Защо Финландия стана толкова богата страна?

Пиксабей

Защо в повечето от най-богатите на природни ресурси страни като Демократична република Конго, хората живеят най-бедно и обратното защо в лишени от природни ресурси страни икономиката е процъфтяваща?

Бедните страни изнасят суровини като какао, желязна руда, дърво и диаманти. Богатите държави изнасят - често за същите тези бедни страни - по-сложни продукти като шоколад, автомобили и бижута. Ако бедните страни искат да забогатеят, те трябва да спрат да изнасят своите ресурси в суров вид и да се концентрират върху добавянето на стойност към тях. В противен случай, богатите ще получават лъвския пай от стойността и всички добри работни места. Звучи толкова просто, пише darikfinance.bg.

Бедните страни могат също така да последват примера на Южна Африка и Ботсвана и да използват природните си богатства, за да предизвикат индустриализация чрез ограничаване на износа на суровини (политика, известна сред местните като "обогатяване"). Наистина ли е толкова просто? Пита в the Project Syndicate Рикардо Хаусман, проф. по икономика в Харвард.

Някои идеи са по-лоши от грешни - те нанасят вреда, защото интерпретират света по начин, който извежда напред второстепенни въпроси - да речем, наличието на суровини - и заслепява хората за по-обещаващите възможности.

Помислете за Финландия, скандинавска страна с много дървета и с малко население. Класическите икономисти ще твърдят, че тя трябва да изнася дървен материал, което Финландия е правила в миналото. От друга страна модерните икономисти ще посочат, че финландците трябва да добавят стойност като преработят дървения материал в хартия или мебели. Финландия прави и това в момента. Но всички продукти от дърво формират едва 20% от нейния износ.

Обработката на дървесината изисква освен много труд и добри сечива. Ето защо финландците започват да произвеждат режещи инструменти. Това в крайна сметка ги води до производство на машини, с които да обработват дървесината по-бързо.

Скоро финландските бизнесмени осъзнават, че могат да направят машини, които режат други материали, а не само дърво. Процесите се автоматизират, като постепенно режещите машини стават едни от многото, произвеждани във Финландия. В наши дни различните видове машини съставляват над 40% от износа на страната. А компании като Nokia се насочват към услуги с висока добавена стойност, като изграждането и поддръжката на комуникационни мрежи.

Поуката от тази история е, че добавянето на стойност към суровините е път към диверсификация на икономиката, но не е непременно най-добрият, нито пък най-краткият път. Страни, които не са ограничени от суровините на тяхна територия се справят дори по-добре. В края на краищата Швейцария не произвежда какао. А Китай не прави усъвършенствани компютърни чипове. Това не пречи на тези икономики да заемат господстващо положение на пазарите съответно на шоколад и компютри.

Наличието на суровини е предимство, единствено ако вносът им е относително скъп. Това важи в по-голяма степен за дървесината, отколкото за диамантите или желязната руда. Австралия, въпреки отдалечеността си, е основен износител на желязна руда в света, но не е сред водещите производители на стомана. Докато Южна Корея изнася стомана, въпреки че трябва да внася руда.

Финландската история показва, че добрите пътища за развитие не включват добавяне на стойност към собствените суровини на дадена икономика, а добавянето на възможности към нейните възможности. Това означава смесване на нови възможности, например автоматизация с тези, които вече са налице, като наличие на режещи машини.

Мисленето за бъдещето на икономиката въз основа на диференциалното предимство от спестяването на транспортните разходи за дадена суровина, ограничава сериозно възможностите за развитие на страните, разчитащи на собствените си ресурси. Дали наличието на една суровина може да подобри конкурентоспособността на икономиката в производството на коли, принтери, антибиотици или филми? Повечето сложни продукти изискват много и различни ресурси.

Обогатяването в Южна Африка принуждава миннодобивните индустрии да продават на местния пазар, на цени по-ниски от тези за износ. По този начин експортните ограничения действат като вид косвен данък, който служи за субсидиране на други дейности по-нататък по веригата на производството. Като цяло това не е особено ефективна система за икономическо развитие.

Развитието на нефтохимически или стоманодобивни заводи или преместване на нископлатените работни места в рязането на диаманти от Индия или Виетнам, в Ботсвана, която е четири пъти по-богата като БВП на човек от населението, едва ли е най-добрият начин за икономическо развитие.

По-добре се справят Обединените арабски емирства, които използват приходите от износа на петрол, за да инвестират в инфраструктура, превръщайки Дубай в успешен туристически и финансов център.

Поучителен е и опитът на САЩ. През 1973 г. страната въвежда ембарго върху износа на суров петрол и природен газ. Тъй като тя е вносител на тези суровини, никой не вижда причина за отмяна на ограниченията, до сега. Революцията в добива на шистов нефт и газ доведе до драстично увеличение на собственото производство в последните 5 години, и цените на енергийните ресурси на вътрешния пазар вече са много по-ниски, отколкото тези на международната търговия.

Това е косвена субсидия за индустриите, които използват петрол и газ и начин за привличане на чуждестранни инвестиции към тях. Дали обаче ограничаването на износа е най-добрият възможен подход? Ако енергийните суровини в САЩ бяха по-скъпи нямаше ли двигателите с вътрешно горене да бъдат заменени от по-нови и съвършенни технологии?

Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

За реклама в "Петел" на цена от 50 лева на ПР публикация пишете на info@petel.bg


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна