Már az ókorban is végeztek plasztikai műtéteket

A plasztikai sebészet az elmúlt évtizedekben a fiatalságra és a szépségre való törekvés szinonimájává vált, pedig ezt a szakmát már évszázadok óta az orvosi szükségszerűség vezérli – amely korántsem csak a műszájak és műmellek elkészítését jelenti. A tudományág a nevét a görög „plastikos” szóból kapta – amely jelentése formálni vagy valaminek formát adni. Bár a sebészeti tökéletesítés gondolata viszonylag új keletű jelenség, a rekonstrukciós vagy helyreállító plasztikai sebészet már az ókorban ismert volt. 

Az ókori Egyiptomban, Rómában és Indiában is ismerték

A legrégebbi, ma ismert eljárások egy ókori egyiptomi orvosi szövegben, az Edwin Smith-papiruszban jelennek meg. Az Edwin Smith-papirusz egy ókori egyiptomi, sérülések sebészeti kezeléséről szóló írás egyetlen fennmaradt példánya.

Ez a világ legrégebbi sebészeti témájú írása, egyben egyike a legrégebbi orvostudományi szakkönyveknek. A hieratikus írással írt papirusz az i. e. 16. század környékén készülhetett.

Az írás részletes esettanulmányokat tartalmaz különféle sérülésekről és diagnózisokról, emellett pedig bemutatta, hogyan kezelték az egyiptomiak a sebeket és a csonttöréseket, így azt is, hogyan kell az orrot a kívánt helyzetbe állítani, mielőtt fa síneket, tampont és vászondugót használnának annak rögzítésére egy orrsérülés esetén. Az egyiptomiak időnként protéziseket is használtak: 2000-ben egy ősi múmiánál találtak olyan lábujjprotézist, amely segíthette egy nő járását.

Az, hogy ezek az eljárások plasztikai sebészetnek tekinthetők-e, történelmi vita kérdése. Justin Yousef szerint, akinek a témában végzett kutatásait a közelmúltban publikálták a European Journal of Plastic Surgery című folyóiratban, azt mondta, szerinte Indiában találták meg a történészek a szépészeti célú plasztikai műtétek elődjének első leírását. A szakember szerint a Kr.e. 6. században az orvosok Indiában már olyan eljárásokat végeztek, amelyek nem különböztek a mai orrplasztikától. A Sushruta Samhita elnevezésű leiratban az indiai orvos, Sushruta – akit néha a plasztikai sebészet atyjának is neveznek – leírta a bőrátültetések rendkívül fejlett technikáját. 

A Sushruta Samhita szintén egy ősi szakkönyv, amit szanszkritul írtak az orvostudományról és a sebészetről. Akárcsak Egyiptomban, ez az eljárás is az orrokra vonatkozott, azonban Yousef szerint a betegek indítéka ekkor már bizonyos értelemben szépészeti volt.

Az ókori Indiában volt egy gyakorlat, hogy büntetésből eltávolították az orrát annak, aki házasságtörést vagy egyéb törvénybe ütköző cselekményt követett el. Ez a szégyen nyilvános jele volt – ha hiányzó orral sétáltál, az emberek tudták, hogy tettél valamit

– mondta a CNN-nek a publikációt készítő Justin Yousef, a sydney-i Royal Prince Alfred Kórház sebésze.

Az ókorban azonban nem csak az orrok jutottak főszerephez, az első ismert ajakhasadék, azaz nyúlszáj operációt a 4. századi kínai orvosok már sikeresen elvégezték. Ha fejlett ókori beavatkozások, akkor az ókori Róma sem maradhat ki a sorból, ahol Aulus Cornelius Celsus enciklopédista az első században dokumentált egy eljárást, amely során a betegek szeme körüli bőrfelesleget sebészi úton távolították el. Ezt ma blefaroplasztikának, vagy szemhéjfiatalításnak nevezzük.

Az ókori világban a betegek általában az esztétikai vonzerő javítása helyett inkább valami szükséges javulást vártak ezektől a műtétektől. Tekintettel az ezekkel járó fájdalomra és kockázatokra, a kés alá bújás lehetőségét a leginkább rászorulóknak tartották fenn. A beavatkozásokkor bor volt az érzéstelenítő

– tette hozzá a plasztikai sebész.

Az első világháború miatt jött az áttörés

A fejlődés ezt követően aztán lelassult, és hosszú évszázadokon keresztül szinte ugyanazok az eljárások voltak a megszokottak. Az orvostudomány nagy részéhez hasonlóan a modern csíraelmélet fejlődése és az érzéstelenítés 19. századi feltalálása tette lehetővé a plasztikai műtétek olyanná formálását is, amelyet manapság is ismerünk. A csíraelmélet számos betegség és egészségi probléma jelenleg elfogadott tudományos elmélete, amely azt állítja, hogy a kórokozóként vagy csíraként ismert mikroorganizmusok betegségekhez és rendellenességekhez vezethetnek.

A sok újítás és felfedezés mellett azonban volt egy másik, jóval szomorúbb tényező is, amely felgyorsította a plasztikai sebészet fejlődését: a háború.

Andrew Bamji az Arcok a frontról című könyv szerzője szerint az első világháború során az arcsérüléseket szenvedő betegek óriási száma – a vérátömlesztés és a fertőzések elleni védekezés fejlődésével párosulva – lehetővé tette az orvosok számára, hogy innovatív, új technikákkal kísérletezzenek a sérülések orvoslása közben.

Ha 100 páciensed van, akin gyakorolhatsz és tanulhatsz, az valójában nem túl sok, tekintettel a különféle típusú sérülésekre, de ha van 5000 beteged, az már egy teljesen más játék

– vélekedett Bemji.

A Bamji könyvének középpontjában álló intézmény, a londoni Queen Mary's Hospital volt, amely az I. világháborúban az egyik első olyan egészségügyi intézmény volt, amelyben az összes pácienst egy helyre csoportosították, részben ennek is köszönhetően pedig a bőr-, csont-, és arcrekonstrukciós, és a sebvarrási technikák mind-mind fejlődtek. De mégis hogyan?

Mivel szó szerint sebészek tucatjai dolgoztak egyszerre, így képesek voltak könnyedén átadni az ötleteiket és tudásukat, megosztani egymással a tapasztalatokat. Megesett, hogy egy műtőben egyszerre több beteget is operáltak – amely manapság a keresztfertőzések szempontjából tilos – de ezeknek volt köszönhető az eszmecsere és a diszkurzus, amely előmozdította a rekonstrukciós technikák fejlődését. 

Abban az időben a katonai és polgári betegek esetében a prioritás az alapvető működés javítása volt, például a rágás vagy légzés megkönnyítése, így az ötlet, hogy egyszerűen valakit azért műtsenek meg, hogy a megjelenése javuljon, még nagyon gyerekcipőben járt és meglehetősen ritka volt. Annak ellenére, hogy az orvosok Európában és Amerikában már az első világháború előtt kísérleteztek kezdetleges kozmetikai eljárásokkal, legtöbbször ezek nem jártak sikerrel.

A 20. század elején Franciaországban például az orvosok megkísérelték paraffinviasz segítségével átkontúrozni a betegek arcát, hiszen a testben felolvadt a szobahőmérsékleten szilárd anyag, így kitöltötte a rétegeket. Bár sok esetben ez sikerült is, a hosszú távú hatás hiánya és a fertőzési kockázat miatt az eljárás nem honosult meg. 

A két háború közötti időszakban aztán javult a színvonal, így a kozmetikai céllal végrehajtott sebészeti beavatkozások száma is megnőtt, sőt, ekkor történtek az első nem-átalakító kísérletek is.

A kozmetikai eljárásokat azonban az egészségügyi intézmények nem minden esetben nézték jó szemmel, az 1930-as években egyre több sebész végzett orr és mellműtéteket, az ilyen beavatkozások azonban sokszor titokban, fű alatt készültek, a kórházak szigora miatt. 

Emellett nehezítette a beavatkozások fejlődését és terjedését az is, hogy a legtöbb plasztikai sebész arra vágyott, hogy komoly sebészként ismerjék el őket, emiatt pedig kerülték a nyilvánosságban komolytalannak tartott kozmetikai, szépészeti eljárásokat.

Mára szinte természetes

A második világháború utáni időszak azonban drasztikus változásokat hozott a területen is. A fejlődő technológia, a csökkenő kockázat és a rendelkezésre álló anyagiak mértéke mind hozzájárult a plasztikai sebészet növekvő népszerűségéhez – amely beavatkozásokat az orvosok is egyre szívesebben végeztek el a háborús éveket követően. Ez részben amiatt is lehet, hogy amint lecsengett a háborús időszak, a plasztikai sebészeknek is jóval kevesebb olyan eset jutott, ahol valóban szüksége volt a páciensnek a beavatkozásokra, így idővel ők is kozmetikai céllal végzett operációkba kezdtek.

Az 1960-as évekre napjaink legelterjedtebb kozmetikai eljárásai, mint például a mellnagyobbítás, az orrplasztika és az arc formázása, egyre általánosabbá váltak.

Az innovációkat továbbra is a traumás betegek, illetve a rákban vagy torzulásban szenvedők igényei vezérelték, azonban ekkor már könnyedén lehetett a technológiát hiábavalóbb célokra, így a hiú és elégedetlen emberek testének átszabására használni. Ekkor jelent meg a ma is népszerű botox-kezelés is, amelyet eredetileg a kancsalság kezelésére használták, később pedig a kozmetikai ipar alkalmazta bőrsimító tulajdonságai miatt. Az elmúlt években az innováció ismét az orvosi szakma javára vált, a botoxot ugyanis ma már migrén és görcsök kezelésére is használják, egy tavalyi tanulmány pedig kimutatta, az injekciók segíthetnek enyhíteni a depressziót. 

A plasztikai sebészet robbanásszerűen lendült fel az 1990-es években, amikor is a tengerentúlon már tízszeresére nőtt a kozmetikai célú eljárások száma, ezzel pedig meghaladták a rekonstrukciós műtétek számát is – 2005-ben pedig már kétszer annyi szépészeti célú beavatkozást végeztek el, mint helyreállítót.  A hírességek is hamar rákaptak a beavatkozásokra, amellyel a kozmetikai sebészet a kívánatosság új irányvonalát is meghatározta. 

A posztfeminista gondolkodás, amely először az 1980-as években jelent meg, arról szólt, hogy megmutasd, milyen erős vagy.

A nők visszaszerezték szexualitásukat, ami a plasztikai sebészeten belül azt jelentette, hogy kihangsúlyozták testük minden olyan részét, amelyet a társadalom már széles körben erotizált – köztük a combokat, a hasat és a melleket. 

A koronavírus-járvány alatt ugyan a beavatkozások száma is csökkent, az akkori trendek miatt egy teljesen új irányvonala alakult ki a plasztikai beavatkozásoknak. Létrejött ugyanis az úgynevezett Zoom effektus, amely egyben az igény megnövekedését jelentette olyan beavatkozások iránt, amelyek a videóhívások során leginkább látható testrészek átalakítását célozzák – így a nyaki zsírleszívás, az arcplasztika és szem alatti botox-kezelések iránt mutattak és mutatnak a mai napig növekvő érdeklődést az emberek.

(Borítókép: Getty Images)


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:18 Egy férfi lövöldözni kezdett az amerikai Maine állambeli Lewistonban, legalább 22-en meghaltak
2:53 Joe Biden az izraeli helyzetről: nincs visszaút
0:29 Ursula von der Leyen határozott cselekvést sürget a bevándorlók ellen
22:01 Tartsam meg vagy dobjam ki?
21:02 A Milan nem volt egy súlycsoportban a PSG-vel, 20 éves tehetség segítette a Barcát
20:47 Így menekült Karácsony Gergely a kérdések és az Origo elől - videó
20:08 Megnyílt a Mathias Corvinus Collegium felvidéki központja Dunaszerdahelyen
20:03 Ha most nem kapcsolunk 7-szer gyorsabb sebességbe, abból baj lesz: úgy kegyetlenül berobban a klímaváltozás
20:01 Az örmény kormányfő már nem látja értelmét az orosz katonai bázisoknak az országában
19:52 Nagy bajban van Kína egykor leggazdagabb üzletembere
19:50 Nagy dobásra készül Japán és a Fülöp-szigetek
19:48 Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata
19:47 Trump-párti politikust választották a képviselőház élére
19:46 Bajnokok Ligája: Hibátlan maradt a Barcelona, kikapott a Lazio
19:36 Féktelenül száguld előre a Porsche
19:29 Hangos légvédelmi gyakorlat lesz Győr térségében
19:26 Szijjártó Péter hozta, Donald Trump küldte, Orbán pedig rapper lett benne - videó a "Viktor, you are great" sapka átadásáról
19:26 Meghalt Halmai József
19:09 Gulyás elismerte, hogy a Déli Körvasút nem katonai célokat szolgál
18:54 Szlovákiában is van már egysége a fideszes janicsárképzőnek
18:53 Megválasztották az amerikai képviselőház elnökét, Mike Johson, Trump egyik híve kapta a pozíciót
18:51 Már nem sokáig titkolhatja pontos korát a Hold
18:49 Kevesebb pénzt kap a német honvédelem, borúsak a kilátások
18:46 Schobert Lara betört a zeneiparba, megjelent első dala és videóklipje
18:44 Húsz év fegyházra ítélték a porcsalmai gyilkosság vádlottjait
18:32 Itt a CSOK Plusz: akár 50 millió forintot is kaphatnak a gyermeket vállaló családok
18:32 Szuverén külpolitikát és életszínvonal-emelést ígér az új kormányfő
18:32 Még fel sem kérték kormányalakításra, már Brüsszelben tárgyal a leendő kormányfő
18:31 Pusztítóan rossz lett a Netflix új vígjátéka
18:27 Év végi vásárlási utalványt oszt a gyermeket egyedül nevelőknek egy budai kerület
18:23 Nem lesznek korlátozások a Covid-megbetegedések miatt
18:19 Felforgathatja a hitelpiacot a kormány új bejelentése, jön a csok plusz
18:15 Hatalmas öngólt lőtt Debrecen fideszes polgármestere, mélypontra zuhant a támogatottsága
18:14 Netanjahu tévés bejelentése: Izrael szárazföldi műveletre készül a Gázai övezetben
18:06 Gulyás Gergely: 445 magyar állampolgárt hoztak haza Izraelből
18:03 Gulyás Gergely: A magyar kormány nem támogatja az uniós költségvetés-módosítási javaslatot
18:03 Gulyás Gergely szerint ez sokat elmond az Európai Unióról
18:03 Szivárog a Föld magja
18:00 „Unatkoztunk, úgyhogy megittunk negyvennyolc sört, és ez lett belőle” – Az Őrség söre igazi sikertörténet
17:59 Idén biztosan megmaradnak a jelenlegi rezsiárak
17:59 Lázár: 16 milliárdos fejlesztés jöhet, ami a vasút reneszánszát hozhatja el
17:54 Botka László: Nem lesz kínai akkugyár és vegyipari üzem Szegeden
17:52 A kormány hajlana az óraátállítás eltörlésére
17:49 Új jogszabálynak kell megfelelniük az 50 főnél többet foglalkoztató cégeknek
17:44 Nem talált magára forint a kamatdöntés óta
17:42 Gulyás Gergely: Amennyire lehet, akadályozni kell a kórházi fertőzéseket
17:42 Marsi Anikó remek kapcsolatot ápol férje exével, együtt jelentek meg a Sztárban sztár leszek stúdiójában
17:33 Egymilliárd forint kártérítést kapott egy nő, miután megégette a forró kávé
17:32 Miért találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin?
17:30 Jól jár az Európai Unió Magyarországgal
17:26 Vezéráldozat után megy Belgiumba a Fradi, ez pedig sokba kerülhet
17:25 Itt a megoldás: tovább csökkenhet az áremelkedés
17:24 Kikkel tárgyalt Orbán Viktor Pekingben?
17:22 Junior Prima díjas lett az Index újságírója, Holló Bettina
17:12 Gulyás Gergely szerint elfogadhatatlan Bulgária döntése
17:12 Három héten át nem közlekednek a vonatok Tatabánya és Budaörs között
17:12 CSOK: erre érdemes figyelni, új hitelkonstrukciót dobott be a kormány
17:11 Gulyás Gergely: Gyurcsány Ferencékkel sosem volt közös ünnep
17:07 Friss bejelentések a Kormányinfón: már 50 milliós hitelt is felvehetnek a csokosok
17:03 Megtalálhatták az autizmus és az ADHD egyik kiváltó okát: a mindennapos műanyagok környékén kell keresgélni
17:02 A balett fővárosa lesz Budapest, nálunk versenyeznek a legjobbak
16:59 Tarjányi Péter: A Hamász időhúzásra használja a túszokat, valójában nem érdekük elengedni őket
16:57 Csák János: Magyarországon minden megszülető gyereket örömmel fogadunk
16:56 Bejelentették a csok pluszt: akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt is lehet kapni
16:54 Akciós sajtért tört ki ádáz küzdelem egy szupermarketben
16:50 Junior Prima díjat kapott Lengyel Emese
16:50 Mercedesszel ütközött és kisiklott egy villamos a Fehérvári úton – fotók
16:45 Bejelentette a kormány: Itt van a városi CSOK, a CSOK+!
16:43 Itt az új családtámogatási rendszer
16:40 Bagdy Emőke fiának ikertestvére szerint ezért ölték meg fivérét
16:38 Drámai hatásai vannak a melegedésnek, az egyik minden magyart érinti
16:37 Váratlan, esti kormányinfó Csák Jánossal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Akár 50 milliós kedvezményes hitelt is kaphatnak a családok a CSOK Plusszal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - ez volt a kormányinfó
16:36 Előkerült egy régi felvétel Britney Spearsről, ezzel a jelenettel jelentkezett a Szerelmünk lapjai főszerepére
16:36 Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó
16:36 A válogatott Eb-selejtezőit is kihagyja Varga Barnabás
16:34 Egyre több nyugdíjas büszkélkedhet legalább félmilliós havi járandósággal
16:30 Tisza Kata: Önmagunktól távolíthat el az önismeretcsapda
16:27 Mikor érkezhetnek az uniós források?
16:27 Megváltoztatják a családtámogatási rendszert?
16:27 Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Krausz Ferencet
16:27 Holtan találták Christian Pilnaceket, Sebastian Kurz egykori bizalmasát, aki előtte ittasan vezetett haza a magyar nagykövetségről
16:15 Magyarul beszélnek a gonoszok az ősz legsikeresebb videójátékában
16:12 Szárnyalt az OTP, hitelezési fordulatot vár a piac
16:11 Baleset történt a Fehérvári úton, kisiklott a fonódó villamos
16:07 Ne vigye haza az urnát, üzenik a temetkezési szolgáltatók
16:07 Már az LMBTQ-t is belekeverte Hoppál Péter Bagdy Emőke fiának ügyébe
16:05 Bár Szöllősi György nem a külügy megbízásából járja a világot, a tárca majd 12 millió forintot költött az útjaira
16:04 Növelni kívánják a vízibivaly-állományt a kápolnapusztai rezervátumban
16:03 Itt az ideje fegyvert szerelni a robotkutyákra, mondja az USA, és bele is vág
16:02 Csökkent a kiadott építési engedélyek száma az Egyesült Államokban szeptemberben
16:01 Mintegy egymilliárd forintot is érhet a vietnámi herceg műgyűjteménye
15:57 Ezúttal Tatabánya és Biatorbágy között nem közlekednek a vonatok
15:56 Szinte egyhangúlag ítélte el az Országgyűlés a Hamász Izrael elleni terrortámadását
15:53 Jelentősen csökkenthető a kinézett autó ára, ezekre érdemes figyelni!
15:52 Itt van Joe Biden emberének kínos magyarázkodása: David Pressman a dollármédiával íratott cikket
15:42 Megszavazta a parlament a beruházási törvényt, az önkormányzati fejlesztések is Lázár Jánoshoz kerülnek ezentúl
15:34 Hatalmas jóvátételt fizet Kanada az őslakos gyerekek rasszista megkülönböztetéséért