Turkey

Çocuklarını tedavi ettirmeyen anne-babaya dava!

Üç yaşındaki Hakan bebek, Sepsis (kanda ve iç organlarında  oluşan enfeksiyon) nedeniyle hayatını kaybetti. Anne baba, hastalanan küçük bebeği tedavi ettirdiğini belirtti. Savcılık, bebeğin hasta olduğu sıralarda herhangi bir sağlık kuruluşuna götürülmediğini belirleyince anne baba hakkında dava açtı.  Küçük Hakan’ın ablasının da henüz 1 yaşındayken tedavi eksikliğinden öldüğü ortaya çıktı.

Üç yaşındaki Hakan bebek geçtiğimiz yıl Mart ayında rahatsızlandığı gerekçesiyle Kağıthane Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Küçük bebeğin yapılan incelemede dolaşım ve solunum sıkıntısı çektiği tespit edildi. Küçük bebek yapılan tüm tedavilere rağmen hayatını kaybetti. Küçük bebeğin ölümüyle ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

Küçük Hakan'ın anne ve babası olayla ilgili ifadesinde başvuruldu. Baba Cevdet Ö. ve küçük Hakan'ın ölmeden bir hafta önce nezle olduğunu Nur tepe Polikliniğinde çocuğunu tedavi ettirdiğini ve doktorun verdiği ilaçları kullandığını anlatırken anne leyla Ö., bebeğin vefatından önce hasta olup olmadığı ve en son ne zaman muayene ettirildiği konusunda çelişkili beyanlarda bulundu.

ABLASI DA ÖLMÜŞ

Yapılan soruşturmada Hakan'ın ölümünden bir yıl önce nergis isimli bir kardeşi olduğu henüz bir yaşındaki küçük Nergis'in de benzer bir şekilde vefat ettiği ortaya çıktı. Savcılık küçük Nergis'in ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmayı incelediğinde anne Leyla Özkan'ın bakımında tek başına olduğu, babanın asker olduğu ve annenin küçük Nergis'in ölümünde kusuru olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

TEDAVİ ETTİRMEMİŞLER

Küçük Hakan'ın ölümüyle ilgili küsur olup olmadığının tespit edilmesi için dosya adli tıp Kurumu'na gönderildi. Hakan bebeğin kanda ve iç organlarında oluşan enfeksiyon nedeniyle öldüğüne dair rapor verildi. Adli tıp kurumu, anne ve babası da dahil olmak üzere küçük bebeğin ölümünde anne-babanın bir sorumluluğun olup olmadığının belirtilmesinin ancak mahkeme hususunda soruşturulması gerektiğini beyan etti. Rapor sonrası savcılık küçük Hakan'ın ölümüne yakın zamanda herhangi bir sağlık birimine başvurulup muayenesinin yapılmadığını tespit etti. Fakat baba çocuğun ölümüne yakın hastaneye götürdüğünü ve tedavi ettirdiğini iddia etmişti.

ANNE- BABAYA DAVA

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda hakkının anne ve babası hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede küçük bebeğin bakım ve gözetimi ile yükümlü olan ailesinin ölümüne yakın zamanda muayene ettirmeyerek ölüm olayında kusurlarının olduğunu belirten bir iddianame düzenledi. Taksirle ölüme neden olma suçundan yargılanmaları istenen anne baba asliye ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Üst mahkemeden ders gibi karar!

Football news:

In Romania, a special champion: everything was decided in the match, the format of which was chosen 3 hours before the whistle
Danny rose: I was stopped by the police last week: is This a stolen car? Where did you get it?. And this happens regularly
Barcelona refused to sell for 60 million euros Trinca u, bought from Braga for 31 million. The club count on him
Chelsea will compete with Everton for Regilon. Real Madrid is ready to sell him
Espanyol asked La Liga to cancel the flight. The Catalans have been in the relegation zone since the fifth round
Inter have not yet decided on Conte's future. Everything will be decided after the Europa League
Haji resigned as Viitorul's coach