Hogyan lehet a kidobott mobiltelefonokból arany gyűrű?

A mobiltelefonok legértékesebb részéből gyorsan és olcsón lehet értékes anyagokat visszanyerni – de csak akkor, ha a már nem használt készülékek a megfelelő helyre kerülnek. Az e-hulladék, ezen belül is a mobiltelefonok mennyisége rohamosan nő, újrafelhasználásuk, feldolgozásuk is egyre nagyobb üzlet. Ugyanakkor sokan nem tudják, mit lehet kezdeni a régi telefonnal, vagy nincs kedvük foglalkozni vele, pedig a nem megfelelően tárolt elektronikai eszközök akár veszélyesek is lehetnek a környezetre. Balika István nemes- és színesfémszakértővel, a Hulladékhasznosítók Országos Szövetségének Elektronikai és Elektromos Hulladékok Szakosztályának vezetőjével beszélgettünk.

Mekkora probléma ma globálisan az e-hulladék?

Elég komoly, már csak azért is, mert nem lineárisan nő a mennyisége. Az emberiség egyre több eszközt (vagy nevezzük kütyünek) használ, így évről évre egyre nagyobb ütemben nő az elektronikai hulladék mennyisége.

A számok is ezt mutatják: 2021-ben 57,4 millió tonna e-hulladék képződött, és ez a mennyiség az előrejelzések szerint évente kétmillió tonnával nő. Ön szerint tehát nagyobb a növekedés üteme?

Valószínűleg többel nő, de ez nagy mértékben függ majd a különböző régiók fejlődési ütemétől. És attól, hogy például a többmilliárd mobilkészülék milyen ütemben gyarapszik akkor, amikor a felhasználók minél újabbat, szebbet, gyorsabbat szeretnének birtokolni.

Ön szerint mi lenne az a járható út, ami mindenkinek jó: a gyártónak, a felhasználónak és a környezetnek is?

A minél korábban elkezdett edukáció rendkívül fontos: meg kell ismertetni az emberekkel, mi van a mobiltelefonokban.

Mi van a mobiltelefonokban?

70 százalékuk kevert műanyag. A mobil háza pedig alumínium. Van a készülékben még vas, 14 százaléknyi a vezetékekben és a panelben megbújó réz, nagyjából 8 százaléknyi kobalt, és valamennyi magas értékű nemesfém: arany, ezüst és palládium.

Minden mobilban van 10-15 százaléknyi panel, nyomtatott áramkör, ami tartalmazza a memóriát, a chipeket, tehát mindent, amiktől működik a telefon. Van a mobilnak áramforrása, akkumulátora, objektíve, hangszórója, mikrofonja.

Az újrahasznosítás során ezeket az anyagokat mind vissza lehet nyerni?

Mindent, csak nem biztos, hogy gazdaságosan. Ahogy a technika halad előre, egyre nagyobb mennyiségben vagyunk képesek visszanyerni az értékes anyagokat. Ha van egy érctömbben 2,5 százalék réz 600 méter mélyen a föld alatt, akkor ahhoz kell egy bánya, ércdúsítás, képződik meddő, majd tűzi és nedves kohászati eszközökkel előállítják a rezet. Az elektronikai eszközök paneljeiben 20-30 százalék réz van, onnan sokkal gyorsabb és költséghatékonyabb a rezet ki- illetve visszanyerni. Egy gyűrű nagyjából 5 gramm aranyat tartalmaz, ezért a mennyiségért 1 tonna követ kell megmozgatni. Ehhez képest egy tonna mobiltelefonban van nagyjából 120 gramm arany.

Noha költséghatékonyabb és gyorsabb az e-hulladékból történő nemesfém-kinyerés, mégsem ég akkora lángon az újrahasznosítás: egy 2020-as kutatás szerint bár az e-hulladék a leggyorsabban növekvő hulladéktípus az Európai Unióban, de csak 40-50 százalékát hasznosítják újra. Mi történik a fennmaradó 50- 60 százalékkal?

Rendkívül sok e-hulladék fekszik a háztartásokban: garázsokban, pincékben, fiókokban. Ezeket mobilizálni kellene. Viszont Európát dicséret illeti: globálisan, a világon az e-hulladék mindössze 17,4 százalékát hasznosítják újra. Európa sokat, és egyre többet tesz e téren.

Sok használaton kívüli eszköz van a háztartásokban, de mi van azokkal, amelyek bekerülnek a kommunális hulladék közé, vagy csak úgy kidobják őket?

Ezek a hulladék újrahasznosítás szempontjából elvesznek. Vagy égetőműben végzik, eloxidálódnak és a salakba kerülnek, vagy ha csak lerakják valahová, akkor a bennük lévő veszélyes anyagok kioldódhatnak, és szennyezhetik a környezetet. Hozzá kell tenni, hogy a kommunális szemétlerakókra nagyon komoly előírások vonatkoznak, és próbálják megakadályozni, hogy az e-hulladék veszélyes anyagai a természetbe kerüljenek.

Említette, hogy sok háztartásban vannak elfekvőben már nem használt eszközök. Ön szerint miért nem dobják ki az emberek?

Gyakori ok a nosztalgia, „ez volt az első készülékem”, természetesen a lustaság is közrejátszik ebben, és az is, hogy kis helyen elfér, de gyakori, hogy nem tudják, hova lehet leadni. De az elhasznált elemek begyűjtése például már elég jól megy: működött az edukáció. Nevelni kell, már az iskolákban. 15-20 év alatt kezd majd természetessé válni, mint ahogy az elemeket, akkumulátorokat, a mobilokat hova kell dobni. Ezek időigényes folyamatok. Jelentős lemaradásban vagyunk, de nincs más választás: pénzt és energiát kell fordítani az edukációra. Tudatosítani kell azt is, hogy az elektronikai eszközöket áruló szolgáltatók, üzletek, áruházak – beleértve a webáruházakat is – kötelesek visszavenni azt a fajtájú hulladékot, mint amit árulnak.

Mi történik azzal a mobiltelefonnal, amit a megfelelő helyre dobunk ki?

Az elektronikai hulladékokat kézi vagy gépi módszerrel dolgozzák fel. Utóbbit főképp a nagyobb, kevésbé értékes anyagokat tartalmazó háztartási eszközöknél alkalmazzák. Összetörik az anyagot, a műanyag külső borítás általában leválik, aprítják, majd mágnesekkel kiszedik a vasat. A mobiltelefonoknál általában kombinált a technológia, és kézivel kezdik. Egy jól irányzott kalapácsütéssel szétnyílik a mobil háza, majd kiveszik a panelt mint legértékesebb alkotóelemet. A ház általában alumínium, az megy az alumínium-hulladékba, az üveg az üveghulladékba, és külön kerül az akkumulátor is.

Az alumíniumot összedarálják és beolvasztják, a kábeleket is ledarálják és szétválasztják rézre, illetve műanyag szigetelésre – ez a két folyamat Magyarországon is történik. A legértékesebb panel feldolgozásához Magyarországon gyár vagy technológia nem létezik, mert vagy rézkohászati üzemekben vagy ólomkohászati nagyüzemekben lehet gazdaságosan visszanyerni az anyagokat. Ehhez elég komoly környezetvédelmi előírásoknak kell megfelelni, és Európában mindössze három ilyen kohó működik: Németországban, Belgiumban, illetve Svédországban. Porrá őrlik a paneleket, majd 1300-1400 fokon csőkemencében elégetik, megolvasztják. A kemencében a réz megolvad, és magába oldja az össze a nemesfémet: aranyat, ezüstöt, palládiumot. Az olvasztás folyamatának végén elkülönül a salak, illetve a feketeréz: utóbbi tartalmazza az összes olyan nemesfémet, amit magába oldott a réz. A fekete (vagy más néven anód) rézből egyenáramú elektrolízissel kiválasztják a tiszta vörösrezet. Marad egy fekete anyag, az anódiszap, ami tartalmazza az összes nemesfémet.

A mobilok egyre jobbak, korszerűbbek, gyorsabbak. Az újrahasznosítás szempontjából értékesebbek is lettek a készülékek?

Nem. A legfőbb cél az, hogy az egyre kisebb készülékbe egyre több funkció passzírozzanak be, folyamatosan minden miniatürizálódik, így egyre kevesebb anyagot tartalmaznak az okosnak mondott eszközök. Egy 15-20 évvel ezelőtti, nem okosnak mondható mobiltelefon nagyjából a három-négyszeresét éri annak, mint egy mai okostelefon - hangsúlyozandó: az eszközből kinyerhető anyagok szempontjából. A régi telefonokban sokkal több nemesfém volt, például vastagabb aranyréteget használtak a készülékek csatlakozóinál. Korábban még 0,5 mikron vastag aranyat vittek fel a csatlakozóhoz, ahova a töltőt dugjuk. Ma 0,01 mikronos arany bevonatot használnak ehhez kopásgátló aranyötvözetből. Kiküszöbölni nem tudják a gyártók a nemesfémeket, mert csak a nemesfémek azok, amelyek nem oxidálódnak és vezetőképességük, átmeneti ellenállásuk stabil. Lehet, hogy vékonyabbak és vagy ötvözetek lesznek, de valószínűsíthető, hogy nélkülük gyengeáramú eszköz, például a mobiltelefon nem állítható elő.

Mi a folyamatos fejlesztés ára?

A gyártók profitorientáltak, így a folyamatos fejlődésben érdekeltek. Ez őket újabb modellek kibocsátására sarkallja. A fennmaradásnak pedig az az ára, hogy minél több e-hulladékot dolgozzuk fel és hasznosítsunk újra, és hogy edukáljuk az embereket arra, hova dobják a nem használt készülékeiket.

Használt mobilok új élete – a fenntarthatóság jegyében

A magyarok 63%-a tárol otthon használaton kívüli mobiltelefont, ráadásul az esetek többségében több darab, akár 10-15 évnél is régebbi készülék hever a fiókban. A Yettel most nagyszabású kampányt indít, hogy visszagyűjtse a régi mobilokat, és felhívja a figyelmet az újrahasznosítás fontosságára.

A szolgáltató arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy tegyenek a természet egyensúlyáért, és a régi mobiltelefonokat ne őrizgessék vagy dobják a szemetesbe, hanem vigyék be a társaság üzleteibe, a Yettel pedig erre szakosodott partnerei segítségével gondoskodik ezek újrahasznosításáról. Emellett az NMHH készülékcsere-programjának keretében most 40.000 forint támogatással lehet vásárolni új készüléket a Yettelnél a nemrég még használt 2G-s vagy 3G-s mobilokért cserébe.

