Фрагменти 65: Аристотел, baby

Днес някои уж очевидни идеи и мисловни състояния идват лично от него

Залавям се тук с една от най-трудните задачи: да опитам да обясня накратко Аристотел, чиито безкрайни идеи могат да се проследят и до наши времена.

***

Разбира се, според моя философски поглед това звучи леко идиотско, щот никой не е успял и няма да успее да „обясни“ тази стихия, тази реална безкрайност на мисълта. Еле па да я преведе на съвременен културен език. Още повече, че от мен някак винаги се очаква и дребноват политически коментар, тип „гадателство“, което винаги ме разсмива.

***

Има и нещо, което обаче наистина ме разсмива с глас: че като се каже „Аристотел“, повечето хора си мислят, че става въпрос за непроходими сложнотии, а то, в някаква степен, може и да не е съвсем така. Или поне не изцяло.

***

Не, няма да обяснявам философията му (за която и той сам със себе си понякога не е съгласен), а ще опитам да опростя, и дано мойте мисловни henchmen от Философския да ми простят „попкултуризацията“. Разбира се, да сме честни, никой не е в състояние да каже нещо като „ето ви го Стагиритът в 15 изречения“, без да прозвучи като сумасшедший, както смятам да направя сега аз (усмихнато до сълзи личице).

***

Т.е. това тук е нещо като супербърз “The Bluffer’s Guide To Aristotle”. Нещо по средата, което впрочем също е аристотелова прото-идея – за „по средата“, т.е. през 368-а пр. Хр. не е имало изобщо мисловна концепция за „среда“, а предимно за крайности в мисловните концепции.

***

Сами разбирате защо: във всичко и до днес има аристотелова метафизика, етика, политика (занимания с обществена дейност, както я разбират още отпреди елинизма), логика, физика и още около сто неща. И никога „среда“.

***

Предупреждавам: ще опитам да сведа този вероятно най-голям ум в историята до нещо приблизително разбираемо, т.е. никой истински софистициран познавач да не киселее, благодаря.

***

Та: Аристотел е първият натуралист (намигване към зеленистите, ползвайте го), освен обсесивен „организатор“ на мисленето. След смъртта на Платон (когато вероятно си е казал, „ох, и тоя най-сетне пукна“), той прекарва няколко години в днешната Мала Азия, изучавайки растения и животни (да, за такъв фрийк говорим). Далеч преди Карл Линей, Аристотел прилежно си записва всякакви екземпляри от флората и фауната, като, забележете, той ги класира по важност – това по-късно става относително известно като scala naturae, вид йерархия, откъдето – ако сме по-фриволни – можем да изведем и по-късната християнска идея за това, че човекът е венец на творението.

***

В аристотеловия елинистически ум и изобщо modus cogitandi, към три века преди Христа, няма капчица идея за единично съществo-бог или единна организираща сила, която управлява реалността. Контекстът: понеже във въпросната ранноелинистическа епоха древногръцкият свят се разпада на части, в днешна Италия се надига съвсем друга „държава“, и не можем да го виним, че не е предвидил Римската империя.

***

Това, което учите като физика в училище (ако изобщо), не почва от Просвещението та до Макс Планк, а тъкмо от Аристотел. Той пръв му вика „естествена философия“ и пръв – наистина пръв! – прилага нещо, което много по-късно ще стане известно като „научния метод“.

***

Т.е. самата идея за научни опити и ВАДЕНЕ НА ИЗВОДИ от и за каквото и да било, е на нашия човек. По моему, това е първата нечовешка културна революция в мисленето, помислете. Самата базова идея за причина и следствие, т.е. че едно може да следва от друго, е негова.

***

Т.е. помислете за тогавашния вече квази-парменидов свят преди Аристотел, в който се мисли линейно и прото-дедуктивно, а не индуктивно. И защо това е тих революционер, който сам (вероятно без да иска) е сложил основите на научния метод, който споменах. А защо научният метод е важен? Щот без него в новата история най-вероятно нямаше да има подобно развитие и вие щяхте да умирате от настинка без аспирин.

***

Между другото, старият Стагирит прилага този „метод“ и към философията, която аз бих нарекъл „медицина на мисленето“. Не включвам тук науката психология, развита далеч по-късно, а самото подреждане и класификация от страна на Аристотел за „типовете мислене“.

***

Ето ви мой мисловен и според мен забавен модел, с елемент на абстрактен експеримент: представяте ли си как Аристотел би се изненадал страшно неприятно от Фройд и дъщеря му Анна? А ако можеше да си поприказва с Хайдегер? Немецът би му казал, глей са, колега, има едно такова нещо като “Dasein”, т.е. имам цяла теория как битието не може да бъде разбрано per se и не е предопределено. И Аристотел би трябвало да е, абе, шайскопф, я се прободи с меч (щот, нали, древногръцкият философ не познава огнестрелното оръжие, т.е. не е можел да каже „я се гръмни“). Битието МОЖЕ да бъде разбрано дори без пантеонната религия, и номерът е в силогизма, т.е. битието не е предопределено per se, дори колегата-стоик Хризип го е забелязал.

***

Но извън тази шега: великото допускане на Аристотел е, че да, ние сме създали вид „перипатетично“ и заобиколно (предвестник на абстрактното) мислене, но ТИ, ТОЧНО ТИ, ВЕЧЕ МОЖЕШ И ДА НЕ МИСЛИШ КАТО НАС. С извинение за главните крещящи букви, но това, което днес наричате „лично мнение“ (и което повечето хора заради дигиталната революция бъркат с фактите), тръгва от Аристотел, буквално. Преди това никой в полиса (и в по-късния елинистически относителен хаос) няма медиа, т.е. няма как да се изрази. Човек е можел само да е като чудомиров герой, тип „и я че изокам некой ден“, но на агората, и най-вероятно други ще го заглушат. Нещо да ви напомня за Фейсбук?

***

Ерго, ако Платон строи идеални светове (някой път в 15 изречения и за него:), Аристотел се опитва (макар и леко смешновато, от днешна гледна точка) да строи пръв реалистичното, пост-митологично мислене. И това е огромно постижение. Докато Платон още се чуди и спори задочно с Парменид и питагорейците дали дадено куче е куче (или е самото възприятие за него), Стагиритът все едно казва, виж кво, колега, кучето е куче, то има всички белези на „кучешкост“, следователно то не е идея за куче, а САМОТО КУЧЕ, т.е. самото нещо („то идио то прагма“) . Разбирам, че това днес звучи идиотско, но се опитвам да разкажа набързо защо в късната елинистическа философия хората не са знаели всичко, което вие вече знаете и намирате за очевидно и самообясняващо се днес.

***

Т.е. Аристотел би трябвало да ви допадне, защото е първият реалист, натуралист (и емпирик, и емпирик, най-вече в днешния смисъл, ми подсказва философското дяволче, което винаги седи на дясното ми рамо, но по някаква си причина не се вижда по телевизора). Т.е. това, от което днес сте изградени в самата си тъкан, а именно рудиментарния, пост-картезиански рационалистки възглед тип “око да види, ръка да пипне“, първоначално е негов.

***

Накратко, той е първият, който разбира, че хората могат не само да мислят самостоятелно, но и да се обединяват около идеи в пост-платонисткия смисъл.

***

Добре, де, прави сте, Протагор преди тва в някаква степен също, но през вековете – и със скок през Тома Аквински до Русо и дори Камю – всички реално са повлияни от тъкмо от аристотелианството.

***

Обаче пак сложнотии: понеже живее в елинистическата епоха, в която хората са невероятно прости и най-вече суеверни (нищо, продължаваме промяната:), особено след залеза на полисната гръцка и демократична „система“, той изоставя диалектическия сократистки метод и предлага съвсем друг – този на силогизма. Но това вече го минахме.

***

За приноса му чрез неговите „Поетика“ към разбирането на театъра и въобще по-късните сценични изкуства пък може да се напише отделен трактат, който смятам да ви спестя, защото все пак тая известни симпатии към вас като читатели. Ще кажа само, че Холивуд в цялата си история почива върху аристотеловата идея за състраданието и страха на зрителя по време на арт-произведението, които задължително трябва да го доведат в края до катарзис (душевно пречистване чрез изкуството и „екстраполация“ на общуването с него върху личния мисловен модел и оттам – върху реалността).

***

Последно, Аристотел измисля и това, което и до днес минава за линейна логика - т.е. извън модалната и индуктивна от по-късни времена (и които са висш пилотаж в мисленето), вашата е аристотелова, даже, без да се обиждате, прото-аристотелова. Ще се изненадате, но вие я ползвате всекидневно, но никой от вас не знае, че точно този човек на практика я е изобретил. В смисъл, сега изглежда идиотско, но преди него хората не са разсъждавали „логично“ в днешния смисъл на думата, ако изобщо приемем, че разсъдъкът е взимал връх над инстинкта и личния опит. Честно казано, като гледам днешния колективистичен мисловен конструкт у нас, доколкото има такъв (включително и след последните избори), не сме направили някакъв квантов скок напред.

***

По-скоро е пълно с „елинистици“ с много сложни телефончета в ръка, на които още предстои да надхвърлят митологичното мислене.

***

Класическият аристотелиански пример по отношение на логиката (недоказан, впрочем, но много популярен), може и да го знаете: всички човеци са смъртни, но понеже и Сократ е човек, следователно и той е смъртен. Подразбира се, че с линейната дедуктивна логика не може да се спори (но според индуктивната, Сократ си остава безсмъртен, защото е произвел метасмисъл, много ясно).

***

Някой друг път, с предварително извинение към Софи Маринова и Тита, ще взема да го обясня още по-точно – с пример как Аристотел измисля и първото жури на линейно-логичен принцип, ползвано от Александър Велики, когато си избира генерали. Или, казано на днешен език, „подизпълнители“.

***

Видяхте ли колко е просто?

NB: Адвокатите на „Нова Броудкастинг Груп“, много неприятни и кисели професионалисти, предупреждават: никаква част от този текст не може да се препубликува без изричното им разрешение.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна