Случаят с Руската църква напомни за спора наследник ли е Москва на Руската империя

Указ на съветското правителство на Владимир Ленин от 29 август 1918 г., с който се обявява отказът от договори на бившата Руска империя с правителствата на Германската и Австро-Унгарската империи.

Дневник Експрес

Научавайте най-важното и интересното с бюлетина в 17 часа. Всеки ден, директно в имейла Ви.

Тогавашният консул на Русия ме помоли да подготвя документите и крепостният акт ми беше предоставен от него." Тези думи на "адвокатка, която е подготвила документите за нотариуса", цитира "Свободна Европа" през седмицата без да посочва името ѝ.


Нотариалният акт, който удостоверява собствеността на църквата, е издаден през 1997 г. от столичния нотариус Иван Дахтеров, според когото сред предоставените документи е и крепостен акт (както до 1910 г. се наричат нотариалните актове - бел ред.) от 07.11.1898 г., допълват авторите на статията..


Става дума за т.нар. Руска църква в София, за която в последвала публикация на "Свободна Европа" се разказва, че е открит протоколът на общинския съвет на българската столица, с който през 1882 г. се решава да бъде дарен малко над един декар до сградата на руското посолство, за да се издигне там храм, както и споменатият крепостен акт за фактическо прехвърляне на имота 16 години по-късно - на 7 ноември 1898 г.


Започналите през седмицата проверки от прокуратурата и други институции за издирване на този акт и останалите документи, представени на нотариус Дахтеров, очевидно се опитват да дадат отговор дали има нещо нередно и незаконно при издаването му през 1997 г.


Но още по-дълбоко в основата на отговора за собствеността на сградата на "Свети Николай Чудотворец" и на терена под нея трябва да се отговори на друг въпрос - правопремник ли е Руската федерация от наши дни на Руската империя?


За това, че руската държава в лицето на външното министерство в Москва и, съответно, посолството, е отговорна за затварянето на църквата, беше ясно в първите часове на скандала. Защото именно посланик Елеонора Митрофанова и говорителката на външното министерство Мария Захарова първи казаха, че храмът е заключен. В съобщението на Московската патриаршия по същото време за събитието, подобно заявление няма. В него единствено се казва, че "Сегашното решение на властите изразява и тяхното неуважение към чувствата на вярващите, които сега са лишени от възможността да постят гробницата [на Св. Срафим] във връзка с прекъсване дейността на подворието".


"Новая газета Европа" - работещото зад граница издание на ликвидирания в Русия вестник "Новая газета" на нобелиста за мир Дмитрий Муратов, описа доста подробно случващото се в София в статията "Изгонването на чекистите от храма". В нея между другото се казва: "Посолството на Руската федерация в София може да инициира съдебен процес против православната Българска патриаршия (...) Този храм е смятан от посолството за негова собственост, като се позовава на някакъв "нотариален акт" от 1997 г., в който районен нотариус установил правоприемственост на Руската федерация от Руската империя, построила църквата в края на ХIХ в., макар че законодателството на Руската федерация отрича да има такава правоприемственост: Руската федерация е правоприемник на СССР, а не на Руската империя".


Такъв спор действително има в днешна Русия и той стига до ниво член на Конституционния съд. Основният проблем около него е свързан с евентуална реституция и обезщетение/ компенсация, които може да се окаже, че държавата дължи на собственици, чието имущество е иззето от болшевишката държава преди век с национализация или конфискация. В началото това е правено в най-добрия случай просто с укази без никакво съобразяване с имперското право.


Друг въпрос е, че Ленин и съратниците му декларативно не са искали новата власт да има нищо общо с миналото и едни от първите им действия са да скъсат двустранни договори, идващи понякога от векове, и да започват да разгласяват тайните клаузи на други.


Има и различни школи в правото, които обясняват с нюанси какво означава една държава да е правоприемник на предшествалата я, особено когато предишната власт е свалена с въоръжен преврат.

  • Според едни признаването на доскорошните права и задължения (включително имотни, имуществени, дългови и т.н.) трябва да се направи с изричен законов текст и двустранни преговори.
  • Според други на държавно ниво това се случва по естествен традиционен път.
  • Трети посочват, че макар болшевиките да са признавали продължаване на плащанията само по отделни ангажименти, щом в чужбина са приели парите им, значи са ги признали и за правоприемници на Руската империя.


Проблемът се заплита още повече от последователността на събитията в онези бурни и кървави времена, в които още бушува Първата световна война.


Съществуването на Руската империя е прекратено не от болшевишкия преврат на Ленин, а с абдикирането на Николай II на 15 март 1917 г. Болшевишката държава Съюз на съветските социалистически републики (СССР) се появява през 1922 г.


След абдикирането на императора има временно правителство, което приема т.нар. "формула на мълчанието", съгласно която какво е управлението на Русия ще се определи от Учредително събрание.


Само че Временното правителство не изчаква изборите за такова събрание и на 14 септември 1917 г. провъзгласява Русия за република. Указът е подписан от министър-председателя Александър Керенски и министъра на правосъдието Александър Зарудни. На 25 октомври болшевиките свалят с оръжие това правителство в Петроград.


Александър Керенски (вторият отдясно) с няколко от министрите.


Идеята за Общоруско Учредително събрание обаче още е жива и на 12 ноември изборите за него започват. Ленин успява да овладее комисията за провеждането на изборите на 25 ноември и три дни по-късно, когато избраните депутати започват да се събират в столицата, работата им всячески е възпрепятствана. Все пак те успяват да проведат едно заседание на 5-6 януари 1918 г., на което е провъзгласена Руска демократична федеративна република. Специална държавна комисия разработва и проект за Конституция на РДФР с идея Русия да е "буржоазна република", начело с президент, избран от Учредителното Събрание за срок от една година, и двукамарен парламент.


Болшевиките разгромяват и разгонват Учредителното събрание започват да налагат като правителство своя Съвет на народните комисари. Русия потъва в няколко години на гражданска война.


Днес някои историци смятат, че СССР - дори да е искал да се обяви за правоприемник на Руската империя - няма как да прескочи периода на Руската демократична федеративна република.


Конституцията на СССР дори през 1977 г. изрично подчертава, че СССР се появява през есента на 1917 г. на територията на Русия сякаш от нищото: "Великата октомврийска социалистическа революция, извършена от работниците и селяните на Русия под ръководството на Комунистическата партия, ръководена от В.И.Ленин, свали властта на капиталистите и земевладелците, строши оковите на потисничеството, установи диктатурата на пролетариата и създаде Съветска държава - държава от нов тип, основно оръжие за защита на революционните завоевания, строителството на социализма и комунизма. Започна световно-исторически поврат на човечеството от капитализма към социализма"


Зулфия Нигматуллина, бивш зам.-ръководител на Правното управление на администрацията на Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), пише:

  • "Ако фактът на правоприемството на Русия по отношение на правата и задълженията на СССР по принцип е установен, тъй като има надлежна международна правна и политическа основа, то съществуването на правоприемствени отношения между съвременна Русия и Руската империя не означава изглежда толкова очевидно. Според нас няма сериозни аргументи в полза на факта, че Руската федерация е де-юре правоприемник на Руската империя, само на основание, че последната на свой ред е била , формално предшественик на СССР. През цялото си съществуване СССР отказва да се счита за наследник на Руската империя. Както е известно, той се съгласява да продължи да участва само в някои международни договори, сключени едно време от Руската империя. Например той признава задълженията от Хагските конвенции за законите и обичаите на войната от 1899 и 1907 г. (...) Много задължения от други международни договори, сключени от Руската империя, СССР отказва да признае."


Професор Владимир Томсинов, бивш ръководител на катедрата по история на държавата и правото към Юридическия факултет на Московския държавен университет е на противоположното мнение:


Като един от примерите, че СССР, поемайки правата на собственост на Руската империя, не се е отказал от задълженията си, Томсинов цитира Всеобхватния договор, подписан на 18 август 1924 г. между СССР и Великобритания. В него са изброени 17 договора, сключени с Обединеното кралство от Руската империя, които са признати и от двете страни за нямащи правна сила, както и тези двустранни и многостранни договори, сключени от Руската империя и Великобритания, които са признати за оставащи в сила. Според историци на правото в Русия договорът с Великобритания е приет като образец по време на преговорите между СССР и Франция за дълговете на Руската империя през 20-те години на ХХ век.


В този смисъл, търсенето на отговора за собствеността на Руската църква в София вероятно ще трябва да се позове и на това какво СССР е признал и какво - не, от договорите и споразуменията между Царство България и Руската империя.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна