Turkey

ABD'den Türkiye'ye Çin şirketleri uyarısı: Verilerin korunduğundan emin olmalıyız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başta Huawei olmak üzere pek çok Çinli teknoloji şirketinin Türkiye'de etkinliğini artırdığını, bunun ABD'nin verileri için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Washington Examiner dergisine açıklamalarda bulunan Pompeo, ABD ve Çin arasındaki bilişim dünyasındaki gerilime değinen Pompeo, konuya Türkiye'yi de dahil etti. Huawei ve ZTE gibi Çinli telekom şirketlerinin Türkiye'de son dönemde faaliyetlerini artırdığını öne süren Pompeo, "Şu anda Türkiye'de önemli miktarda veriye sahip olmaları ve bu verilerin Çin Komünist Partisi'nin elinde olduğu gerçeği her zamankinden daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor" dedi.

"Verilerin korunduğundan emin olmalıyız"

Savunma ve güvenlik ağlarının güvende olduğundan emin olmak istediklerini belirten Pompeo, "Türkiye içinde veya başka herhangi bir ülkede Çin'in faaliyetlerinin artmasından etkilenecek olan sadece askeri ve güvenlik ağlarımız değil. Aynı zamanda Amerikan verilerinin korunduğundan da emin olmalıyız" ifadelerini kullandı.

"İnsanlar daha kötü durumda olacak"

Çin'in sağladığı kredilere atıfta bulunan Pompeo, "Çin Komünist Partisi'nin kaynaklarını kabul etmenin gerçek bir bedeli olacaktır. En nihayetinde bu ülkelerdeki insanlar daha kötü durumda olacak. Bu sadece Güneydoğu Asya ya da Türkiye için değil, ABD için de geçerli" diye konuştu.

Football news:

Barcelona - the first team to score for two 17-year-old players in a Champions League match
Atalanta's development has reached a crucial point: the club will soon turn into either Napoli or Roma. Miranchuk - a symbol of change
Sharonov joined the coaching staff of Cyprus Paphos
Yuran headed Khabarovsk SKA
Brugge forward Dennis on goal for Zenit: I said that I only score grandees, but it was a joke
PSG defender Kimpembe Pro 1:2 with Manchester United: We can only blame ourselves
Lopetegui Pro 0:0 with Chelsea: Sevilla showed a good team game