Turkey

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli'de, evlerde gün yapılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vaka sayılarında büyük artış olduğunu söylediği Kocaeli'de, ev ziyaretleri gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli'de, evlerde gün yapılıyor

Ülke genelinde olduğu gibi, Kocaeli'de de vaka sayılarında büyük bir artış görülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kocaeli, Bursa ve Gaziantep’te vaka sayılarının artışına dikkat çekip, 6 ilin sağlık il müdürleriyle görüştü.

Kocaeli'nde alınan tedbirlere rağmen vaka sayılarının ciddi oranda arttığı gözlendi.

"GEZMELERDEN ÖDÜN VEREMEDİĞİMİZDEN..."

Kocaeli'nde sayılarının artmasının fazla rahatlıktan kaynaklandığını söyleyen Meltem Ergin, "Vaka sayılarının artışı özel gezmelerden ödün veremediğimizden, sokakta yemek kültüründen vazgeçemediğimizden, özellikle sigaradan vazgeçemediğimizden kaynaklanıyor. Biraz daha dikkat edilse bu kadar fazla uzamayacak.

Daha sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam edeceğiz. Ama gezmeler, parklar, bahçeler, ev oturmalarını kesemezsek bu hastalık da kesilmeyecek gibi görünüyor. Çevremde ev oturmaları yapan insanlar var. Ben mümkün olduğu sürece çocuğum olduğu için bu tür etkinliklere katılmıyorum. Virüse kapılacağım endişesi taşıyorum." dedi.

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #1

"EVLERDE GÜNLER YAPILIYOR"

Aile ziyaretlerinin arttığını ve evlerde günlerin yapıldığını belirten Nezaket Esen, "Maalesef yükseliyor ve insanlar kendilerine dikkat etmiyor. İnsanlar yakın temastan ve görüşmelerden kaynaklanıyor. Evlerde hala günler yapılıyor. Aile ziyaretleri devam ediyor. Biz elimizden geldiğince tedbirleri almaya devam ediyoruz. İnsanların gün yaptıklarını duyuyorum. Dikkat edilirse daha çabuk atlatacağız." diye konuştu.

"İNSANLAR REHAVETE KAPILDI"

İnsanların rehavete kapıldığını ifade eden Celal Keskin, "Virüsün başladığı ilk zamanlar virüsü çok tanımıyorduk ve toplumda çok büyük bir korku vardı. İnsanlar rehavete kapıldı. Şu anda hastalık o kadar yakın ki ve hep hastalığa yakalanıp, iyileşenleri görüyoruz. Ama yaşamlarını yitirenleri görmek istemiyoruz.

Hayat devam ediyor ama bu birazda sorumluluk duygusuyla ilgili bir şey. İnsanlar sorumlu davranıp, bir başkasını düşünmeyecek şekilde hayatlarına devam etmesiyle alakalı vaka artışı. Maskemizi takıp geziyoruz ama sokakların dışında da bir yaşam var. Evlerde toplanılıyor bir şekilde insanlar, iş yerlerinde temas ediyorlar." dedi.

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #2

"YASAK OLMASINA RAĞMEN SİGARA İÇİLİYOR"

Yasaklar nedeniyle okula gidemediklerini ve öğretmenlerini özlediklerini belirten Nisa Nur Subaşı, "Vakalar çok arttı. O yüzden kurallara uymamız gerekiyor. Ama bazı insanlar çenelerinde maskeyi takıyor. Bununla ilgili önemli tedbirler alınması gerekiyor. Yasak olmasına rağmen sigara içiliyor. Bu yasaklar nedeniyle bizler de okula gidemiyoruz. Öğretmenlerimizi özledik. Hastalığa kapılmaktan korkuyorum. Benim birçok akrabam koronavirüse yakalandı ve biz bu durumdan endişeleniyoruz." diye konuştu.

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #3

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #4

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #5

Vaka sayılarının arttığı Kocaeli de, evlerde gün yapılıyor #6

Football news:

Arsenal have terminated their contract with Sokratis
Miranchuk will make his debut for Atalanta in the Serie A match against Udinese. He came on as a substitute 9 times
Rummenigge on the Euro: UEFA President thinks it would be wiser to host the tournament in one country
Nacho will not play with Alcoyano. Real Madrid defender has been in contact with a coronavirus infection
Cuadrado has recovered from covid and can play with Napoli
Inter have offered to rent Origi from Liverpool
Messi, Ronaldo, Neymar, Lewandowski and Ramos-in the symbolic team of the year from the UEFA website