Дария Карапеткова: Проблемът с четенето е в качеството, не в количеството

© Личен архив

"Чете се много. Дефектът се наблюдава, когато се стигне до въпроса какво следва от прочетеното", казва Дария Карапеткова от екипа на Софийския международен литературен фестивал

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Дария Карапеткова е доцент в специалност "Италианска филология" и ръководител на Италианския модул в магистърската програма "Преводач-редактор" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Тя е и част от програмния екип на провеждащия се в Националния дворец на култура Софийски международен литературен фестивал.


"Дневник" препубликува със съкращения интервюто на Дария Карапеткова, дадено за сайта "Обаче". Заглавието е на редакцията.


Фокусът на тазгодишното издание е "Четене с разбиране", как се роди идеята? В света, в който живеем, все по-малко се чете, значи ли това, че разбирането на случващото се, разбирането на другите, става все по-голям проблем?


- Проблемът е в качеството, не в количеството. Чете се много, потреблението на текст е страховито. Дефектът се наблюдава, когато се стигне до въпроса какво следва от прочетеното. Тук изобщо не бива да се ограничаваме единствено до литературата. В криза е нейният инструмент - езикът, защото той се използва неумело, повърхностно, без уважение. Много искам да подчертая, че тази криза има различни размери в отделните общества, независимо че е обща за съвремието ни. Крайно време е да си дадем сметка, че мястото, което заемаме в различните международни класации в тази сфера, налага спешни действия на индивидуално ниво, защото личното усилие винаги е първата стъпка.


Маргарет Атууд ще се включи онлайн в Софийския международен литературен фестивал


Софийският международен литературен фестивал всяка година се стреми да открои акцент, под чийто знак да обедини подбраните автори и теми от програмата. Много съм щастлива, че екипът застана зад моето предложение за "Четене с разбиране", защото намирам това послание не само за актуално и важно, но и за много съзвучно с тазгодишната селекция. Най-знаковите имена от нея са такива именно защото със своите текстове и гражданска позиция помагат да разберем сложността на нашето време, да имаме по-аргументирано мнение за мястото ни в него, както и по отношение на прочита на миналото и перспективите за бъдещето.


Един литературен фестивал е длъжен да отчита тенденциите в сезонната литературна картина, която има ангажимента да отразява, но също така е редно да предлага материал за размисъл, да чертае посоки, да стимулира израстване.



Мотото ли определи подбора на авторите, или темите, които занимават днес съвременните писатели, го подсказаха? Какво вълнува днешните писатели?


- Много от участниците във фестивала са включени по предложение на съответните издателства с оглед на новопубликувани заглавия, български или чуждестранни. Друга част беше предложена най-вече от програмния директор и така се сглоби една картина, в която отсъства конкретен национален акцент, но силно се очертава идеен и смислов: актуален синтез на някои от най-ключовите процеси и вълнения в международната литературна ситуация.


Факт е, че тъкмо от това има най-силна нужда, ако се върнем към казаното за кризата в разбирането. Колкото до въпросите, които занимават писателите днес, отчасти на шега ще кажа, че можем да ги разделим на три големи групи: въпросите за миналото, за настоящето, за бъдещето. По-интересното за мен разделение засяга перспективата, от която те гледат на тези въпроси - по-скоро индивидуалната или по-скоро общочовешката. Живеем в епохата на личното, в която азът е главен герой, но въпреки това за щастие и другата перспектива е добре представена, така че разнообразието е гарантирано.


Има ли разлика между локални и глобални теми и защо е важно да четем съвременна световна литература?


- Разликата между локалните и глобалните теми е в пряка връзка с мащаба на занимаващата се с тях литература. Съществува зависимост между глобалността на едно писане и неговата конвертируемост в международен контекст. Сигурно има вгледани в домашния си хоризонт хора, за които е безинтересно както излизането на родната литература отвъд граница, така и влизането на чуждата у дома.


Този критерий обаче - конвертируемостта - е жизнено необходим за укрепването на всяка национална литература, независимо дали е донор или реципиент. Радетелите на локалното ще трябва да се примирят - книжнината е интелектуален продукт и поради това тя никога не може да се разграничи от дълга си към диалога с другия. Тъкмо напротив, особено днес интелектуалните процеси все повече са резултат от обмени и влияния. Дори намаляват примерите за истински локална тема, което пък ги прави интересни, бутикови, ценни. С всичко това искам да кажа, че и от двете има нужда, че не бива да се подхожда надменно към никоя съставка на литературното многообразие. Пресищането с едната води до глад за другата, това само по себе си е много ползотворно.


Акцент на фестивала е присъствието на една от най-големите живи писателки, Маргарет Атууд, каква дискусия предлага тя?


Колекция „Разказът на прислужницата“

С код Dnevnik100 получавате поне 10% отстъпка

Купете

- Маргарет Атууд е феномен - не само като писателка, но и като личност. Смятам, че е редно нейното участие да се разглежда като едно от най-големите завоевания в историята на Фестивала, а и като постижение на програмния директор Амелия Личева в частност. Благодарни сме за безценното съдействие на издателите й у нас - "Ориндж". На публиката предстои да види един разговор на много високо ниво, проведен с нея от журналиста Бойко Василев. Ще имаме възможност да установим, че световният й успех и интересът към нея в личен план имат своето основание.


Те се дължат на нейното любопитство към света и живота, на живия и гъвкав ум, на нестандартната й визия, на свободната й и смела природа. Но всяка смелост, за да съществува, трябва да стъпи на някакво вътрешно спокойствие. Винаги съм била убедена, че този вид спокойствие идва в резултат от човешката култура.


Мисля, че тя е най-възрастният ни участник по години, но аз лично я намирам за най-млада в редица отношения.


Стефан Цвайг описва в "Светът от вчера" как интелектуалците се обединяват и надигат глас срещу световната заплаха, търсят ли поводи, а и форуми като този фестивал какви възможности дава за обединение в името на хуманността?


- Форматът на този тип фестивали е танц за двама. Вторият партньор е публиката. Във всяка отделна държава, всеки път фестивалът отправя покана към своята публика и измерва степента й на реактивност, на интерес, на широта, на леност или апатия, на консервативност или отвореност. Нашият фестивал предоставя трибуна на много пъстър набор от гласове. Те ще имат свободата да формулират своите послания и предстои да видим дали ще се възползват, както и дали публиката ще прояви интерес точно към това.


Светът от вчера

С код Dnevnik100 получавате поне 10% отстъпка

Купете

Какво ще предложи дебатът на тема "Световна литература"?


- Предстои разговор на българския литературовед и теоретик Галин Тиханов с едно от всепризнатите в глобален мащаб имена в областта на голямата тема за световната литература - Дейвид Дамрош. Този термин - защото именно за термин става въпрос, а не просто за литературата, която се пише по белия свят - променя съдържанието си в реално време пред очите ни. Ще имаме луксозната възможност да чуем в каква посока е тази промяна, и то от учен, който е незаобиколим, когато се разисква подобен въпрос.


Преводът и ролята на преводача имат също пряка връзка с мотото на фестивала. Вие сте преводач, преподавате изкуството на превода, но преводим ли е светът? В какво се състои изкуството на преводача - да сближи света, или да разшири възможностите за възприемането му?


- Еха! Двете половини на последната част от въпроса Ви свършиха идеално моята работа - дефинираха две еднакво безценни функции на фигурата на преводача, които са извънредно актуални в днешно време. Всеки, който се занимава с превод, е облагодетелстван поради изначалното изискване да проявява разбиране към другостта и изобщо да я допуска, да я отчита, да я осъзнава.


Преводът не е възможен без това. Струва ни се азбучно, но съществуват примери и за хора, лишени от подобно осъзнаване, и за тях истински ми е жал. Светът винаги е бил преводим и винаги ще бъде, но трудността се променя; за щастие и уменията на преводачите непрекъснато се усъвършенстват, така че няма страшно.


Акцент на Фестивала е и детската литература. С какво се отличава детската литература, която формира днешните поколения, от тази, която е формирала предишните? Чете ли се днес Алиса, Пипи Дългото чорапче, Карлсон, Емил от Льонеберя, романите на Ерих Кестнер, на Александър Дюма, които са изграждали ценностната ни система? Кои са новите теми в писането за деца и как се пише днес за деца? И как се превежда детска литература? С какво съвременната детска литература подсказва как да разбираме света, в който живеем?


- За пета поредна година Асоциация "Българска книга" организира в специално обособен формат Софийски международен фестивал за деца и младежи със собствена програма. Желая успех на колегите, защото мисията им е важна. Всички процеси, засягащи вкуса на малките читатели, неизбежно водят началото си от вкуса на родителите им. Мисля, че този логичен факт не бива да се пропуска.


По-късно се включват поколенчески фактори, желание за бунт, моди, обществени нагласи. Изброените от Вас заглавия, превърнали се в класика за деца, вероятно присъстват винаги в някакъв момент от читателския опит на малките, но съвременната писателска продукция, която се бори за тяхното внимание, все повече ги конкурира и в перспектива ще стесни набора им, за да си проправи място, тъй като не са необятни нито капацитетът, нито времето, с което тези читатели разполагат, преди да пораснат.


Без да се смятам за компетентна в областта на детската литература, имам впечатлението, че днес основната новост при нея е тематичният обхват, разширен до битовите и драматичните житейски въпроси, и то - важна подробност - поднесени в суров, неподсладен, лишен от метафори вид. Бих нарекла този подход приземяващ, отрезвяващ, еднопланов. Не крия, че не съм му почитател, защото за мен той сякаш съкращава детството на децата. Дано да не съм права.


В тази своя част детската литература се превежда по-скучно, защото едноплановото винаги е скучно, липсва иносказателност, провокация, трудност. Уточнявам, че говоря за онази част от въпроса Ви, която засяга моментите, които възприемам като нови и различни - иначе, разбира се, има и много друга литература, която намирам за прекрасна. Но отвъд личните мнения е безспорно, че споменатият набор от теми казва много за днешния ни свят. Включително за нарастващото съобразяване с политическата коректност, жертва на която стана не само бащата на Пипи, но и други приказни герои.


Макар че намирам това за тъжно, няма да завършваме нашия разговор така. Ще го завършим с друго безспорно наблюдение: писането за деца е твърде чувствителна и важна сфера, за да не се развива спрямо промените в обществата ни. Убедена съм, че това развитие ще го обогати и разшири границите му - и на писането, и на обществото.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна