Turkey

Doktorlar bile şaşırdı! Her bir rahminden birer bebek dünyaya getirdi

Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Cansu Tören, yaklaşık 4 yıl önce Mehmet Tören ile evlendi. Doğuştan bir böbreği olmayan Cansu Tören, bir süre sonra hamile kaldı ancak hamilelik süreci normal şekilde seyrederken düşük yaptı.

ACİLEN DOĞUM SERVİSİNE ALINDI

Tetkiklerde 2 ayrı rahmi olduğu belirlenen genç kadına doktoru, anne olabilmesi için tedavi uygulanması gerektiğini ifade etti. Hamileliğinin 30. haftasında İzmir'deki ailesini ziyarete gelen Tören, rahatsızlanınca gittiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğumun başladığı bilgisi verildi. Bunun üzerine kadın, doğum servisine alındı.

İKİZLER ERKEN DOĞUM NEDENİYLE YOĞUN BAKIMDA

Genç kadın, Opr. Dr. Adnan Budak ve ekibi tarafından yapılan sezaryen ameliyatının ardından ikizlerini dünyaya getirdi.

"İdris" ve "Besra" ismi verilen ikizler, erken doğum nedeniyle hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Bebeklerine kavuşmak için heyecanla bekleyen anne, ikizlerinin fotoğraflarına cep telefonundan bakarak hasret gideriyor.

"UMUDUMUZU KAYBETMEDİK"

Anne Cansu Tören, ilk çocuğunu hamilelik sürecinde kaybedince bir daha anne olamayacağını düşünerek çok korktuğunu söyledi. Doktorundan vücudunda 2 ayrı rahiminin olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdığını belirten Tören, "Hayatta en büyük isteğim anne olmaktı. Bunun için çok mücadele ettik. Doktorum 2 rahimli kadınların hamile kalma olasılığının az olduğunu söyledi ama eşimle umudumuzu kaybetmedik. Gördüğümüz tedavi sonucu 2 ayrı rahim kesesinde ikiz bebeklerimizin oluştuğunu öğrendiğimizde çok sevindik" dedi.

Hamilelik sürecinde doktorunun tavsiyelerine dikkat ettiğini dile getiren anne, doğumu gerçekleştiren Opr. Dr. Budak ve ekibinin kendisine çok yardımcı olduğunu vurguladı.

Bebeklerini ilk kez ameliyathanede kucağına aldığını anlatan Tören, "Onları sonra kuvöze koydular. Anne olmak çok güzel bir duygu. Ben çocuk sahibi olmak isteyen tüm annelere morallerini bozmadan tedavilerini sürdürmelerini öneriyorum." diye konuştu.

"LİTERATÜRDE BÖYLE VAKALAR AZ GÖRÜLÜR"

Ameliyattaki ekipte görev alan Dr. Zeynep Yasemin Öner de meslek hayatında ilk kez böyle bir vakayla karşılaştığını belirtti.

Kadınlarda görülen kısırlığın yüzde 5'inin çift rahim kesesinden kaynaklandığını dile getiren Öner, şu bilgileri verdi: "Genç annenin 2 ayrı rahiminden 2 ayrı bebeğin olması dünyada nadir görülen bir durum. İki rahimde genellikle bir bebek oluşur ama burada hastamızın 2 ayrı rahminde 2 ayrı bebek dünyaya geliyor. Literatürde böyle vakalar az görülür. Doğumun başlamasının ardından hemen ameliyathaneyi hazırladık. Doğum sırasında rahimlerde bir kanama olabilirdi ya da annenin tek böbrekleri olmasından kaynaklı bir komplikasyon gelişebilirdi. Çok şükür ki bebekleri doğumdan sonra sağlıklı bir şekilde annenin kucağına verdik."

Dr. Öner, annenin ve bebeklerin sağlıklarının çok iyi olduğunu, ikizlerin bir süre daha kuvözde kaldıktan sonra taburcu edileceğini sözlerine ekledi.

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ

Football news:

Chelsea will announce Tuchel's appointment today. He will lead the team in the game against Wolves tomorrow
Tottenham's Cup rival is coached by a rock star. Invited Mourinho to play the tambourine in his group, loves The Doors and prefers Jagger Messi
Puyol presented Barca's form for the match against Real Madrid. It combines the colors of the club and the flag of Catalonia
Barca has the highest revenue in the 2019/20 season - 715.1 million euros. Real Madrid, Bayern Munich, Manchester United and Liverpool are in the top 5 (Deloitte)
Van de Beek has no intention of leaving Manchester United. Solskjaer believes in the midfielder and will give him a chance
Lampard couldn't say goodbye to the Chelsea players. The Czech briefly informed them of his resignation before training
Every time Messi doesn't play, Barcelona wins. Ex-Argentina goalkeeper Gatti about Leo