Остана ни само еврото

Измъчено 1:1. Така, ако заложим на футболната терминология, изглежда резултатът от усилията на България да се придвижи по-близо до ядрото на Европа.

В деня, в който стана ясно, че България получава отказ за премахване на шенгенската бариера, дойде и новина, която до голяма степен павира пътя й напред към другата голяма цел - еврозоната. Страната може да започне да сече пробно евромонети като подготовка за членството й в паричния съюз.

Меморандумът, с който се урежда това, чисто юридически не предопределя решението за приемане на България в еврозоната. Макар темата да звучи технически, всъщност тя е силен сигнал от Брюксел, че вратата още е отворена. А и чисто практически подписването на документа от Европейската комисия и Еврогрупата се приема от експерти като точка, от която трудно има връщане назад, тъй като това са и двете институции, пред които бяха поети ангажиментите при влизането в ERM II.

Аналогичен документ беше подписан с Хърватия през септември 2021 г., след което в средата на тази година се взе решение, че тя ще е 20-ия член на еврозоната на 1 януари 2023 г.

Това, разбира се, не означава, че България трябва да се успокои. Точно обратното - подготовката за влизане във валутния съюз - по всеобщо мнение е хубаво да се забърза. И от страна на парламента, и на служебния кабинет, и на БНБ.

Една от следващите стъпки например е приемане на нужните законови промени, които да дадат по-точна насока на институции, бизнес и банки каква техническа подготовка за използване на еврото като валута се изисква. Много от тези промени трябва да бъдат гласувани в настоящия парламент през следващите седмици. Защото представители на банковия сектор вече предупреждават, че ако работата се протака още малко, технически 2024 г. ще започне да изглежда невъзможна. А и нестабилността на политическото говорене влияе негативно и на нагласите на бизнеса, и на обществото като цяло.

Ново ускорение

Истината е, че само допреди месец-два по чисто политически причини България сама си беше поставила бариера. И сигналите, които излъчваше към своите европейски партньори, бяха по-скоро колебливи.

"Когато се прие планът за приемане на еврото в Министерския съвет, точката мина с едва два гласа. Така че политически консенсус нямаше и аз продължавам да мисля, че и сега няма консенсус, има мнозинство. Това е една от причините техническата подготовка да върви по-бавно."

Асен Василев, бивш вицепремиер и министър на финансите

В края на октомври обаче парламентът прие решение правителството и БНБ да ускорят усилията за въвеждане на еврото в България от 1 януари 2024 г. Така - с посланието, че по темата има и широк политически консенсус въпреки липсата на редовен кабинет, служебното правителство на президента Радев заедно с централната банка, форсира процеса.

Приемането на еврото е консенсусна тема сред политиците и не е късно "да хванем последния влак", смята и бившият финансов министър Владислав Горанов от втория и третия кабинет на ГЕРБ, който заедно с гуверньора Радев водеше преговорите по присъединяване на България към ERM II и към банковия съюз. "Ако сегашният парламент приеме нужните законопроекти, свързани с еврото, това ще е достатъчно голям знак", допълва той. Според него това трябва да се случи сега, за да може оценката за готовността на България да се изготви през пролетта (т. нар. Конвергентен доклад), като има риск догодина показателите за бюджетен дефицит и инфлация да са по-лоши и това да затвори вратата за влизане във валутния съюз през следващите години. В последния такъв доклад през май тази година освен несъответствията в законодателството проблем беше и високата инфлация, като сега България продължава да е с нива далеч над референтните стойности.

"При нас по темата се работи отдавна и ръкавите на всички структури са запретнати, защото разбираме сложността на техническите изисквания за преминаване към еврото. Нестабилността на политическото говорене влияе на този процес. Нужна е яснота на по-ранен етап."

Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на Уникредит Булбанк

Рискът политически популизъм

Освен липсата на време, друг риск е и популизмът в парламента. В момента там се гласуват всички данъчни и бюджетни закони за догодина. С аргумент, че при силно фрагментиран парламент обсъждането на бюджета може да се превърне в предизборно наддаване, кабинетът "Донев" поиска удължено действие на Бюджет 2022 до март догодина, вместо да внесе свой проект в Народното събрание. Така въпросът каква точно фискална политика да провежда държавата на теория трябва да остане за следващото редовно избрано правителство.

В същото време посланието и на експертите от МВФ (виж интервюто с ръководителя на мисията за България), и на БНБ, а и на много други икономисти е за догодина да се бюджетира консервативно. Както и да се ограничи щедрото изсипване на помощи - от редуцирани ДДС ставки, през субсидиите на калпак заради скъпия ток. Защото то е скъпо и неефективно. А и увеличава търсенето, което пък напомпва допълнително инфлацията. А тъй като страната е във валутен борд и няма собствена парична политика, единственият друг лост за противодействие на покачващите се цени е именно фискалната политика.

"За мен е странно, че все още продължаваме да говорим за тази тема, при положение че сме влезли в банковия съюз. Не сме изпуснали влака, но сега е моментът да се работи и по техническата част. Една година е малък период и ако работата се протака още малко, технически 2024 г. ще започне да изглежда невъзможна."

Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка

"Съществува реална опасност от противопоставяне на целите и посоките на фискалната и паричната политика. Затягането на паричните условия и разхлабването на фискалните условия имат противоположен макроикономически ефект, поне що се отнася до търсенето", заяви и управителят на БНБ Димитър Радев. "Към това може да прибавим сериозно забавените структурни реформи, които биха подпомогнали решаването на проблемите, свързани с предлагането, но все още не са във фокуса на бюджетната дискусия. Комбинацията от тези фактори би затруднила сериозно опитите за ограничаване и трайно намаляване на инфлацията, нещо повече - би създала условия за завръщане към макроикономическите дисбаланси от близкото минало. Подобно развитие наред с другото би имало силно неблагоприятен ефект за бизнеса и банките в България", предупреди гуверньорът.

На този фон БСП и "Продължаваме промяната" са внесли куп идеи за промени между първо и второ четене, които имат потенциал да взривят бюджета за догодина, тъй като изискват милиарди нови разходи. БСП например иска въвеждане на необлагаем минимум при Данък общ доход, ново преизчисляване на пенсиите, по-висока минимална заплата (до 50% от средната или около 850 лв.), данъчно облекчение за млади хора, нови помощи. Всичко това ще струва милиарди, които не са предвидени като приходи. ПП пък иска продължаване на действието на намалената ставка по ДДС за заведенията, също ръст на минималната заплата, още по-голяма данъчна отстъпка за хората с деца, по-голяма сума на ваучерите за храна, третият ден от болничните да не се плаща от работодателите, а да се поема от бюджета на НОИ, по-голяма индексация на пенсиите. Няма оценка колко ще струва всичко това, но рискът при гласуване в зала при силно фрагментиран парламент е, както посочва и Горанов, "всяко предложение за по-високи доходи или пенсии да се увеличи по три" при гласуване в зала.

"Организационната работа по преминаване на всички институции и стандарти към разплащане с евро е предизвикателство. Тук е важна ролята и на БНБ. Възможно е да сме готови за 2024 г., но трябва да започне отчетливо и организирано работата с институциите още сега."

Мирослав Вичев, главен изпълнителен директор на БОРИКА

Защо е важно всичко това? Преди да получи "да" за еврото, България трябва да поиска нов конвергентен доклад, който да оцени дали страната е готова и дали отговаря на всички критерии. Единият от тях е за ценова стабилност като в момента инфлацията в България е над нивото на трите най-добре представящи се държави - членки на ЕС, през цялата 2022 г. и се очаква да остане висока през първото тримесечие следващата година. Нивото й обаче може да се повиши още, ако се приеме проинфлационен бюджет.

"През октомври за първи път от повече от година темпът на инфлация у нас обърна траекторията си на постоянно нарастване. Ще следим внимателно как този процес се развива, но той трябва активно да бъде подкрепен с адекватни антиинфлационни мерки, включително с един достатъчно дисциплиниран бюджет", заяви и управителят на БНБ.

Или накратко казано - шансовете България да приеме еврото на 1 януари 2024 г. в момента не са малки и Брюксел все още е оставил вратата отворена. Това обаче няма да е за дълго и от нас зависи да се възползваме от тази възможност. За съжаление при политическия хаос в последните две години всички играчи ритат топката доста безразборно. А това неусетно може да доведе до автогол в последната минута.

"Трудно може да намерим днес друга тема, която получава толкова внушителна политическа подкрепа", заяви управителят на БНБ Димитър Радев по време на конференцията "Банките и бизнесът", организирана от "Капитал". Той каза още, че централната банка се фокусира върху правната рамка и техническата подготовка за еврозоната. И обясни, че до дни очаква да се внесат в парламента промените в Закона за БНБ, с които да се преодолеят правни несъответствия, констатирани в конвергентните доклади на ЕЦБ. Сериозен напредък има и в подготовката на проект на Закон за въвеждане на еврото, който обаче по информация на "Капитал" вероятно ще е готов през пролетта на тази година. "Техническата подготовка е друго огромно предизвикателство, пред което е изправена основно БНБ. Ние имаме пълната готовност "да натиснем здраво педалите" по тази тема", увери Радев.

Всъщност подобно е и искането на банковия сектор - яснота. В публичното си говорене всички топ банкери излъчват увереност, че ще се справят, но в частни разговори някои от тях имат опасения дали оставащата една година е достатъчна. Мениджър на една от големите банки с чуждестранна собственост споделя, че за сектора е важно да знае дали да започва да алокира ресурси - човешки и финансови. По техни изчисления и на база опита им на дъщерните банки в Хърватия за 2023 г. около 70% от IT екипа на банката ще трябва да се пренасочи към проекта за преминаване от лев към евро, ще е нужна и инвестиция от десетки милиoни - за целия сектор вероятно числото ще е около 100 млн. евро еднократен разход. "Няма време. А ако преминаването от лев към евро не се направи добре и без нужната кампания и подготовката, дори хората, които са фенове на еврозоната, ще я намразят", казва друг мениджър на висока позиция в сектора.

"Чисто техническите и логистични процеси за приемане на еврото могат да бъдат извършени от служебен кабинет. Ние сме в доста тясна кооперация и сътрудничество с ЕК. Опитваме се да сме в тясна връзка и с хърватските колеги. Съгласен съм, че процесът по подготовка трябва да се забърза."

Атанас Пеканов, служебен вицепремиер

"Не сме изпуснали влака, но сега е моментът да се работи и по техническата част. Една година е малък период и ако работата се протака още малко, технически 2024 г. ще започне да изглежда невъзможна", допълва и Петя Димитрова, главен изпълнителен директор и председател на УС на Пощенска банка.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна