Cyprus

ΒΙΝΤΕΟ: Διέλυσε τη Μίλαν με Μπαπέ η Παρί, μεγάλο διπλό η Ντόρτμουντ

Με μπροστάρη τον Μπαπέ, η Παρί διέλυσε τη Μίλαν 3-0 και βρέθηκε στην κορυφή του 6ου ομίλου. Μεγάλο διπλό η Ντόρτμουντ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, μπήκε στο «κόλπο» πρόκρισης.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι του 6ου ομίλου η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία διέλυσε με 3-0 τη Μίλαν. Oι Παριζιάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο ματς, βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου και άφησαν τους Ροσονέρι στον πάτο της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και στο 12ο λεπτό ο Λεάο είχε καλή στιγμή να σκοράρει. Ωστόσο, τα κενά στην άμυνα των Ιταλών ήταν πολλά, η Παρί κυκλοφόρησε ιδανικά και στο 32' βρήκε δίχτυα. Ο Μπαπέ βρήκε χώρο, προχώρησε, βρέθηκε στην περιοχή και με έξυπνο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μενιάν.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, μιας και οι Παριζιάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Ο Ντεμπελέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 48′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του Ουγκάρτε στον Μούσα. Ωστόσο, το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 53′, όταν από την επέμβαση του Μενιάν, ο Κολό Μουανί πέτυχε το 2-0. Η Μίλαν δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο 89′ ήρθε το τρίτο γκολ με το σουτ του Λι Κανγκ-Ιν μετά το γύρισμα του Ζαΐρ-Εμερί.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Λ. Ερναντέζ, Ζαΐρ-Εμερί, Ουγκάρτε (71′ Φαμπιάν Ρουίθ), Βιτίνια, Ντεμπελέ (71′ Λι Κανγκ-Ιν), Κολό Μουανί (82′ Ράμος), Μπαπέ.

Μίλαν: Μενιάν, Καλούλου, Τιαό (46′ Καλάμπρια), Τομόρι (90′ Κίερ), Τ. Ερναντέζ, Μούσα (77′ Πομπέγκα), Κρούνιτς (77′ Αντλί), Ράιντερς, Πούλισικ, Λεάο, Ζιρού.