Кошмарът с отчитането на изборните резултатите се завръща

Когато през май миналата година 45-ото Народно събрание прие в големите секции с над 300 избиратели гласуването да е само с машина, голяма част от членовете на секционните избирателни комисии (СИК) най-вероятно са въздъхнали с облекчение. Честата смяна на изборните правила през годините до такава степен усложни работата им, че много от хората с опит започнаха да се отказват от участието си в изборния процес, а партиите започнаха да изпитват все по-големи трудности с намирането на желаещи сред активистите и симпатизантите си да станат членове на СИК.

Въвеждането на машинния вот реши няколко много съществени проблема, свързани с гласуването в изборния ден и преброяването и отчитането на резултатите от него. Първо, отпадна необходимостта членовете на избирателните комисии да дават хартиена бюлетина на всеки избирател и да събират отрязъците от тях след това в отделна кутия. Отпадна и необходимостта хартиените бюлетини да се преброяват, а резултатът да се записва ръчно в протокол след поредица изчисления. Вотът на устройствата ставаше само с карта, избирателят получаваше разписка с името на партията и кандидата, за когото е гласувал преференциално, а накрая машината изваждаше протокол с резултатите, който членовете на СИК само преписваха и носеха в районните избирателни комисии (РИК). Те обработваха данните толкова бързо, че крайният резултат беше ясен само час-два след приключването на изборния ден.

Как изглеждаше хаосът преди машината

Връщането на смесеното гласуване - с хартия и с машина, чиито разписки също ще се броят ръчно заедно с бюлетините, а машината вече няма да разпечатва протокол, върна отново кошмара на членовете на секционните комисии. Защото това означава отново дългото броене на бюлетините, попълването на сложните протоколи след това и висенето с часове на опашките пред РИК за предаването им, често с цената на мръзнещи или припаднали хора.

Най-фрапиращият случай беше от местните избори през 2015 г., когато членовете на секционните избирателни комисии от София бяха държани като заложници в столичната зала "Арена Армеец" в продължение на две денонощия заради невъзможността общинската избирателна комисия да обработи масово сгрешените при попълването на резултатите от вота протоколи.

Заедно с това ще се върнат и съмненията за некоректно отчитане на гласовете за партиите и преференциалния вот за отделните кандидати, както и големият брой невалидни бюлетини, част от които се правят такива умишлено от самите членове на СИК, наред с големия брой сгрешени и поправени протоколи.

Според експерти приетите от ГЕРБ, ДПС и БСП промени в Изборния кодекс залагат връщането на този хаос по няколко причини.

#1. Сгрешените протоколи

Ваня Нушева от "Прозрачност без граници", чиито представители участват като наблюдатели във всички избори, посочва няколко причини за големия брой сгрешени протоколи, най-голямата от които е недостатъчно добре обучените членове на СИК.

"В българския изборен процес участват доброволци, които са номинирани от партиите. Обучението на тези хора е изключително ограничено като време и незадоволително като качество. Обикновено то се провежда една седмица преди изборите или в деня преди вота в рамките на около час-два. Нашият Изборен кодекс е изключително сложен, с множество изисквания, които са натрупвани в продължение на годините именно в опит да бъде ограничено въздействието на купения и контролирания вот. Когато членовете на секционните комисии не са обучени достатъчно, те не знаят как да попълнят протокола с изборните резултати", казва тя.

#3. Проблемът с набирането на членове на СИК

Заради връщането на хартиената бюлетина и броенето на разписките от машините Нушева и Стефанов прогнозират, че на следващите избори може да има отлив от желаещи да станат членове на секционните комисии на фона на вече съществуващия проблем на партиите да окомплектоват съставите на малко над 12-те хиляди секции в страната със свои представители. На трите извънредни парламентарни вота миналата година имаше масови откази на посочени от партиите членове на СИК, които трябваше да бъдат спешно заменени от други.

"Хората, които бяха натрупали опит с изборите - както поради генерационни причини, така и поради промяна на политическите партии, в голяма степен вече не са в СИК. Има младо поколение, които, освен че са без опит, не ходят на тези обучения. Така се натрупват различни грешки в изборния процес, които създават съмнения в изборите", казва Стефанов. Според него основният проблем е, че постоянно се променят различни елементи от избирателната система. "През 90-те години тръгнахме от цветните бюлетини. През 2001 г. въведохме интегралната бюлетина. След това преференцията, опцията "не подкрепям никого" и машините. Общо взето, ние трудно повтаряме едни и същи избори с една и съща бюлетина, което означава и различен протокол и различен начин на отчитане на гласовете", обобщава той.

Ваня Нушева казва, че практиката с избора на членове на изборните комисии в европейските държави е различна в зависимост от това какво е доверието на партиите и на избирателите в изборния процес. "Ние сме приели, че членовете на изборните комисии ще са представители на парламентарно представените партии с идеята те да се контролират взаимно при отчитането на изборните резултати", каза тя. Според нея подходящ за нашата изборна система е примерът с Гърция, където членовете на СИК също са представители на партиите, но председател на комисията задължително е човек с юридическо образование. "В изборния ден хора от юридическата гилдия са служебно мобилизирани за участие в секционните комисии. Т.е в рамките на тази комисия има поне един човек, който е правно грамотен и може освен да организира процеса, да е и компетентен при попълването на протокола с резултатите", посочи тя.

Нушева дава пример с проучване, което е правила за това как членовете на СИК са се справяли при броенето на втория тур на президентските избори миналата година. "Дори в протокол с пет числа има допуснати грешки и причината е, че голяма част от членовете на СИК не знаят какво е действителна и какво е недействителна бюлетина, объркват се как да отчетат какво означава бюлетината с квадратчето "не подкрепям никого", казва тя. Дава и още един пример: "Виждала съм протоколи, попълнени само с числа, при положение че числата трябва да бъдат изписана и с думи."

Част от реален протокол от избирателна секция от обучение на наблюдатели на "Прозрачност без граници" Източник: "Прозрачност без граници" Преглед на оригинала

Според Даниел Стефанов, експерт по избори и избирателни системи, описаните в протокола действия на СИК са на доста тежък административен език, който се позовава на методическите указания на ЦИК или на Изборния кодекс, и ако членовете на секционните комисии не са чели тези документи, това прави попълването на протокола невъзможно. Стефанов посочи още, че на последните избори само 30% от членовете на СИК са минали обучение.

#2. Опашките при предаването им

Големият брой сгрешени протоколи всъщност е и причината за образуването на опашките при предаването на протоколите от СИК-овете в РИК. "В самите протоколи има така наречените контроли. Примерно сумата от ред 2 и от ред 5 трябва да е равна на сумата по ред 10. Освен че това е много сложно за попълване, ако изчисленията не са верни, при предаването на протокола в РИК, където той се вкарва в системата на "Информационно обслужване", светват индикатори за грешки и протоколът се връща на секционните комисии, за да бъде поправен", обяснява Даниел Стефанов. Именно поправянето на тези грешки отнема много време, а понякога протоколът се връща и два пъти, ако системата отново отчете, че има сгрешени данни. "Колкото повече са числата в един протокол, толкова повече са възможностите за грешки", казва Стефанов.

Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда вижда още един проблем, свързан с двата вида бюлетини - хартиената и тази от машината, които на практика ще са с различни размери, и отчитането на преференциалния вот. "Добре помним как хиляди преференции бяха загубени на изборите за Европейски парламент през 2019 г., когато имаше сходен тип смесено гласуване. Въпреки поправените от ЦИК 6000 грешки, анализът ни на изборните данни от 3000 секции със смесено гласуване показва, че в близо 40% от тях преференциите на хората, дали вота си с машина, не са отчетени коректно. В тези случаи имаше изцяло липсващи преференции от машинното гласуване в окончателния протокол, частични пропуски при пренасянето на данните от машините в окончателния протокол или други технически грешки", казва тя.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна