Cyprus
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Έκανε χαρακίρι ο Κεραυνός στη Γεωργία

Αν και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Κεραυνός, είχε αποκτήσει μια διαφορά 15 πόντων, στο παιχνίδι που έδωσε στη Γεωργία για τη 2η αγωνιστική του 9ου ομίλου για το FIBA Europe Cup, τελικά έχασε από τη γηπεδούχο TSU Tbilisi με σκορ 63-60 και έτσι, περιορίζονται οι ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση, αλλά ακόμη δεν έχουν χαθεί.

Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο στο τέλος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, μόνο όμως που ο Κεραυνός δεν είχε την τύχη με το μέρος του. Η δυνατή άμυνα που παρουσίασε ο Κεραυνός κατά το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, ήταν το βασικό στοιχείο που του είχε δώσει το πάνω χέρι στο σκορ, με την ολοκλήρωση του. Αρχικά οι ερυθροκίτρινοι, είχαν προηγηθεί με 11-1, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 12-9, καθώς βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο, στο 10΄ ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα με 16-11.

Παρότι στην αρχή της 2ης περιόδου, η ομάδα της Γεωργίας, μείωσε σε 18-17, στη συνέχεια ο Κεραυνός βρήκε και πάλι καλό ρυθμό στο παιχνίδι του, για να προηγηθεί με 29-21 και συνεχίζοντας να είναι δυνατός στην άμυνα, περιόρισε αισθητά τους γηπεδούχους, που αδυνατούσαν να βρουν λύσεις.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +9 (33-24) και λίγο πριν το 20΄, ανέβασε το ύψος της στο +14 (38-24), για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 38-26.

Η 3η περίοδος, δεν ήταν και τόσο καλή για τον Κεραυνό. Διότι η ομάδα της TSU Tbilisi, ήταν αυτή αρκετά πιεστική στην άμυνα και περιόρισε σε αισθητό βαθμό τις λύσεις των Ερυθροκίτρινων, που έμειναν στους μόλις 7 πόντους κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης. Παρά το ότι στο ξεκίνημα, η διαφορά είχε φθάσει στο +15 (41-26), πάντα για τον Κεραυνό, στη συνέχεια οι Γεωργιανοί, μείωναν συνεχώς τη διαφορά. Με 13-0 σερί, έριξαν την τιμή, στο καλάθι (41-39), ενώ στο 30΄, ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 45-41.

Απέμενε η 4η περίοδος και λίγο πριν το 33`, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η TSU Tbilisi, πέρασε μπροστά (48-47), ενώ στη συνέχεια, ανέβασε τη διαφορά στο +5 (52-47) και τα πράγματα, άρχισαν να δυσκολεύουν όταν λίγο μετά το 35`, η διαφορά ανέβηκε στο +7 για την ομάδα της Γεωργίας (57-50).

Αν και λίγο μετά, ο Κεραυνός μείωσε σε 57-53, εν τούτοις οι γηπεδούχοι, είχαν αμυντικές και εκτελεστικές λύσεις και έτσι, έφθασαν στη νίκη αν και στο 39`56``, ο Reynolds ήταν άστοχος σε σουτ για τρίποντο και ενώ στο σημείο εκείνο, το σκορ ήταν 63-60, που ήταν και το τελικό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 24-38, 41-45, 63-60.

TSU Tbilisi (Lekso Lapanashvili): Andronikashvili 9 (1), Cranston, Gogodze, Tsintsadze 6 (1), Turdziladze 11, Boykin 2, Chechelashvili 2, Jintcharadze 22 (4), Phevadze 7, Vujovic 4.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Nunez 5 (1), Spencer 5 (1), Taylor 14, Reynolds 14 (2), Thornton 12 (2), Στυλιανού 6 (2), Τίγκας 4, Κουμής, Πασιαλής.