Turkey

Josep Borrell: İran’ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz

İran’ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesi konusunda Avrupa Birliği’nden (AB) açıklama geldi.

“Değişen Dünyada AB” adlı etkinlikte konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran nükleer programında görevli üst düzey bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

* Muhsin Fahrizade’nin bu şekilde öldürülmesi bir suç teşkil ediyor. Üzgünüm ama sorunları çözme yolunuz bu değil. Nükleer bilim uzmanlarını öldürerek İran’ın nükleerleşmesini engellemeyeceğiz ve Ortak Kapsamlı Eylem Planının (JCPOA) yeniden canlanmasını istemeyen insanlar var. Bu yıllarda anlaşmayı canlı tutmak için çalışıyoruz. Amerika’nın geri çekilmesine rağmen.

“ABD’Yİ ANLAŞMAYA GERİ DÖNMEYE İKNA EDEBİLECEĞİMİZİ UMUYORUM”

Borrell ayrıca Avrupa Birliğinin ABD’yi nükleer anlaşmaya geri dönmeye ve İran’ı da JCPOA’nın öngördüğü gibi nükleer sorumluluklara tam uyum sağlamaya ikna etmesini umduğunu ifade etti. Borrell, ‘JCPOA’nın bir sonraki toplantısı için bir tarihin zaten belirlendiğini ve bunun Noel’den önce yapılacağını’ da sözlerine ekledi. (DHA)

Football news:

Leonardo: I don't think Tuchel's resignation was a surprise. PSG simply anticipated the events
Milan will announce the signing of Mandzukic and Tomori this week
Leonardo on Messi at PSG: We are not at the negotiating table, but the chair is reserved. Such a player is always on our lists
Leonardo on the contracts of Neymar and Mbappe: We are not going to beg them to stay. But I have a good feeling
Boca Juniors won the Diego Maradona Cup by beating Banfield on penalties
Man City, Barcelona and Bayern have congratulated Pep on his 50th birthday
Solskjaer parked the bus at Anfield, as Mourinho did. Ins about the match Liverpool - Manchester United