Живот в 200 метра: какво е да си аутист в България

© Красимир Юскеселиев

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Двеста метра.


Това е периметърът, в който голяма част от децата, които имат състояние от аутистичния спектър, и техните родители в България в повечето случаи остават да живеят, след като стане известно пред какво са изправени. Двеста метра, защото светът навън не е пригоден за живота на тези деца и възрастни. Периметър, в който няма кино, театър, няма забавления. В който светът е враждебен и те кара да съществуваш, но не да живееш.


Това е една от печалните констатации на Надежда Данабашева, майка на 12-годишния Борис, който преди девет години получава диагноза аутизъм. За този периметър разбира, след като със сина ѝ участват в тестването на специално устройство за аутисти. То отчита жизнените им показатели и позволява да се следи местонахождението им. След тестовия период става известно, че толкова е разстоянието, в което голяма част от аутистите в България всъщност се движат.


Темата за аутизма напоследък предизвика внимание покрай изчезването на 12-годишния Александър Цветанов, който след девет дни в неизвестност беше намерен в добро общо състояние в планината. Момчето, за което се твърди, че има тежка форма на аутизъм, оцеля. Заради случая вицепрезидентът Илияна Йотова призова институциите да създадат система за координация на усилията за подпомагане на хората с аутизъм.


Състояние, а не болест


В България за това състояние или разстройство се говори като за болест, докато световната практика е на него да не се гледа като на заболяване.

Защото болестите се лекуват, а аутистичният спектър е състояние. От него няма излизане, няма ремисия. Има хора, които във времето успяват добре да менажират симптомите и да функционират така, както обществото си представя. Но това става с много работа, подкрепа, средства, програми и ранна диагностика.


Данабашева е избрала да живее по друг начин. Тя е предпочела да излезе от 200-метровия периметър. Нещо, което много родители и семейства не успяват да направят.

Причините за аутизма не са още напълно известни. Експертите делят факторите на генетични и средови - според изследователи някои хора се раждат с генетична предразположеност и нещото в житейската им среда отключва подобно състояние. Сред средовите фактори от "Асоциация Аутизъм" посочват лошия въздух, хранителните оцветители, живака в рибата и определени химикали, използвани за изработката на пластмасови и синтетични материали.


От Сдружение "Аутизъм днес", цитират данни на американска организация, според която през миналата година в света на всеки 45 деца е имало едно с диагноза аутизъм, докато преди около 20 г. съотношението е било едно на десет хиляди.


Преди години Организацията на обединените нации прогнозира, че до 2050 г. половината от човешкото население ще страда от някакъв вид разстройство от аутистичния спектър. Процентът на децата, засегнати от аутизъм се увеличава по целия свят, независимо от етническата им принадлежност и социални условия или региона на света, в който са родени.


"Едно дете с аутизъм изгражда съвсем друга връзка със своето тяло, с пространството, с хората около себе си", казва клиничният психолог Весела Банова пред "Дарик радио". Тя напомня, че преди психиатърът Лео Канер пръв да опише деца с аутизъм, което е станало през 40-те години на 20 в., всички са ги смятали за глухонеми и деца с умствена изостаналост. "Но той наблюдава, че има нещо специфично и то е проблемът с общуването. Те са себедостатъчни, не търсят контакт с околните, избягват ги", казва Банова.


"Аутизмът е общо название на множество различни състояния. Това е един клъстър от различни заболявания, които имат различни особености и могат да се проявяват по различен начин", коментира пред в."Сега" клиничният психолог Велислава Донкина.

"Има общи неща, които афектират хората с аутизъм - трудно комуникират, трудно разчитат. В повечето случаи нямат емпатия, всичко, което е абстрактно, не го разбират. Много трудно разчитат емоции и много често нямат емоции. Сензориката не е достатъчно добра или е прекалена. Трудно е да преработват информацията - независимо как е възприета, трудно е да превърнат знанието в умение", коментира пред "Дневник" Надежда Данабашева.


Дава пример със сина си. "Ако му напиша на лист да ми каже колко е 100 - 70, веднага ще ми напише, че е 30. Но ако сме в ресторант и му дам 100 лева за сметка от 70, той няма да може да се сети, че трябва да получи 30 лева ресто. Знанието на математика не успява да го превърне в умение", казва Данабашева.

Преди години тя успява да организира акция за субтитрирането на петминутно видео на английски език, което обяснява аутизма по увлекателен и достъпен за децата начин.



Държавата не знае с какво се бори


"Държавата не знае с какво се бори. Колко са диагностицирани, колко, къде и какъв ресурс трябва да бъде отделен, за да може тези деца да имат приличен живот", казва Данабашева, която има и по-голяма дъщеря.
По думите й докато няма общо разбиране за ситуацията, няма как да започне да се работи за това те да се чувстват добре и обществото да знае как да се държи с тях, за да успее да им помогне да излязат на светло.


Преди време, спомня си тя, е имало прожекция за аутисти. Единствената досега. В салона децата са се движили, някои са си пеели, други са гледали, трети са били в друго състояние. Но никой не се е притеснявал от това, защото са били родителите със своите деца. Оттогава не имало друга такава прожекция. Синът на Надежда Данабашева обича да слуша класическа музика, но опитът й да го заведе на концерт, я спира да опита да го направи отново.

"Той започна да си пее, наложи се да си тръгнем", спомня си майката. По думите й няма инициативи за тези деца, няма медийни кампании, които да работят за обръщане на разбирането и представата за това състояние, а само спорадични кампании за събиране на средства за някой център или за отделни терапии.


"Това не е лошо, но ние сме на много нисък етап - да задоволим елементарни нужди. Не стигаме до там да говорим за състоянието като такова, да възпитаме децата как да реагират, когато са сред свои връстници с подобно разстройство", казва още Донабашева. Тя все пак уточнява, че положението не е чак толкова трагично, защото има програми за финансиране на лични асистенти и други подобни активности, най-често към общините, които са все пак от някаква помощ за родителите на такива деца.

Как едно малко момиче се учи да живее с аутизъм


"Отглеждането на детето с аутизъм инвалидизира цялото семейство. Въпреки че е състояние, това е разстройство в психичното развитие, затова се минава на ТЕЛК комисия, обикновено се дава висок процент, което означава, че поне един човек трябва да е с детето 24 часа в денонощието", обяснява Владислава Цолова, председател на Сдружение "Аутизъм днес" и майка на момче, което вече е на 20 г. с аутизъм.

Казва, че заради състоянието на сина си е трябвало да се преквалифицира от финансист и юрист на човек, който да работи за създаването и изграждането на високо качествена терапия на деца с аутизъм в България.

"Създаването на регистър и установяването на бройка на хората с това състояние е предпоставка за създаването и бюджетирането на държавна политика по отношение на децата в спектъра. Такава липсва", казва още Цолова.

Нейното сдружението има четири центъра - два в София, един в Плевен и един в Бургас, където специално обучени специалисти работят с деца и прилагат т.нар. поведенченска терапия. Това е метод, в който включва много техники, базирани на индивидуален анализ на поведението. Над 200 семейства ползват услугите на центровете.

"Това е единствената в света научно доказана терапевтична програма, която има стойност на лечение. Няма друг метод, по който поведението на детето да се модифицира към социално приемливо", казва Цолова. Тя дава пример с дете, на което наскоро е било прекратена терапията. То е било на три години и е посещавало центъра откакто е на година и половина. "Детето не отговаряше на името си, мяташе ръчички. Поведенческата терапия е най-мощният инструмент", смята още Цолова.


Важната ранна диагностика


В България, но и не само, децата под 3-годишна възраст рядко получават диагноза за състояние от аутистичния спектър. "Ако всички деца започнат поведенченска терапия много рано, още при първите симптоми, ще има резултати", смята Цолова.

Доброволците Милко и Веселин, които откриха Александър: Оцелял е, защото е боец


По думите и личните лекари, които имат ежемесечен достъп до всяко бебе и дете, ако са добре запознати и следят за ранни маркери, могат още преди навършването на годинка да дадат съвет за посещение при специалист по поведенческа терапия. "Това би било невероятен шанс за хиляди семейства", казва Цолова.
Като ранни маркери тя посочва:
  • ако дете над едногодишна възраст играе с играчките не по предназначение, например държи камиона наобратно, а не го кара по земята;
  • ако детето не комуникира достатъчно, има малка или нефункционална реч;
  • ако имате чувството, че не ви разбира;
  • ако не може да задържи погледа си върху вас;
  • ако ходи на пръсти;
Това са част от маркерите, като всяко състояние от аутистичния спектър - в зависимост от степента му - варира и може да се различава между децата, уточняват специалистите.

Приобщава ли училището


Българската образователна система не предлага много условия за децата от аутистичния спектър, така че да се чувстват пълноценно. Така, от една страна, те не са видими и не могат да се социализират, от друга - останалите деца не разбират какво е да си аутист и че това не означава болен или без способности, а че просто възприемаш света по по-различен начин.


Проблемите започват още на ниво детска градина. Наскоро родители сезираха омбудсмана Диана Ковачева заради отказ с различни мотиви децата им да бъдат приети в детска градина.


Според действащата система в един клас от 30 деца се преподава материал, който от тях трябва да бъде усвоен 100%, а децата със специални образователни потребности трябва да усвоят 50% от него. "Как това е адекватно решение?, пита Донабашева". Синът ѝ е в училище, в което учи по специално изготвен за него обучителен план.


Анкета сред учители, проведена от синдиката "Образование", показва, че политиката за допълнителна подкрепа, въведена от няколко години, е посочена от учителите като една от най-неработещите и обхваната от бумащина и формализъм. "Политиката за обща подкрепа е много важна за българското образование, но нейната реализация, протоколът на изпълнение и липсата на инструменти водят до нейния провал", съобщи председателят на синдиката д-р Юлиян Петров, цитиран от БТА.


Той коментира, че близо 80 процента от респондентите са за това "да се възстановят помощните училища за ученици със средни и тежки увреждания". Над 55 на сто смятат, че трябва да се промени единният разходен стандарт (ЕРС) при финансирането на деца и ученици със специални образователни потребности (СОП) за достатъчен брой ресурсни учители, психолози, логопеди и други.


В изследването учителите призовават за децата със специални образователни нужди да работят специалисти ресурсни учители или да се въведе длъжността "помощник-учител", като за всяко дете в клас да има специалист. "Нека се върнат помощните училища за средни и тежките случаи на деца и ученици със СОП. Приобщаващото образование не работи и тези деца се потискат, вместо да се приобщават. А сред тях има деца, с които, ако се работи всеки час, могат да станат по-добри от другите", смятат още преподавателите.

Пътят на 15-годишния Джейк Барнет от връзването на обувки към Нобеловите награди


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:00 Израел се е съгласил да отложи сухопътната операция в Газа
3:00 "Тихият убиец“: Как сексът влияе на здравето
3:00 Как да имаме здравословна връзка с парите
2:59 Димитровден е! Зимата скоро ще настъпи
2:00 Германия измества Япония в топ 3 на най-големите икономики
1:00 Облаци и дъжд на много места в четвъртък
0:00 Байдън: Израел има не само правото, но и „отговорността” да се защитава
23:30 Изабелла Шиникова започна с успех в Португалия
22:30 Автомобилни инструктори: Младежите не трябва да се обучават от близките си
22:00 Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 397, трима са починали
21:43 26 октомври – 133 години от смъртта на Карло Колоди
21:00 Майк Джонсън е новият председател на Камарата на представителите на САЩ
21:00 Историите на бежанците войната, представени в онлайн изложбата „Без дом и родина, скитник по света“ от Арт пространство
20:59 ПСЖ победи "Милан" с лекота
20:38 ГЕРБ пита ВиК Варна: Защо хиляди граждани стоят всеки ден без вода?
20:30 Националката по художествена гимнастика Лъчезара Пекова прекратява спортната си кариера
20:08 От полицията твърдят, че са задържали всички замесени в побоя на кандидат за кмет
19:59 Скок на икономиката на Украйна
19:56 Високи температури, но и дъжд в четвъртък
19:30 Безапелационна победа на Старейшините изпраща Гладиаторите на съвет
19:29 Катастрофа с мотор на ремонтираната във Варна улица "Васил Друмев"
19:20 Развитието на града е споделена отговорност!
19:05 Васил Петров: Дадохме сериозна заявка, че сме един от водещите отбори
19:03 Кирил Петков: Няма да участваме в извънредното заседание
18:57 "Игри на волята" се превърна в "Семейни войни". Ясен е първият номиниран за седмицата
18:57 "Барселона" се доближи до осминафиналите на Шампионската лига
18:57 Чудовищни загуби на Русия, какво става при Авдеевка
18:54 Директорът на СДВР: В София има засилена охрана
18:51 Армения няма полза от руските военни бази, каза Пашинян
18:37 Мирен протест в подкрепа на палестинците пред Съдебната палата
18:28 Слънце и дъжд ще се редуват до края на седмицата
18:27 Съюзник на Тръмп оглави долната камара в САЩ и прекрати кризата
18:22 "България Еър" с важна информация за полетите до Египет
18:20 Разширяване на булеварди, кръстовища на две нива и скоростни пътища са сред основните акценти в инфраструктурната програма на Благомир Коцев
18:10 Най-малко петима загинаха от циклона Хамун, връхлетял крайбрежието на Бангладеш
17:59 Опит за обединение на враждуващите коалиции при "Гладиаторите"
17:53 Нетаняху: Израел се готви за сухопътна операция в Газа
17:47 Русия симулира ответен ядрен удар с междуконтинентални ракети и подводници
17:41 Ивет Горанова се класира на финал на световното първенство по карате
17:33 Габриел: Само КНСБ не подкрепиха линията на бедност
17:23 Русия тества ответен масивен ядрен удар по суша, въздух и море
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим плаж
17:21 В цяла България валя сняг на този ден преди 9 години, а сега ходим на плаж
17:12 Дерменджиев: "Лудогорец" има отстъпление, но собствениците ще го коригират
17:10 Разплетоха случая с пребития Бардуков
17:00 Адв. Петър Николов: Време е да направим пробив срещу политическият монопол, който управлява Варна
16:50 Билалов към участничка: На бас, че колкото и да мислиш, нищо не можеш да измислиш
16:32 Отношението към референдумите се оказа основна разлика между Терзиев и Хекимян
16:28 СГС даде ход на делото за убийство на психолога Иван Владимиров - Нав
16:28 Габриел: С изключение на КНСБ, социалните партньори подкрепиха линията на бедност
16:16 "Уолстрийт джърнъл": Израел отлага офанзивата в Газа по искане на САЩ
16:15 Линията на бедност ще бъде увеличена с 22 лв. от 2024 г.
16:12 "Лукойл": За деветте месеца на 2023 г. сме изплатили близо 647 млн. лева,
16:10 Христо Димитров: Варна има прекрасна възможност да съчетае туризъм и култура
15:58 IDF показа снимка с резервоари с поне 500 000 литра гориво в Газа
15:50 Веселин Василев, кандидат за кмет на варненския Приморски: Този район трябва да се управлява със здрава мъжка ръка
15:42 "Няма да стане бързо": Нова система ще проследява наличните лекарства в аптечната мрежа
15:42 Здравното министерство ще позволи само на спешните медици да издават хартиени рецепти
15:41 Борисов: Президентът откъде знае как се строят магистрали, като никога не е строил
15:40 Д-р Толга Аксан: Защо Турция е популярна дестинация за пластична хирургия?
15:39 Ток няма да има в централната част на Варна утре
15:38 МЗ: Хартиена рецепта до 1 март 2024 г., но само за спешните лекари
15:33 Военни хеликоптери на САЩ прелитат над България, местейки се от Румъния в Гърция
15:27 Предизборно. Дървената мафия - пак е на власт през (не)коалицията? “Промяната” връща порочните схеми в горите в “сглобка” с ГЕРБ, ДПС и президента
15:27 България отбелязва най-голям прогрес във върховенството на закона от 142 държави
15:20 Хляб и зрелища - това ли иска Варна?
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за откриване в масов гроб
15:18 В Газа носят опознавателни гривни, за да не ги полагат в масов гроб
15:10 Резервът от горива: ела в България, иди в ЕС
15:05 Вътрешният министър: Австрия няма никакви претенции към дейността на граничните власти
15:00 Изненада! Балотаж между Коцев и Христо Димитров
15:00 Ново реактивно гориво подкарва простатата
15:00 Благомир Коцев отива на балотаж срещу Иван Портних, Варна ще има нов градоначалник
14:58 Европейската комисия подготвя "метанови ограничения" за вноса на природен газ
14:57 Израел обеща да "научи ООН" и спря визи след думи на Гутериш за Газа
14:39 Денков към ЕС: Таксата ни върху руския газ не ви засяга
14:37

"Изкуството понякога е по-политизирано от самата политика"

14:30 Откриха "Книга на мъртвите" в древноегипетско гробище на 3500 години
14:00 Снимка на деня: В Париж обявиха маршрута на "Тур дьо Франс" 2024
13:18 Регионалният еврокомисар за "Капитал": Местните власти също могат да поискат техническа подкрепа
10:42 Нови факти и обстоятелства насочват Барселонагейт към Европейската прокуратура Къщата в Барселона купена с европари от Банкя
17:53 Какъв им е бизнеса на задържаните - у нас, в Гърция, Сингапур и Русия Ексдепутат от ДБ е открил фирма на гръцкия лидер на ОПГ-то, изнасяло стоки за “Вагнер”
11:44 Седмични новини за енергетика: Бъдещето на въглищата и протестите; Големите промени в енергийните закони
11:30 ПП-ДБ обявиха кандидатите си за районни кметове в Пловдив
11:27 Слаба бизнес активност дава сигнал за забавяне на икономиката
11:18 Денков: Партиите да не злоупотребяват със страховете на енергетиците и миньорите
11:11 Волейболистите ни загубиха от поляците в Китай
11:11 Десетки се събраха на бдение пред затворената Руската църква в София
11:08 Може да гледате "София ДокуМентал" и от дивана
11:03 Българка е на крачка от титлата на Световното по шахмат за девойки
10:51 САЩ: Иран може да създаде ядрена бомба за две седмици
10:42 ООН: Почти всички арменци са напуснали Нагорни Карабах
10:40 Задържаха 18-годишния младеж, заподозрян за убийството в Пазарджик
10:36 Западните държави водят ситуацията в Украйна към Трета световна война, заяви Медведев
10:35

Почина известен сирийски писател

10:31 Работници от "Топлофикация Перник" и миньори блокираха пътя за Кюстендил
10:20 Двама полицаи са ранени при атаката в Анкара
10:17 Влиянието на инфлуенсърите в България намалява
10:00 Турският парламент възобнови работата си след терористичната атака
9:57

Мисия на МВФ започва поредица от срещи в Украйна