Ниските цени са причината за дефицита на лекарства

Без формула това ще бъде поредната година, в която касата просто връчва празен чек на компаниите. В момента сме в ситуация на забавяне на бюджета за следващата година и компаниите отново са в невъзможност да планират следващата година какви трябва да бъдат техните доставки на лекарствени продукти, какъв ще бъде размерът на отстъпките и компенсациите, които ще дължат през годината на касата, въобще - какъв ще бъде бюджетът за лекарства за следващата година", казва Денев. Според него при сегашното развитие на политическата ситуация този въпрос няма да бъде изяснен може би до средата на следващата година, което е "изключително притеснително, тъй като както лекарственото снабдяване, така и възможността на касата да се разплаща с болници и аптеки за лекарственото потребление, така и възможността пациентите да получат нужните им лекарства зависят от бюджета за следващата година, който пък зависи и от договорите, които касата ще подпише с компаниите за отстъпки и компенсации, и от събираемостта на тези отстъпки и компенсации".

Деян Денев смята, че за да има предвидимост както за здравната каса, така и за фармацевтичните компании, лекарственият бюджет трябва да се определя на базата на ясна и прозрачна формула, която стъпва върху исторически данни за потреблението на лекарства от предходни години и върху очакваното потребление, свързано с увеличаването на заболяемостта и навлизането на нови терапии.

Защо няма лекарства?

Разбира се, цялата неяснота и бюрокрация около механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, с който от фармацевтичните компании се събират отстъпки, е една от причините за това лекарствата да напускат Позитивния лекарствен списък (на медикаментите, които се плащат от здравната каса, здравното министерство и болниците) и директно България.

"Ще дефинирам най-ясното обяснение за дефицитите на лекарствени продукти в България. Това всъщност е слонът в стаята, който всички заобикаляме. Причината за дефицитите е, че цените на лекарствените продукти в България са най-ниските в Европа и освен че регистрираните цени са ниски, компаниите заплащат допълнително компенсации и отстъпки на голяма стойност, за да могат пациентите да доплащат по-малко. Общият обем на тези отстъпки и пациентски програми се изчислява на близо 400 милиона лева ежегодно. При тези условия, при един свободен европейски пазар и при тези ниски цени няма как да не възникват дефицити", казва Денев. Според него те се дължат, от една страна, на факта, че в определени случаи компаниите нямат икономически и търговски интерес да доставят лекарствени продукти в България. При други случаи възникват производствени проблеми, базирани на това, че България не е сред приоритетите на фармацевтичните компании поради това, че е малък като обем пазар с много ниски цени и високи регулаторни изисквания.

"Ниските цени правят пазара изключително привлекателен за изнасяне на лекарствени продукти, независимо дали става въпрос за абсолютно законния паралелен износ, или става въпрос за някакви криминални и нелегални практики. В държавите, в които цените на лекарствените продукти са балансирани, дефицити почти няма. Това е истината", смята Денев.

Той допълва, че създаденият от служебния министър Съвет по лекарствоснабдяването с участието на фармацевтичната индустрия и мерките, които той разработва, могат малко да ограничат проблемите с дефицитите, но не могат да ги решат напълно.

"В старанието си да постигне максимално ниски цени българската държава създава дефицит на лекарства", твърди Деян Денев. Той допълва, че най-ниските цени създават и още един важен за пациентите проблем - защо даден лекарствен продукт не се заплаща с публични средства в България, въпреки че в другите европейски държави той се покрива отдавна.

"Скоро попаднах на поредната публикация в социалните мрежи, в която се разказва как лекарствено лечение, което според новите методи на прецизна диагностика е подходящо за лечението на конкретен пациент, страдащ от онкологично заболяване, не е налично в България и се събират средства, за да може пациентът да получи лечение в друга европейска държава. Това е сериозен проблем - едва 30% от разрешените за употреба през последните четири години от Европейската лекарствена агенция лекарствени продукти са достъпни в България чрез заплащане с публични средства. Това е и голямата причина, особено като става въпрос за деца, част от нуждите в такива специфични случаи, при които лечението не може да бъде осигурено по регулярния начин с лекарства, включени в Позитивния лекарствен списък, да бъде осигурявано по специален ред. Затова плащанията на НЗОК само по този специален ред нарастват до близо 80 млн. лв. тази година", казва Денев. По думите му първо е трудно да бъде включена нова терапия в ПЛС, а ако все пак това стане - включването на нова терапия означава изключително високи отстъпки, които през първата една или две години достигат 100%, т.е. компанията на практика трябва да подарява медикамента първата или две години. "Кумулативно това прави българския пазар изключително непривлекателен за фармацевтичните компании", смята той.

По-често включване на новите лекарства

Дали пътят на новите лекарства към българските пациенти е отворен? Отговорът е по-скоро не. Към 1 ноември 2022 г. само шест нови лекарствени продукта, това са нови молекули, са включени в Позитивния лекарствен списък при общо 38 отворени процедури. "Надяваме се, че забавянето, което наблюдаваме всяка година, и струпването на процедури и решенията по тях в края на годината ще бъдат преодолени и, разбира се, пледираме отново, че в реимбурсация, тоест в системата на заплащане на Националната здравноосигурителна каса, трябва да се премахне правилото новите терапии да се включват само веднъж годишно, на 1 януари. Това правило трябва да бъде отменено и да се премине към режим на регулярно включване или поне на включване два пъти годишно.

Това първо ще облекчи до голяма степен регулаторния процес за включване на нови терапии, ще го ускори с няколко месеца поне, ще намали това голямо забавяне, което наблюдаваме, и ще се преодолее ситуацията, при която в края на годината се разглеждат буквално над 80% от кандидатстващите за заплащане от касата нови терапии. Тази промяна в режима няма да застраши бюджета на НЗОК, тя няма да похарчи нито лев отгоре, тъй като за конкретната година компаниите поемат всичко, което е над бюджета, с отстъпки и компенсации", отбелязва Деян Денев.

Фармацевтичните компании са най-тихата страна в ежегодните спорове за разпределянето на излишъка на здравната каса в края на годината за разлика от лекарите и лечебните заведения. Причината за това е, че те имат много ясна позиция, която вече са съобщили и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), и на Министерството на здравеопазването, и на Министерството на финансите.

"Тази позиция гласи, че през 2022 година фармацевтичната индустрия се очаква да предостави на НЗОК своеобразна субсидия на стойност над 350 милиона лева, което ще позволи на касата да се разплати с болници и с аптеки за приложените и отчетени от тях лекарствени продукти, отпуснати от аптеките, които българските лекари са предписали на българските пациенти. Тази субсидия нараства спрямо миналата година, когато беше 270 млн. лв., и това се случва в условията на близо 18% инфлация, невъзможност фармацевтичната индустрия да индексира цените на лекарствените продукти с лекарско предписание, както всички останали индустрии индексират своите продукти, и всичко това може да доведе до проблеми с лекарствоснабдяването", коментира Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании.

Според него именно затова посланията на индустрията към властите са две. Първото е да се използват 40 млн. лв. от оперативния резерв на касата за 2022 г., което ще позволи да се намали субсидията от фармацевтичните компании до по-приемливи нива и съответно компаниите ще изпълнят поетите ангажименти, ще предоставят на касата отстъпки и компенсации на базата на подписаните договори и няма да има сътресения в лекарствоснабдяването. В противен случай, тъй като става въпрос за сериозна сума компенсации, които компаниите ще заплатят не през тази, а следващата година, в последните месеци на годината НЗОК няма да има възможност да се разплати с болници и аптеки. "Това ще се получи именно защото разликата между реално отчетените от болници и аптеки лекарствени продукти през 2022 г. и бюджета на касата се покрива от фармацевтичната индустрия. Ако тази година болниците и аптеките отчетат лекарства на стойност 1.8 млрд. лв. с ДДС, а бюджетът е 1.460 млрд. лв., разликата се покрива от фармацевтичната индустрия и именно на тях разчита здравната каса", казва Денев. Той добавя, че второто послание на индустрията е за следващата година.

"Крайно време е да има формула, по която лекарственият бюджет за всяка година се определя от Националната здравноосигурителна каса, защото към момента ситуацията е следната - не се знае какво ще бъде потреблението на лекарствени продукти през конкретната година, не се знае какъв ще бъде бюджетът за лекарства през следващата година, но въпреки това от фармацевтичните компании се очаква да подпишат договори, с които да поемат ангажимент да покрият разликата, каквато и да е тя, между реалното потребление и бюджета.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна