Turkey

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda batarya değişimi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görevli astronotlar, istasyonun batarya değişimi için bu yılın üçüncü uzay yürüyüşüne başladı.

ABD'li astronotlar Chris Cassidy ve Bob Behnken, eski teknolojiye sahip 5 nikel-hidrojen bataryayı  çıkararak yerine yeni teknoloji 3 lityum-iyon batarya yerleştirmek üzere istasyon  dışına çıktı.

Bu, astronotların bu yıl batarya değişimi için yaptıkları üçüncü uzay  yürüyüşü oluyor.

İki astronotun, istasyona 3 yeni batarya daha ekleyip batarya  değişimini tamamlamak için 21 Temmuz'da dördüncü kez uzay yürüyüşüne çıkması  planlanıyor.

ISS'de görevli astronotlar, istasyonun temel güç kaynağı olan 48 adet  nikel-hidrojen bataryayı 24 adet lityum-iyon bataryayla değiştirmek üzere  2017'den bu yana uzay yürüyüşleri yapıyor. Bu yürüyüşlerde daha önce 6'lı 3 grup  halinde toplam 18 batarya 2017, 2018 ve 2019 yıllarında istasyona  yerleştirilmişti. 2020'de de 6 yeni bataryanın yerleştirilmesi hedefleniyordu.

Cep telefonları ve elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon  bataryaların istasyonun görev süresinin sonuna kadar yeterli güç kaynağını  sağlayacağı tahmin ediliyor.

İstasyonda 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görevde

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Rusya Federal Uzay Ajansı  (Rocosmos), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Japon Uzay  Araştırma Ajansının (JAXA) ortak projesi Uluslararası Uzay İstasyonu'nda astronot  ve kozmonotlardan oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

İstasyonda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri  gerçekleştiriliyor.

Football news:

I would not be surprised if Pochettino is appointed in less than 3 days. Ex-Barca winger Carrasco on the club's new coach
Alaba about Mueller: we are Glad that Bayern have such a player
Jordi Cruyff replaced Donadoni at the head of China's Shenzhen
Tiago Pro 8:2 with Barca: Bayern haven't won anything yet
Bartomeu's future in Barcelona will be discussed by the Board of Directors next week
CSKA is ready to offer 7 million euros for defender Fuchs. Internacional wants 10 million^. CSKA intends to acquire the Central defender of Internacional Bruno Fuchs, who is also claimed by Monaco and Lille
Goretska Pro 8:2 with Barca: This is only the first of three steps