Къде ще ни отведе политическата 2023

  • Прогресът на България догодина зависи от развитието на политическата криза.
  • Реставрацията на хартиената бюлетина е първият сигнал, че ще се води битка без правила.
  • Основният риск е от блокирани реформи и пропуснати шансове

В приказките е почти условие на третия път, с третата вода или на третата година мрачният най-често сюжет да се увенчае с щастлив край и въздадена справедливост за героите. Ако политиката в България беше приказка, 2023 би следвало да е годината за края на цикъла от резки обрати, в който след четири национални вота беше излъчено само едно редовно, при това половингодишно правителство, а управлението на държавата отиде при президента и трите му служебни кабинета. В самия край на втората година от цикъла продължава да е така. Два месеца след извънредните избори през октомври на победителите от ГЕРБ най-после беше връчен мандатът за съставяне на редовно правителство. Това, че до последно даваните шансове да има такова са 50 на 50, отразява най-вече общата интуиция, че във все по-непроницаемата от гледна точка на правилата и логиката политическа ситуация са възможни всички развития - и да има правителство, и да няма, независимо с този или с друг мандат, тази година или догодина.

Въпросът е, че и решенията на много от големите проблеми в България остават заключени в неизвестност. Сред тях е и по-силната интеграция в ЕС, която става все по-проблемна - влизането в еврозоната и Шенген е важно не само за икономиката и доходите, но дава и допълнителни гаранции за сигурността на страната предвид агресията на изток. Рискът е, че слабо и некомпетентно управление или такова с кратък хоризонт като служебното, ще пропилее много от реалните шансове, а вероятно може да предизвика и допълнителни кризи.

Единствената интрига остана дали лидерът на ГЕРБ и експремиер Бойко Борисов ще поеме лично отговорността да предложи правителство. Непосредствено преди церемонията с мандата той и представители на висшия ешелон на партията му надуха медиен балон за българския Меси в политиката, от който по-подходящ да ни извади "от всички видове кризи" няма, само за да го спукат на другия ден с поредната "странична" номинация - на професора неврохирург Николай Габровски. Идеята зад всичко това вероятно е да не остане грешното впечатление, че някой друг освен видимо изнервения лидер на ГЕРБ може да взема решенията, когато Габровски започне разговорите си с партиите в парламента за търсене на подкрепа. В четвъртък тези разговори тръгнаха според очакванията - на първата среща от "Демократична България" заявиха, че биха могли да си сътрудничан по определени теми, но няма да подкрепят правителство с първия мандат.

Ше бъде ли и последен

Идния понеделник кандидатът за премиер евентуално ще обяви и персоналния състав на правителството на малцинството, за което ГЕРБ уверяват, че ще бъде предложено. Дали и какво мнозинство за гласуването му ще събере, засега не е ясно - след заявките досега на ПП, ДБ, БСП и "Възраждане", че няма да го подкрепят. Фолклорът на парламентарните кулоари спекулира с различни варианти как може все пак да бъде излъчена някаква редовна изпълнителна власт - с тайно гласуване на предложения от ГЕРБ кабинет примерно или, ако първият мандат се провали, с връчване на третия на БСП, които също да предложат Габровски за премиер.

Това, което най-вече се търси, е формат, който да легитимира подкрепата на ДПС за такъв кабинет, но това едва ли ще спести аналогиите с правителствата на Беров и Орешарски. Два месеца по-късно и смятаното първоначално за възможно експертно и ограничено във времето управление с трети мандат на Стефан Янев изглежда все по-лишено състоятелност.

Докато се развиват събитията с рулетката за правителство, остава стабилна и вероятната за нови предсрочни избори - през март или по-късно. Така в неопределено време би продължило и фактическото управление на държавата от президента. По силата на обстоятелствата сумарно той управлява държавата почти година на практика като президентска република. При това с политически пируети, на които вероятно е завидял дори Бойко Борисов.

Обратният завой на президента

Ще продължат и усилията да бъдат изличени промените в управлението на държавата, започнати от първото служебно правителство от 2021 г. след трите мандата на ГЕРБ, в които ДПС неофициално държеше "блокираща" квота, и продължени от кабинета "Петков" след изборите през ноември миналата година. В ролята на катализатор и на двата процеса е президентът Румен Радев.

Миналата година той беше основен фактор за появата на действена алтернатива на ГЕРБ в лицето на правителствата и партията на промяната, през тази година е ключов играч за разрушаването на тази алтернатива и връщането на модела, срещу който преди две години вдигна юмрук. "Днес сме свидетели на остра криза в управлението на всички нива. Липсата на воля за реформи и за борба с корупцията и разхищенията, методичното погазване на закона и морала доведоха България до парализа на цели обществени системи и институции", каза Радев, когато обяви, че сваля политическото си доверие от правителството на ГЕРБ през февруари 2020 г. И ако първото му служебно по-късно работеше изключително за ревизия на управлението, което беше описал, сегашното демонстративно обърна курса на 180 градуса. Знакова илюстрация за това стана неотдавнашната смяна на новото ръководство на държавната банка за развитие, за която миналата година и документално беше показано, че е работила като бюджетна каса за неколцина фаворити на властта.

Служебите правителства нсе превърнаха в силен лост за влиянието на президента Радев върху политиката. Фотограф : Юлия Лазарова

Механика за реставрация

При вероятността нови избори да произведат същия блокаж в парламента промените в Изборния кодекс, наложени ударно и силово, придобиват смисъла на инструмент за преодоляването му и постигане на едно по-отчетливо мнозинство. А също и да не се допусне разместване на ключовите дългогодишните позиции във властта по места, чието значение не се губи дори при по-слабо представяне на общите избори. Променените правила за гласуване могат да направят така, че новата 2023 г. да се усеща като старите 2017 и 2019 г. - рекордни с броя на невалидните бюлетини във вота съответно за централна и местна власт.

Пожарното приемане на поправките до среднощни часове обаче заложи противоречия и предпоставки за изборен хаос и очакванията са за почти неминуемо вето на президента. В него ще се разчете и отношението му към промяната на правилата - според това дали ще засегне текстовете, за които експерти казват, че ще имат най-вредни отражения върху изборния процес, а оттам и върху доверието в политическата система.

Ваня Нушева от "Прозрачност без граници" казва, че приетият вариант за машинно гласуване, без да се използва електронната памет на машините, е възможно най-лошото решение. Тя пояснява тезата си и с любимия на "хартиената коалиция" пример с "мадуровките" от Венецуела: "Там именно IT специалистите на "Смартматик" чрез електронната памет са установили, че има гласуване с кратък период от време, което означава, че с машините са гласували членове на избирателната комисия. Сега, когато няма да имаме електронна памет, не може да се установи, ако подобно нещо се случи и у нас". По думите й елиминирането на данните от флашките в резултата от изборите може да позволи да се отчита и вот на избиратели, които присъстват в списъците, но реално не са гласували.

Нушева уточнява, че не се наблюдават масови нарушения във всички над 12 хил. секции, но съществуват практики в между 300 и 800 от тях да се случват нередности, които на национално ниво генерират отклонения от между 50 и 100 000 гласа. От "Галъп" например си спомнят за странния случай с европейските избори през 2019 г., когато в данните от проучванията ГЕРБ и БСП са били изравнени, но в деня на вота ГЕРБ са излезли напред с "една добавка", която се равнява на 100 хил. гласа.

"Изборните измами не могат да предрешат изцяло едни избори, но при малка разлика между партиите (най-вече за първо и второ място), както и при прескачането на 4-процентния праг, имат реален ефект. От статистическия анализ се вижда, че с машините активността в рисковите секции намалява чувствително заедно с тежестта на този вот в крайните резултати. Сега се връщаме в изходно положение", смята Марио Русинов от Антикорупционния фонд.

Според Ива Лазарова от Института за развитие на публичната (ИРПС) среда най-голяма си остава възможността за натиск в малките населени места, където нивата на безработица са високи, голяма част от хората живеят под линията на бедност, а основният работодател често е един, независимо дали е общината или частна компания. Там и СИК-овете, макар и формално излъчени от различни политически партии, често са общо зависими от местните "елити".

Неофициално от ЦИК, където чакат президентското вето, смятат, че непосредствено преди изборите машините може да отпаднат изцяло. Експертите виждат като резултат от промените също и силно затрудняване на работата на секционните комисии, както и хаос при попълването и предаването на изборните книжа.

Основният антидот срещу такива последици е високата избирателна активност, която би потопила тежестта на нередностите - съзнателни или не, в общия резултат. Но след маратона от вотове едва ли може да се разчита на силна мобилизация. Изборните специалисти съветват партиите да попълват квотите си в СИК и да се опитат да изпращат в тях хора, които не са местни жители. Подобен ефект би имала и ротация на екипи на МВР, ангажирани с честността на изборите, но това зависи от политическата воля на правителството, което ги организира.

Но, както заключава Ива Лазарова от ИРПС, големият въпрос е за икономическите и социалните реформи, които ще позволят на хората да живеят по-добре. И той в крайна сметка зависи от тези, които избираме да управляват.

Засега остава съмнителна перспективата на третата година от опита за реални промени в управлението на държавата България да дръпне силно напред тъкмо с най-важните, но твърдо недопускани реформи - в съдебната власт и борбата с корупцията, които биха отпушили за нормално развитие и икономиката, и публичния сектор. Нелогично и да се очаква, че ще бъдат извършени от тези, които биха били най-засегнати. Но и десетилетното им заместване с имитации става все по-трудно за прикриване, а загубите за обществото стават все по-видими и конкретни. Изолацията за Шенген е ясно напомняне, че изпълнени технически критерии от държава, която не покрива критериите да е правова, нямат голямо значение. Подобно развитие може да се случи и с еврозоната, с такава прокуратура и КПКОНПИ са под заплаха и огромна част от средствата по плана за възстановяване. Залозите на политическата 2023 г. са с дългосрочен ефект и ако изборът е окопаване в сивата периферия на Европа, каквото и да говори телевизорът, няма да компенсира пропуснатите шансове.

През последните две години българската политика е бойно поле на интензивен конфликт между две основни сили. От една страна е армията на превзетата държава - партиите и организираните групи, които осъществиха най-голямото преразпределение на капитал след 1989 г., а чрез контрола си върху публичните ресурси (български и европейски) подчиниха и нституциите, включително на съдебната система. От другата страна са партиите, които след протестите през 2020 г. получиха значителен кредит от обществото да се борят за налагане на друг модел на управление, който да подповага хората да развиват потенциала си. Блокажът в парламента изглежда като паритет между тях, но не е - измамното впечатление се дължи на нежеланието на партиите с токсичен управленски бекграунд да официализират естествения си съюз.

Следващата година е ключова, защото в нея могат да се оползотворят или провалят много възможности. Какво ще се случи зависи от поредица важни избори. Трябва да се изберат например нови членове на Висшия съдебен съвет, от които зависи дали ще има завой към правова държава и повече справедливост, или ще продължи безнаказаността. Мнозина са убедени, че заради патовата ситуация в парламента и невъзможността да се излъчи редовно правителство със стабилна подкрепа, през 2023 г. пак ще има предсрочни избори. Но всъщност основният въпрос за властта може да се реши не на тях, а на предстоящите през есента местните избори, накоито се формира сериозна част от електоралната база на ГЕРБ и ДПС и са в основата на десетилетната им доминация.

Първо Изборният кодекс, а после и първият мандат

Пекрояването на Изборния кодекс, което ГЕРБ, ДПС и БСП наложиха като най-важна задача на сегашния парламент, очерта по-ясни ефекти за политическата 2023 г. Хората, които професионално се занимават с проблемите на изборния процес, са единодушни, че начинът, по който бяха променени правилата, носи ясен риск от разколебаване на избирателите и ниска активност: от една страна, хаос и дори блокаж в работата на изборните органи, от друга - практическо изключване на машините от гласуването и връщане на ролята на невалидните бюлетини в оформянето на резултата от вота.

Вероятно не е случайно, че веднага след приемането на тези промени президентът завъртя и т. нар. рулетка с мандатите за съставяне на правителство. Е едва ли е изненадващо, че ритуалът с връчването на дълго отлагания първи мандат предизвика вял интерес. В проточването му, което Радев услужливо осигури, от ГЕРБ опитаха всичко, за да склонят "Продължаваме промяната" и "Демократична България" за "евроатлантическа коалиция", която щеше и да ги обезвреди като единствените им сериозни противници. Кампанията в медиите премина с откровено ухажване, грозни атаки и нескопосани опити за настройване на двете формации една срещу друга - докато накрая не бетонира обратния резултат, каквито и възможности за подобна коалиция да е имало.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна