Какво знаем, когато не знаем нищо: икономиката през следващите шест месеца

© Надежда Чипева, Капитал

България ще продължи да минава гратис, ползвайки предимствата си като член на НАТО и усвоявайки бюджетни трансфери от европейските данъкоплатци.

Анализът е препубликуван от "Свободна Европа".


Както е ставало дума, очакванията за хаос, обедняване и непреодолими трудности през следващите шест месеца или година, са неизбежно творение на предизборното съревнование.


Прегледът на онова, което за момента може да се знае, показва много трудна предвидимост. Но не предвещава непреодолими трудности.


Какво може да знаем за войната


Основната неопределеност произтича от нарушаването човешкия и физически-технологичния елемент във всяка икономика вследствие на агресията на Русия срещу Украйна. Войната е житейски и икономически неестествен процес, процес на разрушение. През юли с колегата Дубровский описахме три сценария за край на войната: Русия побеждава, Украйна побеждава или войната бива "замразена" в силовото и териториалното статукво на момента.


Кремъл се опитва да активира последния от тези сценарии, да удължи войната за неопределено време. Този опит не променя значително шансовете за успех на втория предполагаем изход - победата на Украйна.


Причините за това са четири.

  • Изпълнени са и продължават да се изпълняват плановете за военна подкрепа на украинската кауза, светът е на практика единен в неприемането на агресията, поддържа и ожесточава санкциите, които бяха и са предварително условие за победата над агресора.
  • Провалът на военните планове на Кремъл от февруари-април не може да бъде поправен от референдумите и мобилизацията. Никоя страна, дори България (която де факто в момента подкрепя Кремъл) не може да признае референдумите. Те не променят статута на Руската федерация като агресор, с всички произтичащи от този статут последици.
  • Мобилизацията създава допълнителни политически трудности за Кремъл и икономиката на Русия. Засега (и вероятно този ефект ще се запази и в бъдеще) тя не може да действа по друг начин освен като само-наложена санкция върху стопанството на страната и благополучието на населението ѝ.

Житейската схема на мобилизацията има своята огледална страна: колкото е официалният план за попълване на армията, толкова са само-евакуиралите се мъже от Русия. Бягството е по-бързо от мобилизирането. Затварянето на границите изисква допълнителен ресурс (както армейски, така и полицейски), но е приложимо само към контролно-пропускателните пунктове. Сухопътната граница не може да бъде опазена.

Възможно е подлежащите на военна служба да бягат и по море. Ефектите, при специално усилие, могат да бъдат пресметнати относително точно. В момента, ако предположим, че 300 хиляди са успешно призовани и включени в армейски мероприятия, а дезертьорите са не повече от същия брой, загубите за икономиката ще са около 13,5 милиарда щатски долара непроизведена брутна добавена стойност (БДС) по цени от 2021 година.


Преките загуби за фиска (поради невъзможността нещо, което не е произведено, да бъде обложено с данъци) ще са приблизително 6 милиарда долара. Сумите са незначителни. Но невъзвръщаемата загуба на БДС е 15% повече от месечните приходи от глобалния износ на енергийни ресурси от руски фирми, а бюджетна загуба само поради този факт са 11% от месечните бюджетни разходи на Руската федерация (също по данни за 2021 година).


Обстоятелството, че в предизборна обстановка повече от половината кандидати говорят "като Путин", е плод на невежество и аморалност, и доказва, че тези хора залагат на сценария "победа на Русия". Това е вътрешен политически проблем. Но независимо от резултатите от изборите, тези настроения едва ли ще имат някакви икономически последици.

България няма да напусне нито НАТО, нито ЕС. Засега.


Една от причините е, че едно възможно антинатовско и антиевропейско правителство на страната, не може по никакъв начин за бъде интересно за Русия, защото ще има още по-ограничен ресурс за влияние. Разбира се, ще има изказвания от типа "а чий е Крим в момента" по повод "ново-присъединените" към Русия украински територии.


В същото време България ще продължи да минава гратис, ползвайки предимствата на сигурността като член на НАТО и усвоявайки, както може, бюджетни трансфери от европейските данъкоплатци.


Икономиката на ЕС ще издържи поради обстоятелството, че още преди войната е единадесет пъти по-голяма от тази на Руската федерация. Отлагането на мероприятия по "Зелената сделка" и други (включително чисто политически) процеси ще заздравят икономиката на Съюза в дългосрочен план.


Но един от важните ефекти от войната е и ще продължи да бъде увеличаването на разходите за отбрана в средносрочна перспектива. За повечето от страните членки на НАТО до 4% от БВП, за България - вероятно около 3%.


Социалният ефект от това ще е намаляване на бюджетните средства за социална политика, образование и здравеопазване. Възможно е този ефект да стимулира отдавна отлагани реформи, които да подкрепят частното предлагане на обществени услуги в тези области. Включително преминаването от помощи и финансиране "на калпак" към насочването им към онези, които "са в нужда". Малки стъпки в това направление са възможни дори в България. Въпреки общия популизъм на стопанското и бюджетно въображение на политическите партии.


Икономическата и фискалната политика на ЕС и България в момента имат само една полезна перспектива: оскъпяването на финансовия ресурс в следствие на корекцията нагоре на лихвените проценти от Европейската централна банка и съкращаването на бюджетните разходи. Иначе казано, рецесията е единственото лекарство срещу инфлацията. Ако тези мерки бъдат съчетани с намаляване на преките данъци или (за България и още четири страни от ЕС) със запазване на пропорционалните, относително ниски и лесни за отчитане и контрол данъци, възстановяването след рецесията ще бъде относително бързо.


Проблем е предвиждането на силата на икономическия спад. Засега международните организации само коригират надолу предвижданията си за темповете на ръст на икономиките. Последните корекции на ОИСР например сочат спад на икономиката на Германия за тази година от 0,7% от БВП и ръст близък до нулата в другите три големи икономики на ЕС (Испания, Италия и Франция). За 2023 година стойностите са с отрицателен знак, за Германия - спад повече от 2% от БВП.


България обикновено повтаря отрицателните траектории на стопанския растеж на ЕС с известно закъснение и спадовете са по-ярко изразени, а положителните сигнали започват да се проявяват по-рано. През тази година положението е същото, както наскоро правилно забеляза Петър Ганев. Исторически също шаблонът е подобен. Рецесията тук от края на 2008 до 2010 година бе малко по-дълбока (около -5% от БВП) и с няколко месеца по-дълга. През 2023 година положението едва ли ще е по-неблагоприятно от периода на тази рецесия.


Проблемите с природния газ и цените на електричеството са преодолими. Това вече е ясно дори на служебното правителство. За разлика от 2008-2009 година няма да има значими за икономиката фалити, поне не от размера на този на "Кремиковци" АД (изчезването на чийто обороти зачертаха 18% от приходите на НЕК, 25% от тези на БДЖ "Товарни превози", фалираха едно морско пристанище и намалиха приходите на над 400 предприятия).


От глобалната преориентация на веригите на стойността икономиката на България също печели. Стига да не ѝ се пречи.


Политическите рискове ще се отразят зле на реформите в областта на върховенството на закона (мястото на главния прокурор в системата на правораздаване), но няма да влошат сегашното състояние. Вероятни са проблеми с "усвояването" на средствата на европейските данъкоплатци.


България ще запази предимствата на данъчната си система. Възможно е даже парламенти с кратък живот при серия служебни правителства да премахнат проинфлационните промени и помощи. За вдигане на преките данъци няма да има мнозинство. Вероятно няма да се стигне и до въвеждането на необлагаем минимум на доходите.


При такава реформа рисковете от намаляване на бюджетните приходи са между 1 и 1,5% от БВП. Няма да има време дори да се направят точни разчети преди приемането на бюджета за 2023 година. Самият бюджет ще остане силно дебалансиран. Възможно е правителственият дълг да прескочи 40% от БВП (ограничение в сила от 2012 година), ако служебните правителства не съкратят разходите или един бъдещ парламент, в очакване на нови избори, не увеличи бюджетните дефицити.


В цялата тази неопределеност за отбелязване е, че според последния доклад на Креди Суис за богатството, през 2021 и 2022 година богатството на гражданите на България (стойността на всички финансови и недвижими активи, собственост на хората над 18 години) нараства, макар и с малко (0,5%) до 43,6 хиляди щатски долара на човек и страната се представя "добре". Особено в сравнение със самата себе си: през 2000 година богатството на нейните граждани е 3,9 хиляди щатски долара на човек.


Това е едно от следствията на реформите от 1997 година насам, на членството в НАТО и ЕС. Дори при по-лоши развития в икономиката, предстоящите 6-12 месеца ще са доста по-поносими от онова, което помнят възрастните хора в България.



Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна