Turkey

‘Evde paketleme’yle dolandırıyorlar

Ankara’da yaşayan ev hanımı Betül Çankaya, Instagram’da verdikleri ‘Evde paketlemeyle para kazanın’ ilanıyla insanları tuzağa düşüren dolandırıcıların kurbanı oldu. 250 TL kaptırdığı dolandırıcılardan şikâyetçi olan Çankaya, “Başkalarının da başına gelebilir. Kimsenin canı yanmasın” diyerek uyardı.

Sosyal medya üzerinden verdikleri ‘Evde paketlemeyle para kazanın’ ilanıyla ev hanımlarını hedef seçen dolandırıcıların tuzağına, Ankara’da yaşayan evli ve bir çocuk annesi Betül Çankaya da düştü. Aile ekonomisine katkıda bulunabilmek için Instagram’da iş ilanlarına bakan Çankaya, geçen hafta @evdeis_paketlemeajansı adıyla açılan bir sayfanın ‘Evde sabun, mandal paketleme’ ilanını gördü. Sayfada yer alan telefon numarasıyla Whatsapp üzerinden iletişime geçen Çankaya, iş başı 2 bin 500 TL garanti ücret karşılığı anlaştı. Paketlenmek üzere kargoyla kendisine gönderilecek ürünler için dolandırıcıların verdiği IBAN numarasına 250 TL depozito ücreti yatırdı. Ancak parayı yatırmasının üzerinden 3 gün geçmesine rağmen kendisine kargo gelmedi. Tekrar iletişime geçmeye çalıştığı telefon numarası artık kullanılmayınca şüphelenen Çankaya soluğu savcılıkta aldı. Dolandırıldığını öğrenen kadın, dolandırıcıların bulunması ve cezalandırılması için Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu. Başından geçenleri Hürriyet Ankara’ya anlatan Çankaya, şunları söyledi:

‘Evde paketleme’yle dolandırıyorlar

EŞİM UYARDI AMA DİNLEMEDİM

“Eşime, aile ekonomisine destek olmak istedim. Yapabileceğim bir iş gibi geldi ve iletişime geçtim. Sayfaları da çok gerçekçiydi, meğer dolandırıcılarmış. Güven vermek için parayı Ziraat Bankası üzerinden istiyorlar, PTT ile de kargonun geleceğini söylüyorlar. Parayı göndermeden önce eşime danıştım. O aslında ‘dolandırıcıdır bunlar’ diye uyardı. Ama onu dinlemeyip, gönderdim.

‘Evde paketleme’yle dolandırıyorlar

BAŞKA KİMSENİN CANI YANMASIN

Az bir meblağ gönderecektim ve karşılığında elime toplu bir meblağ geçecek diye düşündüm, o yüzden gönderdim. Ama sonra benim gibi evinde olan ev hanımlarının, genç kızların da başına gelebileceğini düşündüm. Başka kimsenin başına gelmemesi için, suç duyurusunda bulundum. Instagram sayfasını kapatmışlar, başkalarını açmışlar. Umarım başka kimsenin canı yanmaz.”

‘Evde paketleme’yle dolandırıyorlar

2-3 BİN LİRA KAZANÇ VAADİ

Instagram’da ‘evde paketleme’, ‘ev hanımlarına iş’ ve ‘paketleme’ ifadeleri kullanılarak açılmış onlarca sayfa bulunuyor. Sayfalarda, sabun, davetiye, mandal, balon, davetiye fotoğrafları kullanılarak paketleme işi karşılığı 2 ila 3 bin arasında değişen paralar kazanıldığı ifade ediliyor. Sayfaların kullandıkları ortak yöntemler ise şöyle işliyor:

* 81 ile iş veriyorlar.

* Depozito istiyorlar.

* WhatsApp’tan iletişime geçilmesi için numara veriliyor.

* Benzer fotoğraf ve videolar kullanılıyor.

* Ziraat Bankası ve PTT ile çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)