Turkey

DSÖ Covid-19'un kökeninin incelenmesi için Çin'e iki uzman gönderdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bünyesinde çalışan 2 bilim insanının Covid-19'un kökenlerini araştırılması sürecine dahil olmak üzere Çin'e vardığını bildirdi.

DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, Çin'e giden iki uzmanın, hayvan sağlığı ve epidemiyolojisi konularında uzmanlaştığını ve Çinli bilim insanlarıyla ortak çalışma yürüteceklerini açıkladı.

İki bilim insanının temel çalışmalar başlatacağı ve araştırmanın ölçeğini ve yol haritasını tanımlayacağı kaydedildi.

Harris, "Herkesin merak ettiği konulardan biri, virüsün insana başka bir hayvandan bulaşıp bulaşmadığını ve eğer öyleyse, hangi türden bulaştığını araştırmak. Bu nedenle konuyu çalışmak üzere bir hayvan sağlığı uzmanı gönderdik" açıklamasında bulundu.

Virüsün 2019 yılında Çin'in Vuhan kentindeki bir pazardan bulaştığı düşünülüyor. Virüsün, belli bir hayvan türünden insana bulaştığı iddia edilse de, buna ilişkin henüz kesin bir delil sunulmadı.

Virüsün, yarasadan kaynaklandığına dair yaygın bir kanı bulunurken, virüsün bir laboratuvar deneyinin ardından yayıldığına dair iddialar da mevcut.

Çin Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ülkenin küresel salgınla mücadele ve uluslararası ortak kamu sağlığı çalışmalarına katkı adına ülkede inceleme başlatma davetinde bulunduklarını belirtmişti.

DSÖ uzmanlarının aynı zamanda inceleme sırasında oluşacak ihtiyaçları belirlemesi ve DSÖ'nün duruma göre Çin'e daha fazla uzman yollaması bekleniyor.

Football news:

Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A
City are ready to give Coulibaly a 5-year contract with a salary of 10 million euros. Napoli wants 80 million for him^. Manchester City are working on the transfer of defender Kalidou Coulibaly from Napoli
PSG have a lot of injuries before the Champions League (even Tuchel!). Kerer broke his ear, but Mbappe is recovering furiously
Manchester City can join the fight for Tiago. Liverpool are still Interested in the player
Fomin about career abroad: I don't plan so: in 20 — FNL, in 22 — RPL, in 24 — Europe. I move step by step