Ако Путин беше включил разума си

© Надежда Чипева, Капитал

Тогава щеше да разбере онова, което прави демократичния Запад на практика непобедим във война с диктатори.

От години водя припламващ спор с мои колеги политолози, който - гледам напоследък - се възпроизвежда в световен мащаб по повод, в частност, на Владимир Путин. Спорът опира до нещо фундаментално: как да анализираме поведението на политиците така, че да можем да предвидим техните действия?


Според "класическата" политология, на която доста мои колеги са жертви, в крайна сметка всеки политик, и особено лидерът, са рационални играчи и към тях е приложима теорията на "рационалния избор" (rational choice theory). Според философската политология, на която съм привърженик аз, няма такова нещо: само едно много малко малцинство от политическите лидери консистентно вземат своите решения на основата на "рационалния избор". Онези сред останалите, които искрено се опитват да бъдат рационални, в някаква степен могат да бъдат анализирани по "класическия" начин. Има, обаче, политически водачи, които дори не се опитват да имитират рационално поведение.


За да подчиниш поведението си на избор между рационални алтернативи, необходимо е, първо, да имаш разум и след това - да си убеден, че именно с инструмента на разума ще постигнеш своите цели по-добре, отколкото с други инструменти.


А ако нямаш разум? Или - ако имаш някакъв рудиментарен разум, за който си убеден, че върши работа във всекидневието, но не и при решаването на проблеми, надхвърлящи по мащаб всекидневието? При това положение, разбира се, избираш други инструменти, с помощта на които да постигаш целите си.


Но да останем още малко с разума. Същината на избора между разумни алтернативи е да претеглиш, преди да скочиш, ползи и загуби. Въпросът тук е: ползи и загуби за кого?


Привържениците на класическата политология изначално допускат, че ползите и загубите, които претегля лидерът, са за онова голямо цяло, което той си представя, че представлява - народ, нация, страна, държава, цивилизация. Това допускане е рационално дотолкова, доколкото се приема, че лидерът обслужва интерес, надхвърлящ неговия собствен - че се грижи за общото, за онова "нещо-на-всички", което римляните са нарекли "република" (res publica).


А ако не е така? Ако лидерът обслужва единствено своя интерес и претегля ползи и загуби единствено за себе си?


Да сравним поведението на двама лидери, вкарали страните си в регионални войни с точно 40 години разлика - Маргарет Тачър и Владимир Путин.


През 1982 година, влизайки във война с Аржентина, на хартия притежаваща петата по сила армия в света, Тачър демонстрира поведението на рационален играч. Влизането във войната е плод на оценка на евентуални ползи и загуби - за страната и за света. При оставяне на британското население на Фолклендските острови в лапите на аржентинската военна диктатура война би била избегната - очевидна полза. Но загубите биха били огромни: сриване на авторитета на Великобритания и отваряне на възможността в бъдеще всеки диктатор да си пробва силите върху нея; подкопаване на световния ред, основан на договори, а не на насилие; рязко засилване на авторитета на Съветска Русия като основен тогавашен съюзник на Аржентина и окуражаване на съветски военни и политически действия против Запада.


Загубите в една война са типичните за всяка война. Но ползите, в очите на Тачър, са повече. Най-вече една победа над аржентинците и освобождаване на Фолклендите от тяхната окупация би укрепило световния ред и би обезкуражило всички диктатори, склонни да насилват съседни територии. В случая Тачър мисли за онова "нещо-на-всички", което е редът и мирът в целия свят.


Но дори нейното поведение не може да бъде разбрано единствено през призмата на "рационалния избор". Решението да воюва Тачър основава най-вече на принципи - т.е. именно на онези носещи греди, които крепят върху себе си цялата конструкция на разумната политика. Тези принципи тя е описала в една от последните си книги така: "Искането властта да е ограничена и под контрол (т.е. на гражданите), решителността да не се допуска силата да мачка правото, онова разбиране на справедливостта, според което единен комплект от права, стъпил върху онова, което е дължимо на всяко човешко същество, трябва да бъде прилаган в равна мяра спрямо всички".


Тачър печели Фолклендската война, тъй като е стъпила върху принципи и с помощта на разума е изчислила ползите, както и начина на тяхното постигане. Четири десетилетия по-късно Владимир Путин губи Украинската война, тъй като неговото поведение се определя от съвсем различни неща.


Да започнем отново, от въпроса с разума. В крайна сметка всеки заседял се във властта диктатор губи разсъдъка си. В случая с Путин, обаче, тази загуба е "подпряна" от вековна руска митология, която оцветява цялото му мислене и всичките му действия. Тази митология гласи, че разумът е ограничен инструмент и разсъдливото поведение дава ограничени резултати. Следователно на Запад, където всичко е основано върху разума, живеят частични, ограничени хора, водещи частичен, ограничен живот, без да постигат нищо възвишено. В Русия, обаче, продължава митологията, не разумът е водещ. Действията не стъпват върху ограничения разсъдък, а върху неограничени неща - вяра, жертвоготовност, героизъм.


В случая с Украйна именно вярата подвежда Путин. Той вярва - напук на всички доказателства, познаваеми с помощта на разсъдъка - че украинците и руснаците са един народ, насилствено разделени от зли външни сили. Украинската част от този единен народ стене под игото на зли чужди сили, които го насъскват против руската част. Следователно, при появата на руската армия, дошла да освободи украинците от злото чуждо иго, украинската част от единния народ ще посреща въпросната армия като освободител - и ще й даде властта, за да се възстанови единството на разделения народ.


Нищо подобно, разбира се, не се случи. Получи се онова, което Тачър не допусна да се случи на жителите на Фолклендите: смачкване на правото със сила, отнемане на неотменими права (на живот, на безопасност, на самоопределение, на свободно слово). Рационалният политик би си казал - нещо се обърка, тия се оказаха отделен народ, да почнем да договаряме нещо с тях. Путин обаче няма нищо против да изтрие от лицето на земята украинския народ, тъй като го смята за предател на онова, в което той, Путин, вярва.


Следващия въпрос - с оценката на ползите и загубите, които Путин е правил - се решава с лекота, когато си зададем по-следващия въпрос: "Ползи и загуби за кого?". В Русия, от времето на Иван Грозни до днес (с някои прекъсвания) идеологията на държавния вожд е следната: "Всичко в държавата е лично мое - пари, природни ресурси, добитък, хора". Следователно Путин изчислява ползи и загуби единствено за себе си. Ако, например, лично той има полза от смъртта на един милион руснаци на бойното поле - той ще изпрати един милион руснаци на смърт.


Разумните лидери, правещи "цивилизована политика" (по израза на Тачър) имат проблем с един милион убити техни граждани, тъй като те стъпват върху цитираните по-горе принципи на същата тази Тачър и най-вече - че целта на властването не е власт-имащият, а всеки отделен човешки индивид в равна степен. В Русия подобно разбиране за целта на властта се посреща с недоумение или подигравки. Там величието на държавата е всичко, а животът на отделния неин гражданин - нищо: "Рускините още ще народят"...


Именно значимостта, в цивилизованите страни, на всеки гражданин поотделно и заедно доведе Путин до извода, че на Запад живеят "слабаци". Щом ги е грижа за живота на техните граждани, значи няма да застават на пътя на Путин, когото това изобщо не интересува.


Тук, разбира се, Путин щеше да бъде по-успешен играч, ако беше включил разума си. Защото тогава щеше да разбере онова, което прави демократичния Запад на практика непобедим във война с диктатори: щом държавата съществува заради своите граждани, то и гражданите подкрепят държавата си в решителни моменти. Тя е тяхна - "нещото-на-всички". Руснаците, очевидно, не виждат тяхната държава като такова нещо, щом бягат презглава от мобилизацията, вместо да помагат на Русия в тежкия момент.


Вече знаем, как да анализираме и двете страни в сблъсъка, който според Путин е война между "руския свят" и "колективния Запад". А щом това е така, значи с някаква степен на вероятност можем да предвидим, какво ще се случи.


Русия: Една история на страна без история

С код Dnevnik100 получавате поне 10% отстъпка

Купете

*"Тежка зима" в Европа няма да има. Няма да се сбъднат и очакванията на Путин "народите" на Европа, озверели от глад и от студ, да свалят правителствата си и да ги заменят с про-руски такива.


*Европейският съюз няма да се разпадне. Под натиска на украинската война европейските граждани разбраха, че трябва да подкрепят не само държавите си, но и онази над-национална организация, в която те членуват - ЕС. Руската пета колона в ЕС - от Виктор Орбан в Унгария до напиращите към властта путинисти в Швеция и Италия - няма да успее да разбие съюза отвътре.


*Путин ще загуби войната, тъй като не може да обезвреди модерните оръжия и тактика на украинците дори с един милион нови руски трупа.


*Дали Путин ще ползва атомно оръжие? Ако продължи да изчислява ползите и загубите единствено за себе си - едва ли. Беше предупреден, че ако хвърли някъде атомна бомба, неговият живот впоследствие може да се измерва в секунди. Ако обаче се откаже от всякакви сметки и напълно изостави инструмента на разума - да, може да натисне копчето, на принципа: така и така ще се мре, защо преди този момент да не втрещя целия свят като за последно?


Така или иначе, добре ще е всеки, който се опитва да анализира и предвиди поведението на Владимир Путин да помни недвусмислената инструкция на Маргарет Тачър: "Най-тежката грешка, когато си имаме работа с Русия, е да сме наивни".



Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна