Жан-Франсоа Дофен: Ще ревизираме прогнозата си за ръста на българската икономика до 0.5-1.5%

Профил

Жан-Франсоа Дофен е ръководител на мисията на МВФ за България от началото на 2021 г. Той има над 20-годишен опит в организацията, като работи с държави в Северна и Субсахарска Африка, Централна Америка и Източна Европа. Освен мисията в София Дофен ръководи и тази в Будапеща. От 30 ноември до 6 декември той беше част от експертна мисия на МВФ в София, която да оцени макроикономическото представяне на България и да актуализира прогнозите на институцията за страната. Във фокуса са последствията от войната в Украйна, както и кои фискални и енергийни политики са подходящи за запазване на макроикономическата стабилност.

От 2020 г. насам основното послание на МВФ беше "Харчете колкото можете повече", а в началото на 2022 г. то се промени на "Бъдете много внимателни какво и как харчите". Какво се случи междувременно и как това се отнася към със ситуацията в България в момента?

Пандемията от ковид-19 беше изключително събитие, което изложи на риск живота на хората и предизвика безпрецедентно сътресение в световната и българската икономика. Първият приоритет беше да се осигури незабавна, широкомащабна подкрепа за спасяване на човешки живот и средства за препитание, да се предотврати сривът на икономиките и да се намали вероятността от дълбок, дълготраен спад. Всъщност благодарение на сериозната подкрепа с различни мерки и политики българската икономика показа устойчивост по време на пандемията и бързо се възстанови от нея през 2021 г. Въпреки това, както и в много други държави, през 2022 г. инфлацията се ускори значително, тласкана от нарастващите цени на суровините, смущенията в световните вериги на доставки и силното вътрешно търсене. Войната на Русия в Украйна засили натиска върху цените на суровините и храните.

В условията на все още силен импулс в икономическия растеж, но и висока инфлация е важно фискалната политика да не засилва допълнително инфлационния натиск. Освен това, тъй като икономическите перспективи са изключително несигурни, придружени от сериозни негативни рискове, е необходимо да се запазят фискалните буфери, за да има възможност за реакция на евентуални по-нататъшни сътресения. Така че в момента всички тези индикации предполагат необходимост от разумна фискална политика.

Най-новата прогноза на МВФ за растежа на БВП на България през следващата година е сред най-оптимистичните. Какви са основните допускания и планирате ли скоро да я преразгледате? Как оценявате рисковете за рецесия в еврозоната, а оттам и в България?

Прогнозата, която публикувахме през октомври, се основаваше на данни от началото на септември. Оттогава БВП за третото тримесечие се оказа по-нисък от очакваното. От значение е и забавянето на външното търсене, затягането на глобалните финансови условия, докато по-високата от очакваното инфлация ерозира реалните доходи на домакинствата и ще забави частното потребление. Като се има предвид всичко това, планираме да ревизираме надолу прогнозите си за растежа за 2023 г., вероятно в диапазона от 0.5% до 1.5% в сравнение с 3%, които очаквахме през октомври.

Кога според вас ще настъпи повратна точка за инфлацията в България? Какви политики могат да се приложат, за да се преодолее или смекчи повишаването на цените в България?

Прогнозираме инфлацията постепенно да се забави в съответствие с очакваното понижение на международните цени на енергийните стоки и храните и с охлаждането на търсенето. Несигурността около тази прогноза обаче е изключително висока, тъй като свързаните с руската военна инвазия в Украйна събития могат да доведат до допълнително напрежение на стоковите пазари.

За да се смекчи въздействието на инфлацията, нашата препоръка за България, както и за всички наши държави членки е подкрепата да се насочи към уязвимата част от населението. Подпомагането, което се предоставя под формата на хоризонтални, недиференцирани мерки, като например ограничаване на цените на електроенергията, субсидии за моторни горива или намаляване на ставките на ДДС и акцизите, не само е скъпо за бюджета, защото повишава дълга, но е и несправедливо: лицата с по-големи финансови възможности се възползват от подпомагането в по-голяма степен, отколкото бедните. Освен това то намалява стимулите за коригиране на търсенето, а това е особено важно в случая с енергията. Целенасочена подкрепа може да се предоставя чрез използване на съществуващите механизми за социално подпомагане, като например помощите за отопление, или чрез преки парични трансфери.

Какви според вас са правилните фискални политики за България през следващата година, за да се запази макроикономическата стабилност?

На този етап борбата с инфлацията е приоритет номер едно, тъй като високата инфлация създава сериозни затруднения за уязвимите групи от населението и връщането към устойчив растеж няма да бъде възможно, преди инфлацията да бъде овладяна. Обстоятелството, че паричната политика е обвързана до голяма степен с тази на ЕЦБ, създава труден компромис за фискалната политика. От една страна, тя трябва да помогне на уязвимите групи да се справят с кризата, породена от нарастващите разходи за живот. От друга страна, от съществено значение е инфлационният натиск да бъде намален, а трудно постигнатата фискална устойчивост - запазена, като се имат предвид нарастващите разходи за финансиране и негативните рискове пред икономическия растеж. Според нас това означава, че фискалната политика трябва се концентрира върху запазването на буфери да се стреми да бъде рестриктивна.

Както току-що споменах, има възможност за смекчаване на въздействието на инфлацията върху уязвимите групи, ако това стане чрез предоставяне на прецизно насочена подкрепа на тези, които наистина се нуждаят от нея. Препоръчваме също така подкрепата да бъде временна. Трябва да се избягват мерки, които могат да имат трайно въздействие върху фискалната устойчивост.

В средносрочен план благоразумната фискална политика също трябва да се поддържа предвид демографския натиск и необходимостта от запазване на буфери с оглед на продължителната несигурност по отношение на икономическите перспективи.

Доходността и спредовете на българския дълг нараснаха значително през последните месеци. Какъв риск крие това за страната и смятате ли, че тези повишени нива са временни, или правителството в София трябва да свикне с тях?

Публичният дълг на България е сред най-ниските в Европа - под 25% от БВП. Това е основно предимство на икономиката, което се дължи на прилагането в продължение на години на благоразумна фискална политика. Освен това почти целият публичен дълг има средносрочен до дългосрочен матуритет. Следователно рисковете за България, свързани с рязкото повишаване на доходността, което се наблюдава напоследък, са ограничени.

Смятате ли, че България е готова да приеме еврото на 1 януари 2024 г.? Какво трябва да се направи през следващата година, за да се гарантира, че преходът ще бъде плавен? Виждате ли някакви преки големи положителни или отрицателни ефекти?

През последните 25 години валутният борд осигури икономическа стабилност, подкрепена от разумна фискална политика. Макар че България се отказа от гъвкавостта на валутния курс като инструмент за абсорбиране на външни шокове, тя вече извлече много, но не всички ползи от по-пълната интеграция в еврозоната. Тези допълнителни ползи включват намаляване на несигурността относно бъдещите политики в страната и по този начин насърчаване на чуждестранните и вътрешните инвестиции, намаляване на транзакционните и разходите за финансиране и намаляване на рисковете от нестабилните капиталови потоци, които обикновено засягат малки нововъзникващи пазари с отворена икономика като България.

Пълноправното членство в еврозоната също така ще даде възможност на България да участва при взимането на решения за паричната политика, докато при валутния борд България само прилага паричната политика на ЕЦБ, без да има принос при взимането на решенията за нея. Властите работят за осъществяване на необходимата правна и техническа подготовка, но все още има много работа за вършене и членството в еврозоната трябва да остане основен политически приоритет.

В последното заключително изявление на МВФ за България споменахте, че "реформата на ниската плоска ставка на данъка върху доходите на физическите лица може да помогне за създаването на фискално пространство и за намаляване на неравенствата". Все още ли смятате, че такава реформа е необходима?

Да, смятам, че това би било полезна мярка. България има големи социални и инвестиционни нужди, за да повиши жизнения стандарт на населението. В същото време, както споменахме, в средносрочен план продължава да е необходима благоразумна фискална политика. Повишаването на ефективността на публичните разходи би подобрило възвращаемостта на разходите и би освободило ресурси за финансиране на по-големи инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването и социалната закрила.

Преразглеждането на ниския плосък данък върху доходите на физическите лица също така би могло да увеличи наличните фискални възможности, а повишаването на преразпределителния ефект на подоходния данък би могло да бъде мощен инструмент за ограничаване на високото и нарастващо неравенство в доходите в страната.

Кои са трите най-неотложни реформи, от които България се нуждае в момента?

В краткосрочен план основният приоритет е справянето с инфлацията. В по-дългосрочна перспектива подобряването на производителността и конкурентоспособността ще бъде от решаващо значение за успешното приемане на еврото и за повишаването на жизнения стандарт.

Как да се подобри производителността? На първо място, чрез укрепване на управлението, повишаване на прозрачността и борба с корупцията. Тези мерки са от решаващо значение за подобряване на бизнес средата, повишаване на качеството на публичните инвестиции и насърчаване на по-справедлива и по-приобщаваща икономика.

Второ, много е важно да се инвестира в човешкия капитал: образование, здравеопазване, социална закрила. Например резултатите в областта на образованието в България, измерени от ОИСР, остават доста под средните стойности за ЕС и по-новите му държави членки. Освен това несъответствията в уменията са вторите най-високи в ЕС, което задълбочава проблема с недостига на работна ръка и допринася за по-ниска производителност.

Трето, необходимо е да продължи насърчаването на по-зелената икономика и на цифровизацията. Използването на цифрови технологии от предприятията и цифровите умения на населението са сред най-ниските в Европа независимо от напредъка в изграждането на поддържаща инфраструктура.

Същевременно обаче поемането на нов дълг или разсрочването на съществуващ такъв се оскъпява и това увеличение на разходите за финансиране може да се запази за по-дълъг период от време в зависимост от продължителността на затягането на паричната политика на основните централни банки в глобален план и от оценката на финансовия пазар за качеството на вътрешните политики. Това отново изисква благоразумна фискална политика, тъй като опитът ни показва, че публичният дълг може бързо да нарасне при увеличаване на бюджетния дефицит и на разходите за финансиране.

Някои политически партии настояват за по-нататъшно увеличаване на пенсиите и минималната работна заплата в страната, за да се защитят доходите от високата инфлация. Целесъобразна ли е подобна политика в момента и позволяват ли публичните финанси на България такива разходи?

В сравнение с останалите страни - членки на ЕС, бедността сред възрастните хора в България продължава да е висока. Около половината от пенсионерите получават минимална пенсия, която до неотдавна беше доста под прага на бедността. От 2020 г. насам пенсиите бяха значително увеличени. Това ще спомогне за намаляване на бедността. Увеличаването на пенсиите обаче не е придружено от мерки за осигуряване на тяхното финансиране. Това ни дава основание за загриженост разминаването на разходите и приходите на пенсионната система да не застраши нейната устойчивост. Препоръчваме да се извърши цялостен преглед на пенсионната система, за да се разработят реформи, които биха могли да осигурят нейната устойчивост, както и адекватност на нивата на пенсиите.

Българският парламент вече реши да удължи държавната помощ за предприятията за компенсиране на високите цени на електроенергията и през 2023 г. Смятате ли, че тази мярка е устойчива и как оценявате фискалните и макроикономическите ефекти от нея?

Компенсациите за електроенергия, които се отпускат на всички фирми, помогнаха да се смекчи въздействието на високите цени на енергоносителите. Тези субсидии обаче са скъпоструващи от фискална гледна точка. Освен това те водят до изкривяване на пазара и възпрепятстват икономиите на енергия, които са необходими, за да се подпомогне преодоляването на текущата енергийна криза, и в бъдеще да подкрепят целите на България по отношение на зеления преход. С понижаването на цените на енергията препоръчваме съществуващите компенсации за електроенергия за дружествата да бъдат постепенно намалени и заменени от по-добре насочена подкрепа, която да се предоставя пряко на уязвимите домакинства, както говорихме по-рано.

Почти всяка макроикономическа прогноза за България предвижда повишаване на инвестициите през 2023 г. благодарение на средствата от фондовете на ЕС и плана за възстановяване. В България се обсъжда дали е политически възможно и оправдано да се извършат реформите, включени в плана за възстановяване. Какъв би бил рискът за страната, ако България не успее да постигне договорените цели и тези плащания бъдат спрени?

Социалните и инвестиционните нужди на България са значителни. Средствата от следващото поколение фондове на ЕС заедно с ресурсите по дългосрочния бюджет на ЕС за 2021 - 2027 г. имат жизненоважна роля за подпомагане на устойчивата реализация на реформите и инвестиционните планове за подобряване на конкурентоспособността, насърчаване на по-висок и по-приобщаващ растеж и ускоряване на сближаването с жизнения стандарт на другите държави - членки на ЕС. Това включва укрепване на върховенството на закона, насърчаване на цифровизацията и иновациите, екологизиране на икономиката и засилване на енергийната сигурност. Забавянето на постигането на договорените цели може да възпрепятства доверието, частните и публични инвестиции, потенциалния растеж и да забави сближаването на доходите с тези на партньорите от ЕС.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна