Turkey

Belarus'ta muhalefetten ulusal grev ilanı

Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko karşısındaki en güçlü muhalif isim olarak öne çıkan Svetlana Tihanovskaya, bugün itibariyle ülkede ulusal grev ilan ettiklerini açıkladı.

Tihanovskaya, ülkede ulusal grev ilan ederek, grevin 'Sadece işimi bırakmıyor, hukuksuzluğu ve adaletsizliğe son veriyorum' sloganıyla gerçekleştirilmesi teklifinde bulundu.

"26 Ekim'de ulusal grev başlıyor" diyen Tihanovskaya, Belarusluların hukuktan mahrum bırakıldığını, ancak onu mutlaka geri alacaklarını, bu konuda da kendilerine barışçıl silahları olan dayanışmanın yardım edeceğini ifade etti.

Tihanovskaya, vatandaşlara işe gitmemelerinin yanı sıra yolları kapatmaları, devlete ait dükkanlardan alışveriş yapmamaları, devlet hizmetleri ve servislerinden faydalanmamaları, banka hesaplarından para çekmemeleri çağrısı yaptı.

Grevin iptal edilmesi için Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun görevinden ayrılması, polis şiddetinin durdurulması ve tüm siyasi mahkumların serbest bırakılması koşulu sunuldu.

Protestolarda ses bombalarının kullanıldığını belirten Tihanovskaya, Lukaşenko yönetimini 'rejim' olarak nitelendirerek, Minsk'in bu halkı hak etmediğini ileri sürdü.

Football news:

ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?
Ziyech about who inspires him: Eden Hazard. A world class player