Turkey

Bursa'da yüz yüze eğitim başladı! (ÖZEL HABER)

Yeni eğitim öğretim dönemi, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla başlatılmıştı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitim, okul öncesi ve 1.sınıflar için bugün başladı. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" uygulamasından riskli bölgeleri incelediğimizde, birçok okulun çok yoğun riskli bölge olduğunu görüyoruz. Bu öğrencilerin bazıları temaslı ya da taşıyıcı olabilir. Dolayısıyla okula sosyal mesafe sağlanmış olsa da arkadaşlarına ya da öğretmenlerine bulaştırma riski var" dedi.

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

2020-2021 sezonunun ilk yüz yüze eğitimi bugün başladı.

Sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılırken, öğrencilerin okulda kalış süreleri de kısaltıldı.

"BİRÇOK OKULUN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ ALAMADIĞINI GÖRÜYORUZ"

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, "Uzun süredir kapalı olan okullar bugün 1. sınıflar için yüz yüze eğitime açıldı. Bursa'da 40 bin öğrenci açısından, Türkiye'de genelindeyse 1 milyonu aşkın 1. sınıf öğrencisinin yüz yüze okullarla buluşması son derece önemli. Ancak bakanlığın belirlediği kriterlere okulların gerekli önlemi alıp almadığına bakacak olursak, birçok okulun alması gereken önlemleri alamadığını görüyoruz. Bakanlığın dokunma yüzeylerini azaltacak sensörlü dezenfektanlar, sensörler, sensörlü musluklar ve sensörlü çöp kovası gibi önlemlerin alınması için bir kılavuz belirlediğini biliyoruz. Fakat okulların bunları nasıl temin edeceğine, maliyetlerini nasıl karşılayacaklarına dair bir yol haritası koymadığını ve okulları kaderine terk ettiğini de biliyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BU ÖĞRENCİLERİN BAZILARI TEMASLI YA DA TAŞIYICI OLABİLİR"

"Bursa'da veliler tarafından destek alan okullar, bu ihtiyaçların bir kısmını karşılamış olmalarına rağmen, velilerin okullara destek olamadığı bölgelerde ihtiyacın yeterli düzeyde karşılanmadığını görüyoruz" diyen Özkan Rona, "Sağlık Bakanlığı'nın "Hayat Eve Sığar" uygulamasından riskli bölgeleri incelediğimizde, birçok okulun çok yoğun riskli bölge olduğunu görüyoruz. Bu öğrencilerin bazıları temaslı ya da taşıyıcı olabilir. Dolayısıyla okulda sosyal mesafe sağlanmış olsa da arkadaşlarına ya da öğretmenlerine bulaştırma riski var. Çünkü alınması gereken tedbirlerde, öğrencilerin gruplara ayrılarak sosyal mesafeyi sağlayacakları bir grup olmalarının dışında diğer önlemlerin gerektiği gibi alınmadığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Football news:

Frankie de Jong on the defender's role against Juve: Always ready to play where Barcelona need to play
Rashford with 4 goals led the race of scorers of the season Champions League
Holand scored the most goals (12) in the first 10 matches in the Champions League
Pirlo about 0:2 with Barca: this match will help Juventus grow
Griezmann did not make any effective actions in 6 matches under Koeman
Ole Gunnar Solskjaer: Leipzig made Manchester United work hard. Rashford had a big impact on the game
Roberto victory over Juventus: the Best response to the unrest in Barcelona - it's a game