"Нулев COVID"? Големият риск за световната икономика може да е Китай

© Reuters

Пекин

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

В първите месеци от появата си SARS-CoV-2 често бе наричан "китайския коронавирус". С разрастването на паднемията маркерът на произход отпадна: европейски страни бързо изпревариха Китай по заразени, а азиатският гигант изглеждаше като шампион в овладяването на вируса.


Три години след предаването към човека на пазар в Ухан (както все още смятат много изследователи) вирусът се "върна" в Китай със скорост, каквато останалата част от света бе забравила.


В годината, когато световното внимание се прехвърли от пандемията към войната, Китай все още не променя подхода, с който посрещна глобалната здравна криза.


Отказът на азиатския гигант да сложи край на "нулевия COVID" - стратегия на радикално ограничаване на предаването - обаче може да се превърне в по-тежко изпитание за световната икономика дори от конфликта в Украйна.


А краят изобщо не се вижда: националната здравна комисия предупреди тази седмица, че не бива да има никакво "разхлабване на епидемичния контрол". Продължава въвеждането на ограничения, включващи масови тестове, от местните правителства. Ваксинирането (включително поставянето на подсилващи дози) отново се ускорява, ограничава се придвижването на хора от групи в риск.


Рекорди


Миналата неделя заболелите първо се доближиха до пика от април (с над 24.7 хил. заразени), но в събота вече бяха над 35 хил и с това подобриха поставени два дни по-рано рекорд от началото на пандемията. Незасегната провинция няма.


От затягане на мерките за влизане в Шанхай до локдаун на части от Гуанджоу и призиви да се избягват публична в град Чанчун (североизточната провинция Дзилин), правилата за взаимодействие бяха силно затегнати.


Много тежко е изпитанието за Пекин: тази седмица за няколко дни там бяха отчетени трима починали, първите смъртни случай заради коронавирус от шест месеца. Китай, който в самото начало не започна да брои асимптоматичните случаи, е регистрирал едва 5229 починали с COVID-19.


За цели райони от града с население над 21 млн. души обаче обявяването им означаваше локдаун. Пристигащите в града ще трябва да си правят тестове през първите три дни от престоя си. Заместник-директорът на на общинския център за профилактика и контрол в китайската столица описа ситуацията като най-сложната и тежка в града за момента; само ден по-рано в. "Чайна дейли" цитира говорител на общината, според когото пред Пекин е "мрачна и сложна ситуация за превенция и контрол".


Пекин


Служител на центъра смята, че за разхлабване е нужно огромно количество ваксини - при това висококачествени. "Няма начин да можем да отворим сега", цитира го "Файненшъл таймс".


"Нулев COVID"


Политиката на "нулев COVID", приета от Китай още в самото начало като официалния метод за борба с пандемията, включва строга карантина на цели квартали или дори градове и масово тестване дори при много малък брой заразени.


Резултатът: милиони хора в локдаун през голяма част от пандемията. Затварят магазини, училища, ресторанти. Експерти предупреждават от месеци, че бизнесът плаща висока цена за политиката на правителството. Някои от тях наблюдаваха внимателно конгреса на управляващата компартия с надеждата от трибуната да прозвучи послание за промяна, но то не дойде.


Трети мандат, чистка, неочаквани данни: Си избра сигурността пред икономиката


Най-населената държава в света действително регистрира много по-малко починали от други места (независимо от съмненията за достоверността на статистиката). Едновременно с това разпространението на вируса не спира с подобни мерки и практиката в Китай го доказа. С времето на повърхността изплуваха и други проблеми: като оказването на първа помощ.


Изграждане на полева болница в Чунцин, 22 ноември


Другата част от цената, която плаща Китай за този малък брой заразени: големи групи от хора без никакъв естествен имунитет. Повечето от 1.4 млрд. китайци никога не са били в контакт с вируса и това едва ли скоро ще се промени, тъй като Пекин упорито отхвърля идеята за естествено предаване. Над 90% се смятат за напълно ваксинирани, но това се базира на началните препоръки за ваксини за между 19 и 60-годишни. Две трети от хората на възраст над 60 г. (и едва 40 на сто от тези над 80) имат подсилващи дози.

Това означава, че от спешно поставяне на бустери се нуждаят една трета от 267 млн. души на възраст над 60 г. А тези подсилващи дози не предпазват непременно от нови варианти на вируса, към които не са непременно пригодени.


Някои изследвания в хода на пандемията поставиха под въпрос ефективността на китайските ваксини - а азиатският гигант разчита само на тях; при посещение на германския канцлер Олаф Шолц бе постигнато съгласие иРНК ваксината на "Пфайзер"/"БиоНТек" да е достъпна за чужденци. За своите граждани обаче Китай опитва да разработи собствени иРНК ваксини, клиничните изпитвания на които ще приключат едва идната пролет. Избягването на "чуждите" е въпрос и на гордост, и на финанси (предвид огромното население на страната).

Недоволство


Проблем за Китай е, че възможността да се реагира с мерки за сдържане на все по-лесно предаващите се варианти е ограничена. Мерките стават все по-скъпи, а цената за икономиката - все по-голяма. По-рано този месец имаше известно разхлабване на правилата за карантина и тестване на централно ниво; някои провинции обаче реагираха с нареждане жителите да не напускат домовете си и това нажежи обстановката.


Междувременно, с увеличаването на заразените, отново изпъкнаха на преден план естествени проблеми: затварянето на градове и квартали понякога пречи болни да бъдат спасени. Под въпрос е подготвеността на болниците за справяне с нова вълна (според "Блумбърг" при разхлабване на мерките близо 5.8 млн. китайци може да се нуждаят от интензивни грижи, а системата може да предложи едва 4 легла н 100 хил. души).


Предлагането на помощ на заразените се оказа трудно: оказването на първа помощ за тежко заболелите бе честа информация в редица медии. Смъртта на бебе, което не получи медицински грижи навреме заради в последните дни в град Ланджоу, отприщи изблик на недоволство онлайн. Сходен бе ефектът от смъртта на 14-годишно момиче в карантинен център в Хънан. В социалните мрежи се появяват данни за такива случаи; в западни медии - още повече.


Пункт за тестване в Шанхай


Би Би Си разказа за възмущението, изразявано от китайците онлайн, след като огромното внимание към световното първенство в Катар, оказвано от държавните медии, им е показало съвсем различно изглеждащ (от техния - в момента) свят. Освен че Китай не стигна до събитието, на него се виждат празненства на хора без маски, които празнуват свободно победи в изключително популярния и в Китай спорт.


Нещо повече, в белязаните от карантина градове и квартали много фенове се виждат принудени да гледат мачовете само у дома: баровете не работят. Полетите от и до Катар са силно ограничени. Един от цитираните коментари е свързан със стотиците хиляди хора, които нито носят маски, нито показват резултати от тестове, че "планетата наистина се раздели". Друг гласи:


От едната страна на света е карнавалът на Световното първенство, от друга са правилата пет дни да не се посещават публични места.

В последните седмици се стигна до не съвсем обичайните за Китай протести. В последните дни те засегнаха уйгурския автономен район Синцзян, за който се отнасят в най-голяма степен твърденията на ООН за масово задържане и потъпкване на правата на уйгурите. Видеоклипове в социалните мрежи показаха как жители на главния град, Урумчи, събарят бариери и крещят: "Прекратете локдауна заради COVID!" Това стана, след като 10 души загинаха при пожар в жилищен блок; протестиращите свързват трагедията с твърдението, че на обитатели на сградата било попречено да излязат в момента, в който се разразил огънят.


Миналата седмица китайци излязоха по улиците на Гуанджоу и Джънджоу.



В първия (град с население 19 млн. души) демонстрантите в район под карантина бяха разгонени от полицията. В интернет се появи и кадри с хора, които събарят загражденията, указващи периметъра за локдаун в района "Хайджу" - и то въпреки уверенията на китайското правителство, че мерките ще бъдат разхлабени. В Хайджу са множество текстилни пазар на едро и магазини, които дават препитание на работници от други части на Китай.


Във втория миналия месец се появиха слухове, че в местен завод за "Айфон"-и - най-голямата в Китай с 200 хил. служители - протестите са били не само заради заплащане, и и защото работници са принудени да делят едни и същи спални помещения с хора с положителен тест. По това време в части от града действаше строга карантина, включително в центъра: жителите имаха право да напускат само в отрицателен COVID-тест и разрешение от властите. Засегнати бяха общо 6 млн. души - половината население на града.


Последици


Забавянето в производството на "Айфон 14" обаче далеч няма да е единственият ефект за китайската икономика, а нейните проблеми ще объркат плановете на света.


Втората водеща икономика в света все още не е състояие да предложи дори условия за отваряне на части от икономиката на базата на подобряване на ваксинационното покритие (това препоръча и Международният валутен фонд преди дни) и на работещ модел за интензивни грижи, казва за "Файненшъл таймс" Ю Дзие от базирания във Великобритания мозъчен тръст "Чатъм хаус".


Пункт за тестване в Шанхай


Нужно е да се формулират тези обстоятелства, защото те "вече не са само въпрос на общественото здраве, а и икономически въпрос".


Китай е втората по големина икономика в света след Съединените щати.

Рискът от продължителен локдаун за милиони предполага, че някогашният мотор на световната икономика няма да може да "спаси" растежа на света в трудните времена на войната. Това бе и причината европейският бизнес да призове Пекин спешно да помисли за разхлабване тази седмица. Основания за тревога има: китайската икономика е десет пъти по-голяма от руската.


Защо Китай не се решава на промяна? Според един от анализаторите, цитирани от "Файненшъл таймс", част от обяснението е в китайската традиция: предпазливо към ваксините общество, в което дори с огромните си способности за намеса в социалния живот партията трудно може да си позволи да накара най-възрастните да се ваксинират, без да срещне отпор. Проблем според събеседници на изданието може да е и държавната пропаганда, която не спира да внушава посланието "болестта е плашеща" вместо "имаме болници".


Същата пропаганда триумфираше, когато Китай бе в безопасност заради политиката на "изкореняване", а хиляди умираха на ден в Европа през 2020 и част от 2021 г. И без "нулев COVID" обаче ситуацията на континента - а и в Съединените щати - рязко се промени благодарение на комбинацията от високоефективни ваксини и контакт на част от населението с вируса.


Жлъчен коментар в "Дейли телеграф" описа упорството на китайския президент Си Цзинпин като може би "най-голямата заплаха за глобалната икономика" - независимо каква е ситуацията в Украйна и независимо от недостига на газ. Пример е Гуанджоу: градът, център на производството на силициеви чипове, чийто недостиг вече (още преди сегашния локдаун) удари тежко автоиндустрията.


Пекин


С много по-премерен тон обаче финансовата група "Сантандер" обърна, още през април 2022 г., внимание ана анализ на консултанта Алисия Гарсия Ереро, според която политиката на "нулев COVID" на Китай може да има по-голямо икономическо въздействие от войната в Украйна; може дори да е "шокът на годината". Гарсия Ереро отбелязва, че към момента на публикуване тежко засегнати от ограничения са градове, които генерират 40% от китайския брутен вътрешен продукт, включително Шанхай (както и сега). "Половината от магистралите на Шанхай не могат да се използват, а пристанищата действат неефикасно."


С новата вълна на коронавируса в Китай мрачният сценарий, който очертава икономистът, може отново да е на дневен ред.



Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна