Turkey

Uyku (Gece) terörü nedir, belirtileri nelerdir? Uyku terörü nasıl geçer?

Uyku bozukluğu olarak nitelendirilen gece terörü ya da uyku terörü, uyku esnasında aniden gelen ataklardır. Beraberinde çarpıntı, hızlı soluma, ciltte kızarıklık, terleme, kas kasılmaları görülebilir.

Uyku (Gece) terörü nedir, belirtileri nelerdir? Uyku terörü nasıl geçer?

Derin uyku sırasında ortaya çıkan gece teröründe hasta, uykudan korkuyla uyanıp boş gözlerle etrafa bakarak bağırmaya ya da çığlık atmaya başlar.

Tıp dilinde parasomnia olarak adlandırılna uyku bozukluğu durumu, her yaştan insanlarda görülür, ancak çocuklarda daha yaygındır.

Hayat kalitesini oldukta olumsuz etkileyen bu durumu engellemek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Peki uyku terörü belirtileri nelerdir ve nasıl geçer? İşte gece uyku terörüyle ilgili merak edilenler..

UYKU TERÖRÜ NEDİR?

Uyku terörü NREM uykusu esnasında meydana gelmektedir. NREM uykusu kişinin uyku ile uyanıklık arasında kaldığı bir süreçtir.

Bu süre içinde 1 ila 2 saat içerisinde çığlık, korku veya titreyerek uyanmasına uyku terörü denir.

Uyku terörü diğer bir adıyla gece terörü olarak da bilinen uyku bozukluğudur. Bu durum genellikle uyurgezerlik ile eşleştirilebilir.

Uyku terörü birkaç saniye ile birkaç dakikaya kadar sürer, ancak bu durum kişilere göre de değişiklik gösterip daha uzun sürebilir.

Uyku (Gece) terörü nedir, belirtileri nelerdir? Uyku terörü nasıl geçer? #1

UYKU TERÖRÜ BELİRTİLERİ

Tipik bir atakta hasta oldukça ürkmüş şekilde yatağa oturarak aniden çığlık atar, ardından inilti benzeri hafif sesler çıkararak belirgin korku ifadesi, hızlı nefes alıp verme, terleme gibi belirtiler gösterir.

Uyku terörünün bazı belirtileri ise şunlardır;

Uyku (Gece) terörü nedir, belirtileri nelerdir? Uyku terörü nasıl geçer? #2

UYKU TERÖRÜ NEDEN OLUR?

Gece terörü de dahil olmak üzere birçok rahatsız edici uyku bozukluğuna sahip olan kişilerin uyurken nefes alma sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olarak gözlemlenmektedir.

Uykusunda solunum sıkıntısı çeken kişilerin, nefes almak için extra çaba harcamaları da gece (uyku) terörünü tetikleyebilir.

Gece terörü yaşayan bazı yetişkinlerde tetikleyici unsurların, depresyon, anksiyete veya bipolar bozukluk gibi sağlık sorunlarına bağlı geliştiği de düşünülmektedir.

Uyku bozukluğuna yol açan diğer etkenler ise:

Uyku (Gece) terörü nedir, belirtileri nelerdir? Uyku terörü nasıl geçer? #3

UYKU TERÖRÜ NASIL GEÇER?

Gece terörlerinin tedavisi yoktur, ancak çocukluk çağında başlayan uyku terörü hastalığı büyüdükçe durma eğilimi gösterir. Fakat ileri yaşlarda olan uyku terörü için kesin olarak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Football news:

Schalke have not won 10 matches and are last in the Bundesliga. They have 10 points in 24 games
Monchi apologized to Koeman for calling him a whiner. He also apologized to Messi
A player from the 3rd division of Guatemala was disqualified for 5 years for hitting a referee in the face
Benzema can play with Atletico. He returned to the general group of Real Madrid
Leeds midfielder Diaz: Ronaldinho is my childhood idol. He played with joy and spontaneity
Rivaldo: I would like to see Barca's epic comeback against PSG, but I don't believe it. Winning the Cup will not save the season
Marquinhos: I'm getting more and more excited about Ligue 1. It's not PSG bad, just other teams at a good level