Öveket becsatolni, még rázósabb áramszámlák következnek

Október végén érdemben csökkenésnek indultak a gázárak. Ezt három dolognak lehetett betudni:

  1. a gáztárolók töltöttségi szintje Európa országaiban rendre jól alakultak,
  2. Európa tudta csökkenteni a keresletét,
  3. valamint a tél az akkori előrejelzések szerint enyhébben alakulhat.

Csak kevesen hívták fel az energiaárakkal kapcsolatos trendekre a figyelmet, pedig számos elemzés szerint strukturális probléma áll – az egyébként a korábbi évekhez képest magas – energiaárak mögött. Az Index által megkérdezett elemzők szerint biztos, hogy tartósan velünk maradnak a magas árak, erre számtalan jelből lehet következtetni.

Energiahordozónként más és más a kiváltó oka a magas áraknak, de közös pont, hogy az utóbbi évek alacsony beruházási szintjén mindenképp változtatni kell, ha azt szeretnénk, hogy az ellátásunk zavartalan legyen, megfizethető ár mellett. Ám ezeknek az átfutási ideje több évet vehet igénybe

– összegezte a kérdést az Index megkeresésére Gaál Gellért, a Concorde vezető elemzője, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani árszintek több mint hatszorosa a tízéves átlagnak. Szerinte ezt egyértelműen Oroszország számlájára lehet írni, hiszen ameddig Oroszország megközelítőleg 20 százalékát küldi a korábbi évek megszokott gázmennyiségének, addig rövid távon nehezen lehet elképzelni, hogy érdemben csökkenni tudjon az európai gázár.

A Rystad elemzői szerint, ha az amerikai gázexport felfutásából számolunk egyensúlyi árat, akkor 30 EUR/Mwh lehet a hosszú távú gázár, ami töredéke a mostani gázárnak, de még mindig 40-50 százalékkal magasabb, mint a pandémia előtt időszakban volt.

Ha nem nézünk oda, attól még baj van

Hortay Olivér, a Századvég vezető energetikai elemzője szerint a tőzsdei gázárak az elmúlt években olyan mintát vettek fel, hogy időről időre kialakulnak ún. ártüskék. Szerinte ezeket elsősorban az Oroszország és az Európai Unió között kialakuló, egyre mélyülő kereskedelmi konfliktus, illetve az ebből fakadó piaci szűkületek okozzák. Lapunknak kiemelte, hogy az ártüskéket követően mindig van korrekció, ugyanakkor a problémát az okozza, hogy a korrekciókat követő egyensúlyi ár egyre magasabb. Ráadásul, az tüskék, egyre magasabbak és időben tovább tartanak.

Így a kereskedők azzal szembesülnek, hogy az átlagárak és a piac változékonysága egyaránt folyamatos növekszik.

– összegezte Hortay Olivér, aki felhívta arra a figyelmet: az első ártüske tavaly ősszel az Európai Unióban nagyobb erővel csapott le, mint más régiókban, ami szerinte részben annak volt köszönhető, hogy az európai országok jelentős része megszüntette az Oroszországgal kötött hosszú távú gázszerződéseit, így a tavalyi évben Moszkva megtehette, hogy kevesebb gázt szállítson az európai piacra.

Az orosz lépés mögött politikai motivációként azonosítható, hogy a kisebb volumennel - és az abból fakadó magasabb árakkal – Moszkva nyomást szeretett volna helyezni az EU-re – és elsősorban Németországra - hogy engedélyeztesse az Északi Áramlat 2 gázvezetéket. „Sokan már a tavalyi első ártüskénél is felhívták az energia árakkal kapcsolatos problémákra a figyelmet, de Brüsszel ezeket rendre lesöpörte az asztalról. Mondván, hogy ez csak egy egyszeri szűkület” – fogalmazott a Századvég elemzője.

Ezt követően idén február végén és március elején számos vezető politikus úgy nyilatkozott, hogy az energiahordozókra is kell terjeszteni a szankciókat, és ez rögtön 150 EUR/Mwh-ig lökte a gáznak az árát. A következő tüske pedig akkor alakult ki, amikor Brüsszel elfogadtata a tagállamokkal az olajembargót, és erre az oroszok úgy válaszoltak, hogy elkezdték csökkenteni a földgáz-szállításokat.

Lényegében ezt követően a növekvő tendencia egész nyáron kitartott, és 350 EUR/Mwh-ig emelkedtek az árak. Ezt követően megint korrekció következett, de itt már nem igazán tudott 100 EUR/Mwh alá csúszni az ár. Most újra nő a gázigény és újra növekedésnek indultak az árak

– összegezte Hortay Olivér, aki kiemelte, hogy látványosan szélesednek ezek a periódusok, és „téves az a narratíva, amely időről időre előjön, amikor egy korrekciós szakaszban vagyunk. Nem fognak a dolgok maguktól megoldódni. Sajnos itt nagyon komoly probléma van, és rendkívül aggasztó, hogy tartósan nem tud 100 EUR/Mwh alatt stabilizálódni az ár”. Az elemzések szerint az uniós gázpiac folyamatosan veszíti el mozgásterét és feltehetően a következő téli fűtési szezon még rosszabb lesz, de a mostanit se nyerte meg még Európa.

Ugyanakkor Gaál Gellért szerint az áram esetében is összetett a helyzet, a magas földgáz árán kívül fontos áremelő tényező, hogy a korábban az unió egyik legnagyobb áram exportőre Franciaország importra szorult az atomerőműveinek széleskörű karbantartásai miatt. „Ha utóbbi megoldódik akkor az jelentősen javíthat az árampiaci helyzeten. Továbbá a széleskörű megújuló áramtermelés felfuttatása szintén gyógyír lesz a problémára” – fogalmazott a Concorde vezető elemzője.

A Századvég elemzője szerint az LNG-szállítmányokból egyre több fog Európába érkezni, de továbbra is kérdés, hogy ténylegesen mekkora mennyiséget fog tudni beszerezni, hiszen azon túl, hogy nincs ehhez egyelőre elég infrastruktúra, még a kínai beszerzések is megzavarhatják. Sőt, azzal, hogy az unió az LNG-re támaszkodik, egy kockázatos terméket választ az ellátására. Mivel ez a nyersanyag rugalmasabban szállítható, sokkal jobban kitett a kereskedők magatartásának.

Igaza van Nagy Mártonnak?

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter többször is hangsúlyozta, hogy „Európát egy versenyképességi válság fenyegeti, és a jövő kihívásaiból azok a kontinensek jöhetnek ki jól, amelyek az energiahatékonyságot prioritásként kezelik”. Szerinte azok a térségek jöhetnek ki jól ebből a válságból, ahol olcsó az energia.

Sőt, a gazdaságfejlesztési miniszter odáig ment, hogy azt prognosztizálta, hogy a jövőben a vállalatok szempontjából nem az olcsó munkaerő lesz a kérdés, hanem az olcsó energia. Tehát szerinte a vállalatok elsősorban ott akarják majd folytatni a tevékenységüket, ahol olcsón hozzájutnak az energiához – természetesen ez hatványozottan igaz az energiaintenzív iparágakra.

Ez a folyamat már látható módon elindult, és hétről hétre érkeznek a hírek arról, hogy európai nagyvállalatok leállítják vagy korlátozzák termelésüket. Arról is sok hír jön, hogy számos vállalat áthelyezi operációját olyan régiókba - például az Egyesült Államokba, ahol olcsóbb és megbízhatóbb az energiaellátás

– fogalmazott ezzel kapcsolatosan Hortay Olivér, aki szerint az, hogy ennyire szeszélyesek és magasak az energiaárak, jelentősen felértékeli majd a szerepét, és nem kérdés, hogy hosszú távon is arra kell berendezkedni, hogy a magas energiaárak velünk maradnak.

Gaál Gellért szerint azokban az iparágakban lesz kiemelkedő fontosságú ez a kérdés, ahol az energiaköltség a költségstruktúrában nagyon magas, ilyen például a vegyipar, nehézipar. Itt valóban meg van annak a lehetősége, hogy újragondolják az ilyen irányú stratégiájukat. Szerinte emiatt nagyon fontos, hogy kialakuljon egy jól kommunikált tiszta energiastratégia, amivel a vállalatok kalkulálhatnak, ugyanakkor szerinte is biztos, hogy innentől kezdve „nagyobb figyelem fog fordítódni az energiaköltségekre”.

Hogy lehet ebből előny?

Gaál Gellért szerint a földrajzi helyzet adottság, ehhez kell tudni alkalmazkodni. Mivel nincs két ugyanolyan ország energiaellátás szempontjából, így a megoldási lehetőségek is eltérők, ám szerinte mindenképp fontos lehet a következő iránymutatásokat megfontolni a kínálati oldalon:

  • Beszállítók diverzifikálása.
  • Tározói kapacitások fejlesztése,
  • Saját kitermelés (amennyiben lehetséges) felfuttatása.
  • Keresleti oldalon pedig az energiahatékonyság növelése a legfontosabb.

Hosszú távon pedig továbbra is a fogyasztás optimalizálása lehet a megoldás. Klasszikus mondás, de nehezen lehet ennél jobbat találni: „a legolcsóbb energia a világon az, amit nem fogyasztunk el”.

