"Lažje je videti drevo in ptice na obzorju, kot vtakniti nos v tla …"

Ugriznimo znanost, Pestrost življenja v tleh, ob 17.15 na TV SLO 1

Ljubljana - MMC RTV SLO, Televizija Slovenija

V eni čajni žlički rodovitnih tal je lahko več živih organizmov kot je ljudi na Zemlji. Kar 90 odstotkov organizmov bodisi živi ali pa vsaj del svojega življenjskega cikla preživi v tleh, vendar poznamo le en odstotek teh organizmov.

Ker je večina organizmov v tleh mikroskopskih in jih ne moremo videti s prostim očesom, si težko predstavljamo, kako bogato je življenje pod našimi nogami. Foto: Shutterstock

V tleh najdemo bakterije in glive, pa tudi deževnike, stonoge in žuželke ter miši in krte, če naštejemo samo nekatere prebivalce tal. Zakaj poznamo le en odstotek organizmov, ki živi ali pa del svojega življenjskega cikla preživi v tleh? Kot razloži Tine Grebenc z Gozdarskega inštituta Slovenije, je eden od razlogov visoka raznolikost živih organizmov v tleh.

Katera tla so najbolj bogata z življenjem? Kakšna je vloga gliv v tleh? Zakaj je pomembno tudi življenje v tleh na urbanih zelenih površinah? Do katere globine še najdemo življenje v tleh? Kako na organizme v tleh vplivajo podnebne spremembe?

Glejte Ugriznimo znanost o pestrosti življenja v tleh, danes ob 17.15 na TV SLO1!

Naslednji razlog je kompleksnost tal. "S kompleksnostjo mislim predvsem to, da se na zelo majhnem prostorju združujejo in v različnih razmerjih mešajo vodna, plinasta in trdna faza. In slednjo lahko delimo še na nežive delce (kamenine, gline,…) ter živi del oziroma njihovi ostanki, torej organizmom dostopno obliko ogljika in z drugimi hranili bogato organsko snov. Torej močno koncentrirana in izjemno pestra hrana na kratkih razdaljah, katero bodisi zaradi kompleksnosti, bodisi zaradi manjka analitičnih pristopov raje »spregledamo«. Saj veste, lažje je videti drevo in ptice na obzorju, kot vtakniti nos v tla," je pojasnila.

Ob tem pa Grebenc opozarja še na en vidik, na funkcionalno pestrost tal, "pestrost encimov in kemijskih in fizikalnih sprememb, ki jih ta nepredstavljivo velik nabor organizmov zmore. In vsi ti procesi v tleh omogočajo kroženja hranil, ohranjanje rodovitnosti tal, obnavljanje poškodovanih tal."

Kako raziskovalci ugotavljajo pestrost življenja v tleh?

Ker je večina organizmov v tleh mikroskopskih in jih ne moremo videti s prostim očesom, si težko predstavljamo, kako bogato je življenje pod našimi nogami. Raziskovalci z Gozdarskega inštituta skrivnosti življenja v tleh odstirajo z DNK-analizo organizmov.

Z Natašo Šibanc z Gozdarskega inštituta Slovenije se odpravimo v bližnji gozd, saj so gozdna tla, zaradi obilice organske snovi, ena izmed najbolj živih tal. V gozdu najdemo primerno mesto, stran od poti in med drevesi, da lahko vzame vzorec. "V zgornjih 10 centimetrih tal je delež organske snovi največji, s tem je tudi največja pestrost talnih organizmov in tudi najhitrejša razgradnja organske snovi," pojasni Šibanc.

