Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

השנה עשיתי את זה: איך יצאתי מהמשבר והפכתי לעצמאית בעסק משלי?

עמותת יוזמות עתיד פועלת להעצמה כלכלית של נשים מהפריפריה באמצעות ליווי מקצועי בתהליך הקמת עסק קטן. בכל שנה מלווה העמותה כ-1,000 נשים להקמת כ-1,000 עסקים שמניבים להן קרוב ל-60 מיליון שקל הכנסה נטו. מצ"ב סיפורן של שלוש יזמיות שהצליחו להגשים חלום מקצועי

נשות עסקים עם טאבלטים. ShutterStock
איך יצאתי מהמשבר והפכתי לעצמאית בעסק משלי?(צילום: ShutterStock)

עדי מנקו, שהשנה הצליחה לפתוח סטודיו לשמלות כלות בבת ים, בר קרדנל, בעלת עסק של הפעלות ומנחה סדנאות צחוק בכל הארץ שהפכה השנה מעוסק פטור לעוסק מורשה, וויקי ג'אנח, קוסמטיקאית ומטפלת הוליסטית, עצמאית ובעלת מכון יופי הן 3 דוגמאות מסיפורי ההצלחה של העמותה. מובא פה סיפורן של 3 יזמיות שהצליחו בעזרת עמותת "יוזמת עתיד" לצאת לדרך חדשה ולהקים עסק עצמאי.

עדי מנקו, בת 34, 3 ילדים. כל חייה סללה את דרכה כנגד כל הסיכויים, לא ויתרה, הגשימה ולמדה.

בתקופת הקורונה, מצאה את עצמה בלי עבודה בחופשת לידה שלא נגמרת, היא הייתה שנים שכירה, בתור מעצבת אופנה אצל מיכל נגרין. אחרי שמיכל פשטה את הרגל ועדי הייתה לאחר לידת בנה השלישי, היא מצאה את עצמה לדבריה באבטלה שלא נגמרת.

לאחר המון לבטים וחששות, עדי החליטה לצאת לדרך עצמאית ולקפוץ למים העמוקים. היא התחילה בקניית מכונות תפירה ובדים, הפכה את חדר המשחקים של הילדים לחדר עבודה יחד עם המחסן והחלה לעבוד על הקולקציה החדשה שלה. לאט לאט עדי הבינה שלבד היא לא יכולה ובחיפושה אחר לימוד והכשרה שיעזרו לה להקים ולנהל את העסק בצורה נכונה - הגיעה ל"יוזמות עתיד".

אל העמותה היא הגיעה ללא כל רקע וידע בהקמת העסק. ההכשרה עזרה לה, הצמיחה אותה, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית. כיום עדי מנהלת סטודיו לשמלות כלה בבת ים, בונה לה לאט לאט מעגל של לקוחות אמין שהולך וגדל.

עדי רואה בעיסוקה כשליחות לשמח נשים ולהעצים אותן בעתיד, מתכננת עדי להעסיק תופרת קבועה בסטודיו, לעצב סדרת בגדים למידות גדולות , קולקציית שמלות ערב וכמובן להמשיך לעצב שמלות כלה. השנה היא התחילה לעבוד על קולקציית חורף, הצליחה להגדיל את מעגל לקוחותיה ובקרוב תצרף תופרת נוספת לסטודיו.

עדי מנקו(צילום: יח"צ)

בגיל 17 גילתה בר את עולם התיאטרון, דרך קבוצות נוער בסיכון של יורם לוינשטיין. שם נחשפה לראשונה לעולם הבמה.

בר קרדנל, בת 35, אם ל-3 ילדים משכונת התקווה. גדלה כחרדית, חזרה בשאלה והתחתנה בגיל צעיר. למדה משחק ועבדה כמורה לדרמה.

כשהבן הבכור שלה בן השנתיים אובחן על הספקטרום היא נכנסה לתקופה של ריצות בין בדיקות ורופאים שונים. תהליך ששבר אותה נפשית ובעקבות זאת גם כלכלית. היא לא הצליחה לקום לעבודה ונכנסה לדיכאון. לא הייתה מסוגלת להכיל את הכאב.

היא החליטה כי היא מתמקדת במה שעושה לה ולאחרים טוב, לבר היה עסק קטן להפעלות לילדים לימי הולדת (שגם הוא הושבת במהלך המשבר הנפשי) היא נחשפה להפעלה של מבוגרים דרך צחוק, ההפעלה הזאת פתחה לה עולם שלם שמילא אותה ונתן לה את הסיפוק והכוח הנפשי לקום על הרגליים.

היא החליטה לעבור הכשרה של הפעלות דווקא למבוגרים והיא החליטה שהיא הופכת את זה לעסק ולמקור הפרנסה שלה. בר החליטה שאת העסק הזה היא תבנה נכון ומסודר מהיסוד וכך בעצם הגיעה לעמותת יוזמות עתיד. העמותה וההכשרה עזרו ותרמו לה רבות לא רק במובן המקצועי אלא גם במובן הנפשי, היא נחשפה לבעלות עסקים אחרות ולקהילה תומכת שנתנה לה כוחות והרגשה כי היא לא לבד.

בעקבות הקורונה העסק נכנס לקשיים והיא פתחה עסק נוסף לשירותי משרד מהבית. כיום כשהקורונה בצד והחיים חוזרים למחוץ למסכים ולבתים היא חזרה להתמקד בעסק של ההפעלות למבוגרים ומנחה סדנאות צחוק בכל הארץ. בר מחפשת כל הזמן לגדול וליזום, להיות עצמאית ולכלכל את ילדיה ומשפחתה בכבוד.

השנה הגדילה את הרווחים והפכה מעוסק פטור לעוסק מורשה, והיא מתכננת להרחיב את השירותים שהיא מעניקה.

בר קדרנל(צילום: נוי סול זוהר)

ויקי ג'אנח, בת 57, סטטוס גרושה אך בזוגיות חדש, אמא ל-3 ילדים מקסימים וסבתא ברוכה ל-2 נכדים. מאז ומתמיד תושבת הרצליה כ -28 שנים קוסמטיקאית ומטפלת הוליסטית, עצמאית ובעלת מכון יופי "מגע היופי של ויקי".

כותבת מילים, צלמת, מנחת מעגלי נשים, מאמנת אישית ומספרת את הסיפור שלה בהרצאות "קילו סוכר".

"הגעתי ליוזמות עתיד לפני כ- 5 שנים עקב התמוטטות כלכלית משפחתית דאז של הגרוש שלי, של העסק שלו. לפני 8 שנים הבית שלנו והכול מכול נלקח בצווי בית משפט. עד שהכול נלקח, עבדתי בקטן בבית כקוסמטיקאית. מהמצב נעשיתי מוגבלת חמורה ביותר בבנקים, חובות גדולים ולא ידעתי איך להתרומם, לא האמנתי איך אפשר. שהכול סגר עליי ועתיד ילדי ועתידי תלוי בי ורק בי, כי החלטתי להתגרש ולהשתקם".

"בעמותת "יוזמות עתיד" הדליקו לי חזרה את האור, נתנו לי יד ואומץ להתחיל מחדש, החזירו לי את הקול שלי ונתנו לי עוד כלים ללמוד להעצים אותי ובעיקר להתפרנס בכבוד .. ולהפוך את החלום שהיה לי למציאות".

"היום יש לי קליניקה לטיפוח, ספרי שירה של נשים על מדפים ויש לעיתים גם סדנאות של מעגלי נשים שיח ויצירה.. אני מאמינה שנשים צריכות לטפח גם את החיצוניות אך גם את הפנימיות. בזכות יוזמות עתיד אני למדתי ועוד לומדת לתת חזרה לעולם.. מחבקת ומחזקת נשים שהם במקום שהייתי דאז בתחתית הלמטה של החיים".

השנה הצליחה ויקי להעביר את העסק חזרה הביתה, רכשה מיכשור חדש, הרחיבה את המקום ומתקרבת להגשמת חלומה להפוך את העסק לספא מפנק.

ויקי ג'אנח(צילום: אורלי לנדאו)

נשים ששוקלות להקים עסק מוזמנות לפנות לעמותת יוזמות עתיד, עמותה המלווה נשים בתהליכי הקמה ופיתוח של עסקים עצמאיים.