Александър Кашъмов: Лъжа е, че втората инстанция води до забавяне на големите проекти

Легал Компас

Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си

Противно на някои очаквания, президентът не наложи вето на промените в Закона за опазване на околната среда, с които бе оставен едноинстанционният съдебен контрол върху екооценките за обекти с национално значение, определени с решение на Министерския съвет. Във вторник законът бе обнародван в Държавен вестник, а според него всички жалби срещу такива екологични оценки, както и срещу решения, с които се отказва извършването на екооценка, които са подадени до 1 юли 2024 г., ще се разглеждат на една съдебна инстанция. Едва жалбите, които са подадени от 2 юли 2024 г., ще се гледат на две инстанции. През 2017 г., когато мнозинството на ГЕРБ премахна втората съдебна инстанция върху екооценките, президентът Радев наложи вето, след като бе призован за това от 27 неправителствени организации и след острата реакция на няколко извънпарламентарни партии. Президентското вето тогава очаквано бе преодоляно в парламента, но то изигра своята роля да постави публично въпроса и да даде оценка на тези промени. Сега обаче Радев пропусна ветото, въпреки че на практика проблемът остава същият, но съотношението на парламентарните сили е различно и можеше да се очаква друг резултат.

"Програма Достъп до информация" (ПДИ) и ръководителят на правния й екип адв. Александър Кашъмов са сред основните опоненти на премахването на втората инстанция по дела срещу оценки за въздействието върху околната среда (ОВОС) още от пролетта на 2017 г. На практика подписката до президента за налагане на вето срещу закона от преди пет години беше по тяхна инициатива. "Капитал" потърси коментар от адв. Кашъмов за последното развитие.

През 2017 г. вие и ПДИ бяхте най-активните и последователни опоненти на промяната за премахване на втората съдебна инстанция при обжалване на екооценките. Как бихте коментирали новата законова уредба?

Държа преди всичко да отбележа, че законопроектът за премахване на втората съдебна инстанция за обжалване на екооценките, който през 2017 г. вкараха тогавашните управляващи, е най-скоростно прекараният проект през българския парламент за цялата му най-нова история от последните 30 години. От внасянето до приемането му на второ четене минаха 16 дни.

Аз всъщност не се сещам за подобен случай в цялата история на парламентаризма в страната, може би такива случаи да е имало през 40-те години на миналия век, когато са прокарвани закони по-бързо.

Това беше един ужасен прецедент от гледна точка на прозрачност, на уважение към общественото обсъждане, което е предвидено в закона, и от гледна точка на стандарта в Орхуската конвенция за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда.

По тази причина за мен е едно голямо разочарование това, което се случи сега с тези промени, при това напълно необяснимо. Политическите сили, които формират сегашното мнозинство и които получиха властта след много силна подкрепа от гражданите в контекста на протестите, включително и по тези теми, дължаха съответни действия. По тази причина аз разчетох като много позитивна стъпка инициативата на министъра на околната среда и водите да внесе законопроект за връщане на втората инстанция. И точно затова намирам за странно и за мен напълно необяснимо, че народни представители точно от същата политическа сила, от която е този министър, да предлагат новата редакция за отлагане с две години на възстановяването на правосъдието и защитата на правата на гражданите. За мен това е неразбираемо, неуместно е да бъдем свидетели на такива практики.

Аргументите, които чуваме сега, са същите като през 2017 г. - че втората инстанция бавела развитието на големите инфраструктурни проекти, защото разни хора и организации злоупотребяват с правото да се обърнат към съд и да обжалват.

Тезата, че икономиката, видите ли, не се развива и се спъва, когато правото действа, е изцяло фалшива и погрешна. Аз съм сериозно озадачен от това, че преди седмица в пленарната зала се е развил почти същият дебат, със същите аргументи както през 2017 г. Което е странно, при положение че сега има повече и по-различни политически сили, отколкото преди, а продължават да се развиват същите абсолютно неоснователни, едностранчиви, неверни неща за казуса с магистрала "Струма" и за някакви други казуси, които също така се развиха след промените през 2017 г., т.е. при действието на едноинстанционно производство.

Спомням си, че преди пет години в парламента беше раздаван един документ с невярно съдържание, изготвен от администрацията на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) - един непълен списък на дела, на базата на които се твърдеше, че по всички подобни дела в случаите, когато става дума за обекти с национално значение, жалбоподателят бил изгубил делото. А това не е вярно - най-малкото има дела, в които аз лично съм участвал и съм печелил, какъвто беше случаят с ОВОС на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци през 2013 г. - дело, което удобно не беше включено в този списък. Пак през 2013 г. беше и делото срещу ОВОС на малък ядрен реактор в София, чието съществуване само по себе си е парадокс може би не само за Европа. Имаше идея той да продължи да си съществува в столицата, на седми километър, в абсолютно населена зона с детски градини, училища и т.н., но и това също бе отменено от съда.

Разказвам всичко това, защото и сега виждам едни абсолютно неверни и манипулативни мотиви, които са изразявани по време на парламентарната дискусия за тези промени. Крайно неприемливо е пет години след премахване на втората инстанция отново да чувам в пленарна зала да се говори, че тези дела забавяли настоящите проекти. Как ги забавят, нали ги забързаха, като премахнаха втората инстанция? Всъщност това е най-силното опровержение на лъжата - нали ще ме извините за този термин, но ще го повторя - на лъжата, че втората съдебна инстанция носи някаква вина за забавянето на големите проекти.

Няма как проблемът да е в съществуването на двуинстанционен съдебен контрол. Нещо повече - още при дебатите за промените в Административнопроцесуалния кодекс през 2017 г. един от основните ни доводи беше, че всъщност административното правосъдие в България е доста добре дисциплинирано, добре уредено и много бързо. По онова време то беше сочено като второто най-бързо в Европа, но въпреки това беше разтоварено още повече, особено Върховният административен съд, където бяха назначени и още съдии. И мисля, че беше миналата година, когато даже гръмна като новина, че всъщност българското административно правосъдие е първо по бързина в Европейския съюз. И при това положение ние отхвърляме втората съдебна инстанция точно от съда отличник. Това е скандално недоразбиране на проблема.

Имате ли обяснение защо сега отново се случва това, с кои конкретни проекти е свързано?

Може да бъде доста широк кръг от интереси. Например за нова ядрена централа, при положение че за "Белене", да речем, вече 20 години се водят дебати ще го има ли или не. Тук говорим за енергийни проекти за ТЕЦ-овете, за инфраструктурни проекти, за магистралите и т.н. Това са мащабни проекти, които засягат околната среда, имат отношение към живота и здравето на хората - през почви, вода, въздух и т.н.

Става дума за проекти, по които тепърва евентуално може да има обжалване на ОВОС, а по някои може да има и изменения на ОВОС. Това се случи всъщност с магистрала "Струма", която виждам, че и сега е послужила - по абсолютно необясними за мен причини - като повод да се твърди, че не е в обществен интерес да се връща втората съдебна инстанция. Аз съм потресен от това манипулативно представяне на публично известна информация, а именно, че магистрала "Струма", по-скоро този лот от магистралата, който минава през Кресна, беше ябълката на раздора и основен мотив за премахването на втората съдебна инстанция през 2017 г. Одобреният от институциите проект още през далечната 2008 г., по време на тройната коалиция, предвиждаше изкопаването на тунел - мисля, че беше 17 км - с цел запазване на уникалната за Европа екосистема в Кресна. Този проект е бил съгласуван с неправителствените организации в сектора на екологията и с европейските институции и този лот беше трасиран за одобрение на европейско финансиране. И точно през 2017 г. трасето на този лот беше изменено, без изобщо да стане ясно какво точно обосновава отклонението от вече приетия преди толкова много години разработен вариант. Поне на мен не ми стана ясно, въпреки че бях адвокат по делото, в което се оспорваше ОВОС. Някакви хора, които са запознати с други области на живота, различни от правото, в което аз съм експерт, коментираха, че в България няма строителни фирми, които могат да копаят толкова дълги тунели, поради което се налага изборът на чуждестранна компания, а това пък пречи на някои интереси на наши хора тук. Това обаче се коментираше извън съдебната зала.

А мотивът на тричленния състав (който беше единствена съдебна инстанция) да приеме, че жалбата е неоснователна, беше някакъв писан на коляно текст, уж от някакъв експерт, в който се говореше за наличие на радиационна среда в този масив, през който трябваше да мине евентуалният тунел. Забележителното беше, че в доклада по ОВОС такова нещо не беше обсъждано като сериозен проблем. В този смисъл, дори да приемем, че съдът се впечатлил от това твърдение за радиация, най-малкото той трябваше да отмени оценката и да поиска да се свърши работата отново, т.е. МОСВ отново да даде указания за разширяване на обхвата.

Но това не стана. Тричленният състав отхвърли жалбата, а нямаше възможност да се отиде на петчленен състав. Резултата го знаем - през 2020 г. бе заявено, че европейското финансиране е отказано/оттеглено от българското правителство. Всъщност истината е, че европейско финансиране не може вече да има, след като сме се отклонили от първоначалната заявка.

Според мен продължава да се поддържа мантрата, че властта може лесно да оперира, когато е имунизирана срещу съдебен контрол, че съдебният контрол влошава нещата, вместо да ги подобрява. Всъщност мисля, че тази мантра изигра лоша шега дори на самото предходно управление на ГЕРБ и патриоти, защото в крайна сметка "Струма" не беше завършена. Не случайно хората са измислили преди векове принципа за разделение на властите и виждаме, че съвременните цивилизовани общества просперират благодарение на спазването на тези принципи.

Прави впечатление, че все повече се чудим за мотивите на сегашните управляващи за едно или друго законодателно или управленско решение, не само за този закон. Оказва се, че базисният проблем с прозрачността продължава да съществува и при това управление, което ни обеща прозрачност.

Така е. Струва ми се, че някои от желаните в обществото промени в полза на по-голяма прозрачност на парламента още не са се осъществили. Така например ние все още не виждаме на интернет страницата на парламента финалния вариант на един законопроект, след като той е гласуван на второ четене и изпратен към президента за обнародване. За това настояваме много отдавна, имаме такива препоръки в годишните доклади на ПДИ. Не зная защо не се постига все още тази прозрачност, при положение че администрацията на Народното събрание след второто четене в пленарната зала обобщава и сглобява текста, за да може да го изпрати на президента. Не виждам каква е пречката в същия момент той да бъде качен на интернет страницата.

Основателни ли са опасенията, че след две години, когато трябва да се върне втората инстанция, можем да станем свидетели на ново отлагане или пък отново изцяло да падне втората инстанция. Неведнъж сме били свидетели на такива отлагания, които на практика заменят генералното решение на нещата.

Няма съмнение, че този рефлекс на властта за отлагане на нежелани решения го има във всички точки на света. Правна логика е, че не може едното Народно събрание да е по-силно от другото и през 2024 г. - дали ще е същото Народно събрание, дали ще е друго, е без значение - който има законодателната власт в ръцете си, може да реши отново да отложи. Това е всъщност нормална законодателна практика, имаме много такива случаи на мораториуми, наложени с конкретни мотиви. Въпросът е, че едно такова отлагане всъщност е за неопределен срок, и макар в закона да е 2 години, то може да бъде и за 20 години.

Остават ви 1 от общо 2 статии за този месец като нерегистриран потребител. Влезте в профила си и четете свободно 5 статии на месец.

Влезте в профила си и четете свободно 5 статии на месец.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна