Turkey

Dünya Barış Konseyi'nden ateşkes çağrısı

Dünya Barış Konseyi (DBK) Ermenistan ve Azerbaycan arasında Pazar günü başlayan ve dün devam eden çatışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. tDBK Sekreterliği tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklamada, ihtilafın 20 yıldan eskiye dayanan kökenlere sahip, çeşitli bölgesel ve küresel güçlerin dolaylı olarak karıştığı karmaşık bir sorun olduğu hatırlatıldı.

DBK’nin açıklamasında, gerilimi kışkırtan ve tırmandıran ya da doğrudan çatışmaya karışan her türlü yabancı müdahale kınanırken, tarafların şu ana kadarki eylemlerini sona erdirmesi talep edildi. 

DBK’nin tartışmalı toprakların karmaşık tarihinin farkında olduğu belirtilen açıklamada, iki ülke arasındaki çatışmaların neden olabileceği ağır sonuçlardan duyulan kaygı dile getirildi.

DBK, çatışmanın gerçek bir savaşa dönüşme potansiyeline işaret ederek, acilen ateşkes ilan edilmesi ve çatışmaların durdurulması, ilgili tarafların müzakerelere geri dönmesi ve için siyasi bir çözüm arayışına girmeleri, iki ülkedeki ve bölgedeki barış güçlerinin savaş histerisinin yayılmasını durdurmak ve barışçıl bir çözüm ihtimaline destek vermek üzere seferber edilmesi çağrısında bulundu.

Dünya Barış Konseyi açıklamasında, bu adımların, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının emperyalist planlar karşısındaki çıkarlarını ve bölgesel barışı savunmak için tek geçer yol olduğuna dair duyduğu inancı dile getirdi.

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi