"Искат да гладуваме"! Стотици хиляди българи вярват на клип за деца, пълен с неверни твърдения

Кадър ФБ

България е на първо място в ЕС по вяра в теории на конспирацията и фалшиви новини.

От месец насам в социалните мрежи широка популярност доби видео, озаглавено „Искат да гладуваме!“, което обяснява как България „ще загуби“ хляба си, заради „скъсаните“ отношения с Русия. Материалът, в стил видео урок по „Човекът и природата“ за 5-и клас от зората на този жанр – показва люлеещи се жита, а мъжки глас зад кадър обяснява каква е „причинно-следствената връзка“ между хляба, торовете, газа, горивата, въглеродния двуокис и изгонените руски „посланици“, разказва разследване на Елена Фурнаджиева от factcheck.bg.

Facktcheck.bg провери доколко са верни и как са свързани твърденията, направени от автора.

Видеото е гледано почти половин милион пъти във Фейсбук и е предизвикало над 16 хиляди интеракции. Основната целева група в него са подрастващите, които авторът нарича „мили деца“. Авторът претендира да обяснява какъв е процесът по производство на жито, от което „зависи хляба ни“. А както се оказва, според него – той зависи от Русия.

„Здравейте, деца! (…) За да има жито, трябва да има вода, изкуствени торове, въглероден двуокис и гориво за машините“. Tака започва въведението в темата. Веднага след това обаче „милите деца“ чуват следното: „Нашите малоумни управници, за да няма хляб, скъсаха отношенията ни с Русия, от която взимахме гориво, изкуствени торове, и от която взимахме газ, от която правихме торове в нашите заводи.“

Какво всъщност взимаме от Русия?

По данни на Министерство на икономиката и индустрията за 2021 г. вносът от Русия представлява 7,6% от целия внос на страната. Над 80% от руския експорт за България се формира от минерални продукти и горива, а останалата част се състои от суровини, материали и изделия на машиностроенето. Независимо, че Русия e на 4-то място в света по производство на торове, България внася от там едва 1% минерални или химични торове, съдържащи азот, фосфор и калий.

Продукцията на двата най-големи торови заводи в България – „Агрополихим“ и „Неохим“ е насочена предимно за външни пазари, като предприятията се опитват да ограничат използването на природен газ като основна суровина при производството. „Агрополихим“ АД – Девня от повече от две години ползва втечнен амоняк за създаването на азотни торове. В интервю от април месец тази година изпълнителният директор на „Неохим“ АД – Димитровград Стефан Димитров казва, че цената на амонячните торове от 2020 година се е вдигнала пет пъти – толкова, колкото и цената на природния газ, който е основен компонент в производството. „Европа стана вносител на торове. И към момента над 50% от торовете, които се използват в България, се внасят от трети страни извън ЕС, където цената на природния газ, на основните суровини и на труда е много по-ниска“, признава Димитров. 

Цената на природния газ бележи ръст от над 40% в ЕС само в рамките на една година – от 2020-2021. Още през май 2021 г. от европейската организация на производителите на торове Fertilizers Europe започнаха разработване на инструмент, който да се справи с „двойното ценообразуване на газа“. Основната цел е да се прекрати практиката, чрез която страни като Русия продават своя газ на по-ниска цена на вътрешния пазар, давайки на собствените си компании предимство пред чуждестранните играчи.

След началото на войната в Украйна Русия временно спря износа на торове, независимо от предупреждението от Организацията на ООН по прехрана и земеделие (FAO), че над 30% от вноса на торове в 30 страни зависи от Украйна и Русия и това засилва продоволствената несигурност в света. Кремъл от своя страна обвини западните санкции за нарушените доставки на зърно и торове. Още за дезинформационната кампания на Москва във връзка с продоволствената криза можете да прочетете тук.

В края на април Русия преустанови подаването на природен газ за България и още няколко европейски държави. „Газпром“ едностранно реши да спре доставките на синьо гориво, заради отказа на страната ни да плаща в долари, които да бъдат превалутирани в рубли от руската страна. 

От началото на войната в Украйна Европейският съюз наложи на Русия няколко пакета санкции, включително целенасочени ограничителни мерки, икономически санкции и дипломатически мерки. През юни 2022 г. към санкциите бе прибавена и забрана за купуване, внос или трансфер на суров нефт и някои нефтени продукти, като за някои държави, сред които и България, са предвидени изключения от ограниченията.

Дипломатическите ни връзки с Русия, независимо от заплахата на посланика ѝ у нас Елеонора Митрофанова за преустановяване на отношенията между двете държави, не са прекъснати.

На 28 юни тази година правителството на Кирил Петков обяви, че връща у дома 70 дипломати и служители от посолството на Руската федерация у нас. За първия случай в България, при който толкова голям брой дипломатически служители са отпратени едновременно, можете да прочетете тук. Почти месец по-късно – на 5 август, Москва приложи реципрочни мерки и обяви за персона нон грата 14 служители на дипломатическите мисии и консулските служби на България в Русия. Нито едно от двете посолства, в София или в Москва, не е затворено.

Друга заплаха пред хляба ни, според видеото, е ангажиментът на ЕС за намаляване на въглеродния диоксид като елемент на т.нар. Зелен пакт. Във видео клипа това звучи така: 

 „Да не говорим, че малоумниците от Европа искат да няма въглероден двуокис, да го намаляват, и това поле, няма да го има, ако няма въглероден двуокис (…) защото всяко едно растение расте с въглероден двуокис“.

„И малоумниците от Европа, от САЩ и всичките, които пропагандират тази глупост настояват, че трябва да се намали въглеродният двуокис, който в момента е 0.04% и е най-малко откакто съществува Земята“.

Очевидно е, че според автора, разлика между въглеродния двуокис и въглеродния отпечатък няма, а твърдението, че въглеродният диоксид в момента е „най-малко откакто съществува Земята“ е откровена лъжа.

За въглеродния диоксид и въглеродните емисии

В часовете по „Човекът и природата“ за пети клас има специален урок, посветен на състава и свойствата на въздуха. Така децата научават, че „атмосферата се състои от 78,09% азот, 20,95% кислород и 0,93% аргон. Останалите газове заемат само 0,03% от обема му.“ В тези последни 0,03 процента влиза и въглеродния двуокис (CO2). 

Д-р Симеон Матев, главен асистент в катедра „Климатология, Хидрология и Геоморфология“ от геолого-географския факултет на СУ, обяснява, че съдържанието на CO2 във въздуха не е постоянна величина – концентрацията му се мени в течение на денонощието и на годината и е различна за различните географски ширини. Той се изразходва основно за храна на растенията в процеса на фотосинтеза. Това, че е естествен газ обаче не го прави безвреден.

В своя публикация от май месец тази година Климатека.бг оборва мита, че повече въглероден двуокис в атмосферата може да повлияе само по благотворен начин на растенията. „Прекалено много CO2 би довел до прегряване на планетата. Изучавайки историята на Земята, учени са открили, че когато има повече CO2 в атмосферата, планетата е по-гореща. Всъщност, последният път, когато Земята е имала концентрация на CO2 в атмосферата като в настоящето, е по време на епохата на Плиоцена, преди повече от 3 милиона години. Тогава атмосферата на Земята е била с между 2 и 4°C по-топла от днес, а глобалното морско равнище е било с 50 до 80 см по-високо.”

Според доклад на Световната метеорологична организация сегашната концентрация на въглероден диоксид е най-висока за последните 800 000 години.

Високата концентрация на въглероден диоксид съдейства активно за създаването на парниковия ефект, който оказва силно въздействие върху климата. Отделените въглеродни емисии са свързани до голяма степен и с човешката дейност и затова от близо 25 години светът се стреми да ги ограничи. Така през 1997 г. е подписан протоколът от Киото, международно споразумение за контрол над изменението на климата, залегнало през 2015 г. в Парижкото споразумение за климата . Целта за постигането на нулеви въглеродни емисии до 2050 г. е заложена в т.нар. Законодателен акт за климата, който беше приет от Съвета на ЕС миналата година. Като междинна цел до 2030 г. ЕС ще се стреми към намаляването на вредните емисии с 55% спрямо 1990 г. Още за Европейския зелен пакт и дезинформационните кампании, които го съпъстват можете да прочетете туктук и тук.

Кой е всъщност авторът на видеото?

Видео клипът, озвучен с мъжки глас, се разпространява в профилите във Фейсбук и Тик Ток на Петър Евтимов.

На изборите през ноември 2021 г. Евтимов е водач на две листи от ПП „Бригада“. Партията е основана през 2020 г. от Арбен Хавальов – бизнесмен, разследван и осъден на първа инстанция за измами с ДДС, но с отменена по-късно присъда.

В интервю за Дарик радио, като кандидат за народен представител от „Бригада”, Петър Евтимов изброява основните си тези, сред които:

„Големите държави в ЕС ни съсипаха икономиката.

Европа може да ни нареди да приемем еднополови бракове или да ни отнема децата, иначе няма да ни финансира.

България има само врагове; само Русия, въпреки че я предадохме няколко пъти, има шанс да ни помогне, стига да не вдигаме ръка срещу тях.

Цялата истерия за въглеродния двуокис е лъжа, ако се намали въглеродния двуокис дърветата ще почнат да умират; на псевдоеколозите им плащат, за да правят друга политика...“

Темата за „полезността“ на въглеродния диоксид и умишленото му „намаляване” не е само част от предизборната кампания на Петър Евтимов. В публикация в профила си във Фейсбук от 2019 г. той твърди, че „ционистите правят атака срещу CO2, защото искат да ни избият“.

През 2016 г. Евтимов създава Фейсбук групата на партия „Бяла България“. В момента на тази страница се споделят видеа и постове на членове на „Възраждане“, макар че отскоро авторът на страницата се обявява срещу политиката на лидера на партията Костадин Костадинов.

В Тик Ток канала си, където също се разпространява видеото за хляба, Евтимов се представя като „Българин, Държавник, Просветител, Историк, Учен Енциклопедист…“ , а във Фейсбук споделя: „Мисли, бълнувания и ереси от един гост от бъдещето  Ак?“

Видеото „Искат да гладуваме!“ завършва така: „Единственият шанс е вие да пораснете, мили деца, и да изградим една съвременна бяла България, в която хората знаят истината и действат както трябва, а не както им заповядват малоумните господари“. 

В двуминутния монолог във Фейсбук канала си Евтимов влиза в ролята на „просветител“, свързвайки в „причинно-следствена верига” подвеждащи и неверни твърдения, които трябва да звучат логично, а използваната форма за предаване на информацията е лесно смилаемият за младите хора видео формат.

Така едно уж „безобидно видео” разпространява манипулативни и лъжливи послания, като за пореден път насажда пропагандните тези за „безусловния икономически и политически фактор на световната сцена – Русия”, без който България „не може” да съществува.

Консултанти по темата:

Гл.ас. д-р Симеон Матев, катедра „Климатология, Хидрология и Геоморфология“ от геолого-географския факултет на СУ

Роман Рачков агроном, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита

Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

За реклама в "Петел" на цена от 50 лева на ПР публикация пишете на info@petel.bg


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна