Turkey

Prof. Özlü’den corona virüsü açıklaması: Türkiye’de iniş eğrisi başladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü, HaberTürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Başlayan normalleşme sürecinin corona virüsü salgınına etkisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Özlü, şunları söyledi:

* Çok önemli bir dalgalanma olmadı. Bu da sevindirici. Sosyal hayata kontrollü dönüş projesinin devamına izin veren bir durum bu. Biz artık evlerden çıksak bile, dikkat ettiğimiz zaman, kurallara uyduğumuz zaman salgın azalmaya devam ediyor.

* Kontrollü sosyal hayat deyince insanlar endişeleniyor; Salgın var, AVM’ler açılıyor, insanlar sokağa çıkıyor, bu salgında geriye dönüş oluşturur diye… Ama gördük ki öyle bir etki oluşmadı.

14 GÜN BEKLEMEK LAZIM

* Dikkat edilirse, tedbirler alınırsa normalizasyon süreci devam edebilir. 11 Mayıs’ta sürecin başladığını düşünürsek, kuluçka süresinin 5-6 gün olduğunu hesaplarsak, en erken etkilenmenin 17-18 Mayıs’ta ortaya çıkacağını öngörebiliyoruz. Dünkü rakam düşme eğilimindeydi. Bugünkü rakamı da görmek lazım. İlk intibalar umut verici ama 14 gün beklemek lazım.

* Hava sıcaklığı da etkiliyor. Salgının hızı biraz kesildi. Türkiye’de iniş eğrisi başladı ama dünyada iniş eğrisi yok genel olarak bakıldığında ama duraklama var. Bu da olumlu bir gelişme.

Football news:

Zinedine Zidane: People always talk about Real Madrid, because This is the most important club in history
Lukas Podolski: Sane hasn't reached the top level yet. He needs to play for the national team, win the Euro or the world Cup
Police arrested a 12-year-old boy in the case of threats against Zaa
These people are sick. They need help. The fear and loathing of the North London Derby
Farfan's goal could not be counted: before that, the referee called from the goal, and CHorluka just took the ball and ran forward with it
Son has scored 10+ goals for Tottenham in the Premier League four seasons in a row
Milan are Interested in the striker of Lille Osimana