További részletek ide kattintva érhetők el.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:18 Egy férfi lövöldözni kezdett az amerikai Maine állambeli Lewistonban, legalább 22-en meghaltak
2:53 Joe Biden az izraeli helyzetről: nincs visszaút
0:29 Ursula von der Leyen határozott cselekvést sürget a bevándorlók ellen
22:01 Tartsam meg vagy dobjam ki?
21:02 A Milan nem volt egy súlycsoportban a PSG-vel, 20 éves tehetség segítette a Barcát
20:47 Így menekült Karácsony Gergely a kérdések és az Origo elől - videó
20:08 Megnyílt a Mathias Corvinus Collegium felvidéki központja Dunaszerdahelyen
20:03 Ha most nem kapcsolunk 7-szer gyorsabb sebességbe, abból baj lesz: úgy kegyetlenül berobban a klímaváltozás
20:01 Az örmény kormányfő már nem látja értelmét az orosz katonai bázisoknak az országában
19:52 Nagy bajban van Kína egykor leggazdagabb üzletembere
19:50 Nagy dobásra készül Japán és a Fülöp-szigetek
19:48 Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata
19:47 Trump-párti politikust választották a képviselőház élére
19:46 Bajnokok Ligája: Hibátlan maradt a Barcelona, kikapott a Lazio
19:36 Féktelenül száguld előre a Porsche
19:29 Hangos légvédelmi gyakorlat lesz Győr térségében
19:26 Szijjártó Péter hozta, Donald Trump küldte, Orbán pedig rapper lett benne - videó a "Viktor, you are great" sapka átadásáról
19:26 Meghalt Halmai József
19:09 Gulyás elismerte, hogy a Déli Körvasút nem katonai célokat szolgál
18:54 Szlovákiában is van már egysége a fideszes janicsárképzőnek
18:53 Megválasztották az amerikai képviselőház elnökét, Mike Johson, Trump egyik híve kapta a pozíciót
18:51 Már nem sokáig titkolhatja pontos korát a Hold
18:49 Kevesebb pénzt kap a német honvédelem, borúsak a kilátások
18:46 Schobert Lara betört a zeneiparba, megjelent első dala és videóklipje
18:44 Húsz év fegyházra ítélték a porcsalmai gyilkosság vádlottjait
18:32 Itt a CSOK Plusz: akár 50 millió forintot is kaphatnak a gyermeket vállaló családok
18:32 Szuverén külpolitikát és életszínvonal-emelést ígér az új kormányfő
18:32 Még fel sem kérték kormányalakításra, már Brüsszelben tárgyal a leendő kormányfő
18:31 Pusztítóan rossz lett a Netflix új vígjátéka
18:27 Év végi vásárlási utalványt oszt a gyermeket egyedül nevelőknek egy budai kerület
18:23 Nem lesznek korlátozások a Covid-megbetegedések miatt
18:19 Felforgathatja a hitelpiacot a kormány új bejelentése, jön a csok plusz
18:15 Hatalmas öngólt lőtt Debrecen fideszes polgármestere, mélypontra zuhant a támogatottsága
18:14 Netanjahu tévés bejelentése: Izrael szárazföldi műveletre készül a Gázai övezetben
18:06 Gulyás Gergely: 445 magyar állampolgárt hoztak haza Izraelből
18:03 Gulyás Gergely: A magyar kormány nem támogatja az uniós költségvetés-módosítási javaslatot
18:03 Gulyás Gergely szerint ez sokat elmond az Európai Unióról
18:03 Szivárog a Föld magja
18:00 „Unatkoztunk, úgyhogy megittunk negyvennyolc sört, és ez lett belőle” – Az Őrség söre igazi sikertörténet
17:59 Idén biztosan megmaradnak a jelenlegi rezsiárak
17:59 Lázár: 16 milliárdos fejlesztés jöhet, ami a vasút reneszánszát hozhatja el
17:54 Botka László: Nem lesz kínai akkugyár és vegyipari üzem Szegeden
17:52 A kormány hajlana az óraátállítás eltörlésére
17:49 Új jogszabálynak kell megfelelniük az 50 főnél többet foglalkoztató cégeknek
17:44 Nem talált magára forint a kamatdöntés óta
17:42 Gulyás Gergely: Amennyire lehet, akadályozni kell a kórházi fertőzéseket
17:42 Marsi Anikó remek kapcsolatot ápol férje exével, együtt jelentek meg a Sztárban sztár leszek stúdiójában
17:33 Egymilliárd forint kártérítést kapott egy nő, miután megégette a forró kávé
17:32 Miért találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin?
17:30 Jól jár az Európai Unió Magyarországgal
17:26 Vezéráldozat után megy Belgiumba a Fradi, ez pedig sokba kerülhet
17:25 Itt a megoldás: tovább csökkenhet az áremelkedés
17:24 Kikkel tárgyalt Orbán Viktor Pekingben?
17:22 Junior Prima díjas lett az Index újságírója, Holló Bettina
17:12 Gulyás Gergely szerint elfogadhatatlan Bulgária döntése
17:12 Három héten át nem közlekednek a vonatok Tatabánya és Budaörs között
17:12 CSOK: erre érdemes figyelni, új hitelkonstrukciót dobott be a kormány
17:11 Gulyás Gergely: Gyurcsány Ferencékkel sosem volt közös ünnep
17:07 Friss bejelentések a Kormányinfón: már 50 milliós hitelt is felvehetnek a csokosok
17:03 Megtalálhatták az autizmus és az ADHD egyik kiváltó okát: a mindennapos műanyagok környékén kell keresgélni
17:02 A balett fővárosa lesz Budapest, nálunk versenyeznek a legjobbak
16:59 Tarjányi Péter: A Hamász időhúzásra használja a túszokat, valójában nem érdekük elengedni őket
16:57 Csák János: Magyarországon minden megszülető gyereket örömmel fogadunk
16:56 Bejelentették a csok pluszt: akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt is lehet kapni
16:54 Akciós sajtért tört ki ádáz küzdelem egy szupermarketben
16:50 Junior Prima díjat kapott Lengyel Emese
16:50 Mercedesszel ütközött és kisiklott egy villamos a Fehérvári úton – fotók
16:45 Bejelentette a kormány: Itt van a városi CSOK, a CSOK+!
16:43 Itt az új családtámogatási rendszer
16:40 Bagdy Emőke fiának ikertestvére szerint ezért ölték meg fivérét
16:38 Drámai hatásai vannak a melegedésnek, az egyik minden magyart érinti
16:37 Váratlan, esti kormányinfó Csák Jánossal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Akár 50 milliós kedvezményes hitelt is kaphatnak a családok a CSOK Plusszal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - ez volt a kormányinfó
16:36 Előkerült egy régi felvétel Britney Spearsről, ezzel a jelenettel jelentkezett a Szerelmünk lapjai főszerepére
16:36 Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó
16:36 A válogatott Eb-selejtezőit is kihagyja Varga Barnabás
16:34 Egyre több nyugdíjas büszkélkedhet legalább félmilliós havi járandósággal
16:30 Tisza Kata: Önmagunktól távolíthat el az önismeretcsapda
16:27 Mikor érkezhetnek az uniós források?
16:27 Megváltoztatják a családtámogatási rendszert?
16:27 Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Krausz Ferencet
16:27 Holtan találták Christian Pilnaceket, Sebastian Kurz egykori bizalmasát, aki előtte ittasan vezetett haza a magyar nagykövetségről
16:15 Magyarul beszélnek a gonoszok az ősz legsikeresebb videójátékában
16:12 Szárnyalt az OTP, hitelezési fordulatot vár a piac
16:11 Baleset történt a Fehérvári úton, kisiklott a fonódó villamos
16:07 Ne vigye haza az urnát, üzenik a temetkezési szolgáltatók
16:07 Már az LMBTQ-t is belekeverte Hoppál Péter Bagdy Emőke fiának ügyébe
16:05 Bár Szöllősi György nem a külügy megbízásából járja a világot, a tárca majd 12 millió forintot költött az útjaira
16:04 Növelni kívánják a vízibivaly-állományt a kápolnapusztai rezervátumban
16:03 Itt az ideje fegyvert szerelni a robotkutyákra, mondja az USA, és bele is vág
16:02 Csökkent a kiadott építési engedélyek száma az Egyesült Államokban szeptemberben
16:01 Mintegy egymilliárd forintot is érhet a vietnámi herceg műgyűjteménye
15:57 Ezúttal Tatabánya és Biatorbágy között nem közlekednek a vonatok
15:56 Szinte egyhangúlag ítélte el az Országgyűlés a Hamász Izrael elleni terrortámadását
15:53 Jelentősen csökkenthető a kinézett autó ára, ezekre érdemes figyelni!
15:52 Itt van Joe Biden emberének kínos magyarázkodása: David Pressman a dollármédiával íratott cikket
15:42 Megszavazta a parlament a beruházási törvényt, az önkormányzati fejlesztések is Lázár Jánoshoz kerülnek ezentúl
15:34 Hatalmas jóvátételt fizet Kanada az őslakos gyerekek rasszista megkülönböztetéséért