(Borítókép: Sina Schuldt / picture alliance / Getty Images)


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:18 Egy férfi lövöldözni kezdett az amerikai Maine állambeli Lewistonban, legalább 22-en meghaltak
2:53 Joe Biden az izraeli helyzetről: nincs visszaút
0:29 Ursula von der Leyen határozott cselekvést sürget a bevándorlók ellen
22:01 Tartsam meg vagy dobjam ki?
21:02 A Milan nem volt egy súlycsoportban a PSG-vel, 20 éves tehetség segítette a Barcát
20:47 Így menekült Karácsony Gergely a kérdések és az Origo elől - videó
20:08 Megnyílt a Mathias Corvinus Collegium felvidéki központja Dunaszerdahelyen
20:03 Ha most nem kapcsolunk 7-szer gyorsabb sebességbe, abból baj lesz: úgy kegyetlenül berobban a klímaváltozás
20:01 Az örmény kormányfő már nem látja értelmét az orosz katonai bázisoknak az országában
19:52 Nagy bajban van Kína egykor leggazdagabb üzletembere
19:50 Nagy dobásra készül Japán és a Fülöp-szigetek
19:48 Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata
19:47 Trump-párti politikust választották a képviselőház élére
19:46 Bajnokok Ligája: Hibátlan maradt a Barcelona, kikapott a Lazio
19:36 Féktelenül száguld előre a Porsche
19:29 Hangos légvédelmi gyakorlat lesz Győr térségében
19:26 Szijjártó Péter hozta, Donald Trump küldte, Orbán pedig rapper lett benne - videó a "Viktor, you are great" sapka átadásáról
19:26 Meghalt Halmai József
19:09 Gulyás elismerte, hogy a Déli Körvasút nem katonai célokat szolgál
18:54 Szlovákiában is van már egysége a fideszes janicsárképzőnek
18:53 Megválasztották az amerikai képviselőház elnökét, Mike Johson, Trump egyik híve kapta a pozíciót
18:51 Már nem sokáig titkolhatja pontos korát a Hold
18:49 Kevesebb pénzt kap a német honvédelem, borúsak a kilátások
18:46 Schobert Lara betört a zeneiparba, megjelent első dala és videóklipje
18:44 Húsz év fegyházra ítélték a porcsalmai gyilkosság vádlottjait
18:32 Itt a CSOK Plusz: akár 50 millió forintot is kaphatnak a gyermeket vállaló családok
18:32 Szuverén külpolitikát és életszínvonal-emelést ígér az új kormányfő
18:32 Még fel sem kérték kormányalakításra, már Brüsszelben tárgyal a leendő kormányfő
18:31 Pusztítóan rossz lett a Netflix új vígjátéka
18:27 Év végi vásárlási utalványt oszt a gyermeket egyedül nevelőknek egy budai kerület
18:23 Nem lesznek korlátozások a Covid-megbetegedések miatt
18:19 Felforgathatja a hitelpiacot a kormány új bejelentése, jön a csok plusz
18:15 Hatalmas öngólt lőtt Debrecen fideszes polgármestere, mélypontra zuhant a támogatottsága
18:14 Netanjahu tévés bejelentése: Izrael szárazföldi műveletre készül a Gázai övezetben
18:06 Gulyás Gergely: 445 magyar állampolgárt hoztak haza Izraelből
18:03 Gulyás Gergely: A magyar kormány nem támogatja az uniós költségvetés-módosítási javaslatot
18:03 Gulyás Gergely szerint ez sokat elmond az Európai Unióról
18:03 Szivárog a Föld magja
18:00 „Unatkoztunk, úgyhogy megittunk negyvennyolc sört, és ez lett belőle” – Az Őrség söre igazi sikertörténet
17:59 Idén biztosan megmaradnak a jelenlegi rezsiárak
17:59 Lázár: 16 milliárdos fejlesztés jöhet, ami a vasút reneszánszát hozhatja el
17:54 Botka László: Nem lesz kínai akkugyár és vegyipari üzem Szegeden
17:52 A kormány hajlana az óraátállítás eltörlésére
17:49 Új jogszabálynak kell megfelelniük az 50 főnél többet foglalkoztató cégeknek
17:44 Nem talált magára forint a kamatdöntés óta
17:42 Gulyás Gergely: Amennyire lehet, akadályozni kell a kórházi fertőzéseket
17:42 Marsi Anikó remek kapcsolatot ápol férje exével, együtt jelentek meg a Sztárban sztár leszek stúdiójában
17:33 Egymilliárd forint kártérítést kapott egy nő, miután megégette a forró kávé
17:32 Miért találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin?
17:30 Jól jár az Európai Unió Magyarországgal
17:26 Vezéráldozat után megy Belgiumba a Fradi, ez pedig sokba kerülhet
17:25 Itt a megoldás: tovább csökkenhet az áremelkedés
17:24 Kikkel tárgyalt Orbán Viktor Pekingben?
17:22 Junior Prima díjas lett az Index újságírója, Holló Bettina
17:12 Gulyás Gergely szerint elfogadhatatlan Bulgária döntése
17:12 Három héten át nem közlekednek a vonatok Tatabánya és Budaörs között
17:12 CSOK: erre érdemes figyelni, új hitelkonstrukciót dobott be a kormány
17:11 Gulyás Gergely: Gyurcsány Ferencékkel sosem volt közös ünnep
17:07 Friss bejelentések a Kormányinfón: már 50 milliós hitelt is felvehetnek a csokosok
17:03 Megtalálhatták az autizmus és az ADHD egyik kiváltó okát: a mindennapos műanyagok környékén kell keresgélni
17:02 A balett fővárosa lesz Budapest, nálunk versenyeznek a legjobbak
16:59 Tarjányi Péter: A Hamász időhúzásra használja a túszokat, valójában nem érdekük elengedni őket
16:57 Csák János: Magyarországon minden megszülető gyereket örömmel fogadunk
16:56 Bejelentették a csok pluszt: akár 50 millió forintos kedvezményes kamatozású hitelt is lehet kapni
16:54 Akciós sajtért tört ki ádáz küzdelem egy szupermarketben
16:50 Junior Prima díjat kapott Lengyel Emese
16:50 Mercedesszel ütközött és kisiklott egy villamos a Fehérvári úton – fotók
16:45 Bejelentette a kormány: Itt van a városi CSOK, a CSOK+!
16:43 Itt az új családtámogatási rendszer
16:40 Bagdy Emőke fiának ikertestvére szerint ezért ölték meg fivérét
16:38 Drámai hatásai vannak a melegedésnek, az egyik minden magyart érinti
16:37 Váratlan, esti kormányinfó Csák Jánossal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Akár 50 milliós kedvezményes hitelt is kaphatnak a családok a CSOK Plusszal - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - élőben a hvg.hu-n
16:37 Bejelentették a csok plusz feltételeit, Krausz Ferenc projektje 75 milliárdot kap - ez volt a kormányinfó
16:36 Előkerült egy régi felvétel Britney Spearsről, ezzel a jelenettel jelentkezett a Szerelmünk lapjai főszerepére
16:36 Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó
16:36 A válogatott Eb-selejtezőit is kihagyja Varga Barnabás
16:34 Egyre több nyugdíjas büszkélkedhet legalább félmilliós havi járandósággal
16:30 Tisza Kata: Önmagunktól távolíthat el az önismeretcsapda
16:27 Mikor érkezhetnek az uniós források?
16:27 Megváltoztatják a családtámogatási rendszert?
16:27 Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Krausz Ferencet
16:27 Holtan találták Christian Pilnaceket, Sebastian Kurz egykori bizalmasát, aki előtte ittasan vezetett haza a magyar nagykövetségről
16:15 Magyarul beszélnek a gonoszok az ősz legsikeresebb videójátékában
16:12 Szárnyalt az OTP, hitelezési fordulatot vár a piac
16:11 Baleset történt a Fehérvári úton, kisiklott a fonódó villamos
16:07 Ne vigye haza az urnát, üzenik a temetkezési szolgáltatók
16:07 Már az LMBTQ-t is belekeverte Hoppál Péter Bagdy Emőke fiának ügyébe
16:05 Bár Szöllősi György nem a külügy megbízásából járja a világot, a tárca majd 12 millió forintot költött az útjaira
16:04 Növelni kívánják a vízibivaly-állományt a kápolnapusztai rezervátumban
16:03 Itt az ideje fegyvert szerelni a robotkutyákra, mondja az USA, és bele is vág
16:02 Csökkent a kiadott építési engedélyek száma az Egyesült Államokban szeptemberben
16:01 Mintegy egymilliárd forintot is érhet a vietnámi herceg műgyűjteménye
15:57 Ezúttal Tatabánya és Biatorbágy között nem közlekednek a vonatok
15:56 Szinte egyhangúlag ítélte el az Országgyűlés a Hamász Izrael elleni terrortámadását
15:53 Jelentősen csökkenthető a kinézett autó ára, ezekre érdemes figyelni!
15:52 Itt van Joe Biden emberének kínos magyarázkodása: David Pressman a dollármédiával íratott cikket
15:42 Megszavazta a parlament a beruházási törvényt, az önkormányzati fejlesztések is Lázár Jánoshoz kerülnek ezentúl
15:34 Hatalmas jóvátételt fizet Kanada az őslakos gyerekek rasszista megkülönböztetéséért