Israel
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

לייפציג: "האחות הקטנה" (והמושלמת) של ברלין

הלונלי פלאנט בחר בה בין 10 היעדים שחובה לבקר בהם באירופה, באך, מנדלסון וגתה חיו בה והיא מציעה יופי של סופ"ש למי שכבר ראה דבר או שניים בגרמניה. לייפציג היא ההפתעה של גרמניה. רק שעתיים מברלין

חופשה בלייפציג, גרמניה (צילום: זיו ריינשטיין, עריכה: ניר חן)

אם כבר שבעתם מברלין העמוסת-תיירים, כדאי לקחת את הרכבת או הרכב ולהדרים שעתיים נסיעה אל ה"אחות הקטנה" שלה - לייפציג - יותר שקטה, יותר אינטימית אבל לא פחות מדליקה. אפילו הלונלי פלאנט בחר בה בין 10 היעדים שחובה לבקר בהם באירופה ב-2015.

לייפציג שבצפון מזרח-גרמניה, נוסדה ב-1165 אך הוזכרה כבר ב-1015 בכתבי הבישוף תיטמר ממרסבורג. עם זאת, היא משכה אליה אנשים כבר בתקופת האימפריה הרומית, עקב מיקומה על צומת של שתי דרכי מסחר חשובות באירופה (Via Regia ו-Via Imperii). כיום גרים בעיר, ששמה מגיע המילה הסלבית Lipsk שפירושה "ישוב ליד עצי תירזה", כ-600 אלף איש שעוסקים בתעשיות של חברות ענק שהעבירו את מרכזי הייצור שלהן לעיר. למשל, יצרניות הרכב ב.מ.ו ופורשה, וגם חברות כמו DHL, סימנס, אמזון ועוד. במהפכה התעשייתית במאה ה-19 היא קיבלה "בוסט" של מפעלים בענף הכותנה והדפוס, שהביאו לעלייתה כעיר תעשייה נחשבת במדינה. לימים, בתקופת גרמניה המזרחית, החלו לחצוב בה מכרות ענק של פחם, שעם איחוד גרמניה הפכו לאגמי ענק שכיום משמשים את תושבי חבל סקסוניה, שלייפציג היא בירתו.

עוד בוואלה!

אז מה חדש בגרמניה? כל היעדים והאירועים החמים לשנה הקרובה

לכתבה המלאה

עוד בוואלה!

בלייפציג תמצאו אדריכלות אקלקטית במגוון סגנונות(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
שעתיים מברלין ואתם שם. תחנת הרכבת המרכזית בלייפציג(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
יותר שקטה ואינטימית אבל לא פחות מדליקה. כיכר השוק בלייפציג(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)

היכנסו לפסאז'

כעיר מסחר חשובה, נבנו בלייפציג לאורך השנים פסאז'ים רבים שהובילו מבתי הסוחרים אל נקודות המסחר השונות. הפסאז' היפה ביותר בעיר הוא פסאז' מאדלר, שנבנה בתחילת המאה ה-20
ומזכיר מעט את "גלריה ויטוריו עמנואל" שבמילאנו. כיום יש בפסאז' עשרות חנויות ובתי קפה מסוגננים, שבהם ככל הנראה ישב וכתב המשורר והסופר הגרמני גתה, שלמד בעיר משפטים, ונהג להבריז לא מעט מהשיעורים כדי להתרועע עם שנים. פסלו נמצא ממש בסמוך.

בתי הסוחרים חוברו במעברים, שכיום הם מפלט נהדר מחום וקור. פסאז' מאדלר(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
הסטודנט שנהג להבריז לא מעט מהשיעורים כדי להתרועע עם שנים. פסלו של גתה(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
בניינים בצבעי פסטל מנקדים את העיר(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)

ישן וחדש

למרות ששני שליש ממנה נהרסו במלחמת העולם השנייה, לייפציג השתקמה לא רע ושמרה על פנינות הארכיטקטורה המיוחדות שלה. המטייל ברחובותיה, ייתקל באדריכלות אקלקטית בסגנון רומנסק, ארט נובו, בארוק וגותי. כזו היא למשל, כנסיית סנט תומאס מהמאה ה-13, שבה ניגנו ופעלו המלחינים הידועים פליקס מנדלסון, ריכרד וגנר וכמובן יוהאן סבסטיאן באך, שגם קבור בה. בכלל, באך הוא שם דבר בלייפציג ובכנסייה, שבה ניהל את המקהלה, לימד וניגן בעוגב ואף זכה לוויטראז' צבעוני בכנסייה ולפסל מרשים מחוצה לה. בפסל נראה הכפתור השני של בגדו לא מכופתר, וזה מסמל שהמוזיקה היתה חשובה לו יותר מהופעתו.

אוניברסיטת לייפציג גם היא פאר היצירה שמשמרת ישן וחדש. היא נוסדה ב-1409 והיא האוניברסיטה השנייה העתיקה במדינה. בעבר היא שימשה כמנזר דומיניקני מהמאה ה-16 שנהרס ב-1968. אבל אז הגיע הארכיטקט ההולנדי אריק ואן אגרט עם רעיון: לקחת את חזית הכנסייה שנהרסה ושרדה ולשלב אותה בבניין האוניברסיטה החדש ב-2004. התוצאה: בניין מרתק בסגנון גותי-מודרני. אגב, האקס-קנצלרית אנגלה מרקל למדה שם פיזיקה.

אדריכלות גותית מרשימה. כנסיית סנט תומאס(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
קבר יוהאן סבסטיאן באך בכנסייה שבה פעל(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
שימשה כמנזר דומיניקני מהמאה ה-16 שנהרס ב-1968. אוניברסיטת לייפציג(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)

ההפגנות שאיחדו את גרמניה מחדש

בעיר העתיקה תמצאו גם את כנסיית סנט ניקולאס הגותית, שנודעת בעולם כמקום שבו החלו "הפגנות יום שני" שקראו לאיחוד גרמניה מחדש. ב-4 בספטמבר 1989, התאגדו יותר מאלף איש במחאה לא אלימה, שהובילה למחאות נוספות ברחבי המדינה ואף להפגנה של 70 אלף איש בעיר עצמה. הם צעדו מהכיכר שליד הכנסייה וצעקו "לא לאלימות". המחאות הללו הן מה שהוביל לבסוף לרפורמות ונפילת החומה. בכיכר הסמוכה הוצב "עמוד השלום", שהוא העתק של עמוד מתוך הכנסייה.

"מכאן יצאו "הפגנות יום שני" החשובות. כיכר כנסיית סנט ניקולאס(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
"עמוד השלום" בכיכר הוא העתק של עמוד מתוך הכנסייה(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)

מתחם האמנות הכי מגניב שיש

לייפציג היא גם עיר שאוהבת אומנות. בין עשרות המוזיאונים שלה, כדאי לפקוד את המוזיאון לאומנויות יפות (Museum der bildenden Künste) שבו אלפי פריטים ויצירות, ביניהם של מקס בקמן, אמן גרמני מפורסם ובן העיר.

אבל בשביל אומנות רחוב אמיתית, אתם חייבים לנסוע לשפינריי (Spinnerei), שהוא מתחם אומנות רחוב מרהיב, שהיה לפני 125 שנה אזור התעשייה הגדול ביותר באירופה לייצור כותנה. בשנות ה-90 חדרו לאזור הנטוש אמנים ופתחו גלריות, ואחריהם הגיעו מוזיקאים שהפיחו חיים במקום. כיום יש במתחם יותר ממאה חדרי סטודיו שמציגים אומנות לסוגיה השונים.

עיר שאוהבת אומנות. המוזיאון לאומנויות יפות(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
אזור הכותנה הפך למתחם אומנות רחוב. שפינריי(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
בשפינריי יותר ממאה חדרי סטודיו שמציגים אומנות(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)
כיכר באזור העיר העתיקה(צילום: מערכת וואלה!, זיו ריינשטיין)

לייפציג נעימה, לא עמוסה מדי בתיירים ואפשר למצוא בה גם יום סגריר בקיץ. העיר העתיקה קטנה וקל להתמצא בה, ובכיכר השוק תמצאו דוכנים של דברים טובים. אז אם נמאס לכם מברלין, הנה לכם קפיצה קטנה - בחו"ל.