Turkey

Sözcü yazarı Zeyrek: Galata Kulesi ne Bizans imparatorlarına kaldı, ne Sultan Süleyman’a, kıymayın efendiler!

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Galata Kulesi'nin restorasyonu sırasında hilti ile duvarlarının tahrip edilmesine tepki gösterdi. Zeyrek, "Galata Kulesi ne Bizans imparatorlarına kaldı, ne Sultan Süleyman’a, kıymayın efendiler!" düşüncesini dile getirdi. 

Zeyrek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi muhalefete geçtiğinden beri belediyenin, belediye başkanının birçok hakkını, yetkisini elinden alan Ankara, Galata Kulesi'ni de belediyeden alıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devretti. Oysa, 1962'den beri Galata Kulesi'ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi bakıyor, restorasyonlarını yaptırıyor, koruyor ve bütün masraflarını üstleniyordu." görüşünü savundu. 

Zeyrek, "Belediye elden gidince, bütün bu emeğin, masrafların ve geçmişin hiçe sayılması, Galata'ya adeta çökülmesi, demokratik bir hukuk devletinde zor rastlanır bir iş. Bakanlık, şimdilerde Turizm Yolu Projesi çerçevesinde başlattığı restorasyon çalışması kapsamında Galata Kulesi'ne de el atmış. İşte şu son fotoğraflar da o kapsamda yapılan restorasyon çalışmasından bir görüntüyü yansıtıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sonradan eklenmiş bölümlerin temizlendiğini söylüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise kullanılamaz hale gelen formu bozulmuş yerlerin kaldırıldığını açıklamış. Oldu olacak 1965'te yapılmış (bu mantıkla sonradan eklenmiş) huni çatıyı da yıksınlar." yorumunu yaptı. 

Zeyrek, "Gerçek her ne olursa olsun, bir tarihi eser restorasyonunda beton matkabı ile yıkım yapılması gerçeğini değiştirmiyor. Kim bilir, gözle görülmeyen yerlerde yapılan restorasyonlarda daha neler var? Galata Kulesi yüzyıllardır, bütün ihtişamıyla İstanbul'un üzerinde dimdik duruyor. O dik duruşu, yıllara, savaşlara, depremlere, fırtınalara ve yangınlara meydan okumuş bir yapı olmanın haklı gururunu da yansıtıyor. Hiç olmasa bu ihtişamı, bu gururu dikkate alsalardı da Galata Kulesi'ni siyasi hırslarına, ticaret vizyonlarına malzeme etmeselerdi. Galata Kulesi ne Bizans imparatorlarına kaldı, ne Sultan Süleyman'a. Onlar gibi bizler ölüp gideceğiz, şimdi görevde olanlar bir süre sonra o görevlerden gidecekler ama Galata Kulesi yüzyıllarca 'dünya mirası' olarak dimdik ayakta kalmaya devam edecek. O yüzden, Galata Kulesi'ne kıymayın efendiler!" ifadesini kullandı. 

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen tarihi Galata Kulesi'ni müzeye çevirmek amacıyla yapılan restorasyon çalışması sırasında kulenin duvarlarının hilti ile tahrip edildi. İBB suç duyurusunda bulundu.

TIKLAYIN | İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı: Galata Kulesi’ndeki restorasyona onaylı proje olmadan başlandı

TIKLAYIN | Galata Kulesi'ndeki restorasyon skandalına inceleme

TIKLAYIN -Bakanlığın el koyduğu Galata Kulesi’nde iş makinesiyle yıkıma İBB isyanı: Suç niteliğinde!

TIKLAYIN - İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Polat: Galata Kulesi'ndeki yıkım geri dönüşü olmayan tahribat yarattı

TIKLAYIN - "Galata’ya matkapla giren bu vandalizm ile Palmira’yı, Musul Kütüphanesi’ni yok eden IŞİD barbarlığı, zihniyet olarak kardeştir"

TIKLAYIN - İBB'den alınıp Vakıflar'a devredilen Galata Kulesi müze oluyor

TIKLAYIN - Ekrem İmamoğlu'ndan Galata Kulesi işletmesinin İBB'den alınmasına ilişkin açıklama: Kentle ilgili karar almada hoş bir yöntem değil

TIKLAYIN - Galata Kulesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınması için açılan dava durduruldu

TIKLAYIN - Ekrem İmamoğlu: Haydarpaşa ihalesi ve Galata Kulesi sürecine kızgınlığımın tarifi yok

TIKLAYIN - İmamoğlu'ndan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'a Galata Kulesi mektubu: Tahliye kararı İstanbul’a büyük zarar verecek

Football news:

Barcelona's Interest in Isak Increased after Koeman's appointment. Larsson has a high opinion of the player (Mundo Seportivo)
Manuel Pellegrini: When you play against Real Madrid and var, it's too much
PSV and Porto are Interested in Barcelona midfielder PUC. He doesn't want to leave the club
Puyol about Barcelona: If we want to win the championship, we need to perform very well
Schalke sacked Wagner. The team has not won the Bundesliga since January
Iacini on 3:4 with Inter: Even a draw would be an unfair result, given how many chances Fiorentina created
Ramos Pro 3:2 with Betis: the Referee tried his best and didn't do anything intentionally