Turkey

Muhalefette ortak aday krizinin perde arkasında ne var? Neden korkuyorlar?

Muhalefette ortak aday tartışması yaşanıyor. CHP ve İYİ Parti'de Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Meral Akşener’in aday olması konuşulurken Meral Akşener’in HDP'ye rota çizmesi ortalığı karıştırdı. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de tartışmalara katıldı ve “Ortak aday çıkarmak siyaseti bilmemektir.” dedi. Öte yandan Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun yatırımcıları tehdit etmesi büyük tepki çekti. Büyüyen Türkiye ekonomisi muhalefeti rahatsız mı etti? Muhalefet yatırımlara neden karşı? "HDP aday göstersin" krizi muhalefeti nasıl etkileyecek? Birlikte görünmeden ittifak yapma çabası mı? Erken seçim çağrıları, ittifakın dağılma korkusundan mı? Gelişmeleri A Haber canlı yayınına katılan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ile MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay değerlendirdi.

Muhalefette ortak aday krizinin perde arkasında ne var? Neden korkuyorlar?

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir'in açıklamaları:

"Partiler millete hizmet ve iktidara gelmek için kurulurlar. Meclis'te bulunan partiler kendi aralarında bir ittifak yapabilirler ve bunda bir sakınca yok.

Biz MHP ile ittifak kurduk ve bunu her zeminde ilan ettik. Ortak adayımızı da rahat şekilde ilan edebiliyoruz ama diğer partilerde böyle bir durum yok.

Diğerleri güya milletin duymayacağı şekilde ittifak yapıp yola çıkmaya çalışıyor ama artık mızrağın çuvala sığmadığını kendileri de gördüler. Her partinin kendi talebi ve söylemleri var. VE bun partinin söylemleri yenilir yutulur değil ve millet bunları kabul etmiyor.

Seçim için ortak aday belirleme sürecine geldiğinde milletten gelen tepkiler nedeniyle çıkmaza girdiler. Ahmet Şık ve Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamalarından sonra CHP ve İYİ Parti'nin artık iyi düşünüp hareket etmesi gerekir. Milletimiz bu muhalefeti hak etmiyor."

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone