Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа

Елиза Мария да Коста Гимараеш Ферейра е португалски политик и икономист. Тя заема поста на европейски комисар по сближаването и реформите в комисията на Урсула фон дер Лайен от 2019 г. Преди това е била зам.-гуверньор на Националната банка на Португалия от 2016 до 2019 г.

На 25 октомври Ферейра представи първата първата европейска реформа на публичната администрация в ЕС- ComPAct. Тя включва не само стратегически набор от действия за подпомагане на държавните и местните администрации в държавите членки да станат по-устойчиви, иновативни и квалифицирани, но и за укрепване на административното сътрудничество между тях, като по този начин позволява запълване на съществуващите пропуски в политиките и услугите на европейско ниво.

Разкажете за новата административна реформа на ЕС. Защо е необходима и какво предвижда тя?

Публичните администрации играят важна роля в реализирането на европейските и национални приоритети по места. Те са ключови за предоставянето на качествени услуги, за проектирането на политиките за зелен, цифров и демографски преход, за правилно инвестиране на публичните средства и за цялостно доброто управление. Последните кризи като пандемията и войната срещу Украйна показаха необходимостта от устойчива, ефективна и квалифицирана публична администрация.

Инициативата ComPAct показва, че комисията следи внимателно предизвикателствата, пред които са изправени публичните администрации в държавите членки, и работи активно в подкрепа на тяхната модернизация. Още повече ComPAct отговаря на очакванията на европейските граждани (представени в скорошно проучване на Евробарометър) администрациите да бъдат по-малко бюрократични, по-бързи, по-прозрачни и по-близо до хората.

ComPAct обединява различните инициативи за подкрепа на държавната, регионалната и местната администрация и насърчава сътрудничеството и споделянето на знания между държавите членки. Например ние предлагаме постоянен механизъм за обмен (ПАСЕ - Борса за сътрудничество в публичната администрация), чрез който държавните служители могат "да се докоснат" до методите на работа и организационната култура на други администрации в ЕС. Това ще улесни обмена на добри практики, трансфера на знания и създаването на обща административна култура.

Ще дам два примера за България. Скорошен проект за TSI подкрепи българската администрация на Министерския съвет за подобряване на капацитета за планиране, за подобряване на работните процеси и др. Освен това TSI подпомогна България да надгради знанията и уменията на публичната администрация да координира и наблюдава цялостното изпълнение на Плана за възстановяване. Това включва създаване на надеждни механизми и системи за наблюдение, докладване, контрол и одит.

През годините имаше различни програми за подкрепа на реформите в публичната администрация, но ефектът им бе ограничен. Предвиждате ли ново финансиране или дори предоставяне на техническа подкрепа от комисионна на място в отделните общини например?

Европейският съюз подкрепя държавите членки при проектирането и изпълнението административни реформи чрез Кохезионния фонд, Фонда за възстановяване и устойчивост и Инструмента за техническа подкрепа.

Освен това проектът за предоставяне на техническа помощ в европейските региони (JASPER) - управляван съвместно от Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка (EIB) - осигурява подкрепа при подготовката и изпълнението на Териториалните планове за справедлив преход в България.

Но JASPERS предлага също и възможност за трансфер на знания и опит на бенефициентите в България, за насърчаване на обмен на добри практики между сектори и държави членки за оптимално използване на европейските финансови средства. Реформите може да отнемат известно време, за да покажат видим ефект. Например Инструментът за техническа подкрепа помогна на българското правителство да опрости и подобри ефективността на административните процедури, свързани с 10 ключови събития в живота на гражданите.

Убедена съм, че ComPAct ще помогне на държавите членки да подобрят своето административно представяне в широк спектър от области като цифрово управление и качество на законодателството.

Увеличеният капацитет на администрацията е свързан и с възможността отделните общини да могат директно да кандидатстват за кохезионно финансиране към Европейската комисия. Очаква се и Европейският парламент да гласува доклад през април 2024 г. относно възможността за пряко финансиране по линия на сближаването за общините през следващия програмен период. Каква е вашата позиция?

Възможността местните власти и общините директно да подбират и кандидатстват по проекти за устойчиво градско развитие развитие вече съществува и се използва до голяма степен в целия ЕС. Например поне 8% от ресурсите на ЕФРР (Европейски фонд за регионално развитие) във всяка държава членка трябва да бъдат инвестирани в приоритети и проекти, избрани от градовете и въз основа на техните собствени стратегии за градско развитие. И след първата обява за набиране на проекти по Европейската градска инициатива за периода 2021 - 2027 г. община Бургас реализира на един от четиринадесетте най-успешни проекта за градско възстановяване.

Както се споменава в последния доклад за сближаването на комисията, има няколко предизвикателства, свързани с демографските промени и с цифровия и зеления преход, които асиметрично засягат нашите региони и територии и повишават риска от задълбочаване на териториалните различия. За да се справят с тези предизвикателства, политиките на сближаване трябва да са съобразени с териториалните нужди. За тази цел е възможно да се възползвате от механизми за териториално управление, със специални подрегионални стратегии, какъвто е случая с Фонда за справедлив преход.

Повече отговорности на общините при подготовката и преговорите с Комисията по кохезионните програми трябва да бъдат придружени или дори предшествани от укрепване на техния административен капацитет. Необходимо е също да вземат предвид съответните им компетенции в съответствие с националните конституции.

За България най-големите проблеми с европейското финансиране през последния програмен период бяха свързани с Оперативна програма "Транспорт", "Околна среда" (корекции, задействане на европрокуратурата) и ниската степен на усвояване на средства по "Регионално развитие". Предприела ли е комисията конкретни стъпки за избягване реалокирането на ключово финансиране за инфраструктурни проекти, които да отидат вместо това за новата линия на метрото в София например?

Тази година приключва изпълнението на програмен период 2014 - 2020 г. Ние ще да продължим да работим в тясно сътрудничество с българските власти за справяне с потенциални предизвикателства и да гарантираме, че страната ще се възползва напълно от наличните възможности "за гъвкавост" (вместо за връщане на средства).

Комисията препоръча на някои държави членки - включително България - да разработят пътна карта за изграждане на административен капацитет за подобряване на стратегическото планиране, координиране и прилагане на фондовете на политиката на сближаване за програмния период 2021 - 2027 г., за отстраняване на някои от недостатъците, установени в предишен период.

Основната цел на политиката на сближаване е да се намалят регионалните различия. В Споразумението за партньорство за 2021 - 2027 г., с което се ангажираха българските власти, половината от финансирането от кохезионните фондове трябва да отиде за най-слабо развитите региони в Северна България. Надяваме се, че до края на десетилетието кохезионните фондове ще са допринесли за по-просперираща, справедлива и икономически балансирана България по региони.

Имаме основателни причини за това и вярвам, че е постижимо: от присъединяването си към ЕС България извървя дълго, но устойчиво пътя си към сближаване със средното икономическо ниво за Европа. По изчисления инвестициите от кохезионната политика са допринесли за увеличение на БВП с 16 процентни пункта на глава от населението в страната. Усвояването на европейските средства допринесе и за изграждането на култура на одит, контрол и оценка. За периода 2021 - 2027 г. кохезионните фондове за България (приблизително 11 млрд. евро) ще допринесат за продължаване на положителните тенденции, като се фокусират върху намаляването на регионалните различия и укрепване на двигателите на конкурентоспособността извън основната инфраструктура.

България, подобно на други държави членки, може да се възползва от подкрепата на ЕС за укрепване капацитета на нейната администрация в различни области - умения за по-ефективно управление на зеления преход на национално ниво или интегриране на изкуствения интелект в ежедневната работа на администрацията, което ще помогне за максимално възползване от технологичното развитие.

Разбира се, намаляването на бюрокрацията, цифровизацията и зеленият преход са важни важни аспекти на реформата, но, изглежда, основно предизвикателство в момента за българската администрация е работата с новите инструменти за възстановяване от ковид, справедлив преход и др.? Какви стъпки ще бъдат направени в тази посока?

Ние добре осъзнаваме, че административният капацитет е от решаващо значение не само за проектиране и прилагане на реформи, но и ефективно планиране и инвестиране на европейското и национално финансиране.

Инструментът за техническа подкрепа (TSI) например вече е съдействал на 23 държави членки за изготвянето на плановете им за възстановяване и устойчивост и улеснил изпълнението на включените в тях реформи. Допълнително е подкрепил 18 държави членки, включително България, при изготвянето на техния План за териториален справедлив преход.

Регионалните и местните власти също могат да поискат подкрепа от TSI, за да увеличат своя капацитет за разработване и изпълнение на проекти с европейско финансиране. Например има възможност за предоставяне на мултирегионална техническа подкрепа за региони, които са изправени пред сходни предизвикателства. Персонализирана подкрепа ще бъде предоставена на всеки участващ регион, включително чрез насърчаване на взаимното обучение, обмени и разработване на общи подходи за развитие. През 2023 г. има 10 такива мултирегионални проекта, подкрепени от TSI.

Освен това, за да съдейства на държавите членки и регионите по пътя им към справедлив преход, комисията стартира платформата за справедлив преход (JTP), единна точка за достъп, която предоставя подкрепа и знания за устойчива икономика, неутрална по отношение на климата.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна