, שאמה מתגוררת במוסד. "בשנה שעברה אמא שלי איבדה גם את אבא שלי וגם את אחותי, היא משתקמת במוסד הזה ומטפלים בה מאוד יפה. עוד זעזוע כזה והיא לא תחזיק מעמד".

אליהו תירוש בן ה-87, המתגורר במוסד מזה שנתיים וחצי, אמר ל-ynet. "אני לא מתפנה. אני איש אצ"ל ותיק, אני בלי רגל עכשיו, לאן אני אלך? קשה לי. אני אתאבד".

השתתפה בהכנת הכתבה: ענבר טויזר

Themes
ICO