Nataša Štibanc med odvzemanjem vzorca tal. Foto: Televizija Slovenija/Petra Prešeren

Vzorec nato preseje, da loči korenine rastline od ostalih tal. Nato zemljo in korenine spravi v vrečke in v hladilno torbo, da upočasni procese, ki potekajo v tleh. Vzorce prenese v laboratorij na nadaljnjo obdelavo in analizo. "Določanje organizmov v tleh je težavnejše v primerjavi z določanjem korenin rastlin ali živali zaradi tega, ker jih je zelo težko gojiti v čistih kulturah. Prav tako gre za majhne organizme, zaradi česar je otežena njihova morfološka identifikacija, torej identifikacija na podlagi njihove oblike in splošnih lastnosti." Pogoji in procesi, ki potekajo v tleh, so tako zapleteni, da jih ne morejo poustvariti v laboratoriju.

Vzorec v laboratoriju najprej zmrznejo na – 80 stopinjah Celzija, nato ga liofilizirajo, posušijo z zamrzovanjem. "Proces liofilizacije ima podoben učinek kot sušenje rastlin za herbarij. Sušenim rastlinam se tako ohrani struktura in njihove lastnosti več stoletij. S postopkom liofilizacije v zamrznjenem vzorcu odstranimo vodo, s tem zaustavimo biološke procese, ki potekajo v vzorcu in na tak način stabiliziramo DNK," je razložila Štibanc.

Vzorec nato zmeljejo, da iz njega nastane prah, ki je primeren za izolacijo DNK-ja. Sledi molekularna analiza, s katero lahko ugotovijo, kateri organizmi živijo v tleh, koliko jih je in kako so združbe teh organizmov sestavljene. Zanimivo pa je, da lahko s to metodo analizirajo tudi tako imenovani okoljski DNK torej DNK organizmov, ki jih ni več v tleh, so pa za seboj pustili sledi denimo v obliki izločkov, dlak in podobnega.

Organizmi v kmetijskih tleh so bolj ogroženi zaradi številnih motenj, ki so jim ves čas izpostavljeni. Foto: Shutterstock

Biodiverziteta tal je najbolj ogrožena v kmetijskih ekosistemih

Z obdelavo tal, torej oranjem, gnojenjem in uporabo sredstev za varstvo rastlin želijo kmetovalci doseči čim boljše pogoje za rast različnih vrst rastlin, ki bodo dale velik pridelek. To pa vpliva na življenje v tleh. Kot pojasni Marjetka Suhadolc z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, "so v primerjavi z naravnimi ekosistemi, kot je npr. gozd, talni organizmi v kmetijskih tleh res bolj ogroženi zaradi številnih motenj, ki so jim ves čas izpostavljeni. Seveda so razlike v intenzivnosti kmetovanja. Vendar ne gre le za uporabo fitofarmacevtskih sredstev in mineralnih gnojil, ki imajo praviloma negativne učinke na biodiverziteto tal, v tla posegamo že z oranjem."

Življenje v tleh je zelo raznoliko - od organizmov, ki niso vidni s prostim očesom, do deževnikov, stonog in žuželk ter miši in krtov. Foto: Shutterstock

Ob tem dodaja, da z obdelavo spreminjamo življenjski prostor organizmov, rušimo strukturo, spreminja se velikost por v katerih živijo, zračno-vodne razmere, ter oblika in dostopnost hranil za organizme v tleh. Organizmi se morajo v kmetijskih tleh spremembam ves čas prilagajati.

Najbolj neposredni učinki so vidni na deževnikih. "Posebno pri večjih vrstah, ki so izjemno občutljive na mehansko obdelavo tal zaradi povečanih poškodb telesa in rušenja njihovih rovov. Ti deževniki namreč živijo v rovih globoko v tleh, na površje prihajajo le po rastlinske ostanke, ki jih odvlečejo nazaj v globino. Manjših deževnikov, ki živijo v mineralnem delu tal v začasnih rovih, pa obdelava ne prizadene in se njihova številčnost lahko poveča, seveda, če je na voljo več hrane."

Ob tem pa Suhadolc poudarja, da čeprav je biodiverziteta v kmetijskih tleh res najbolj ogrožena, pa lahko na z dobrim gospodarjenjem s tlemi, na biodiverziteto tudi pozitivno vplivamo. "Denimo uporabo mineralnega dušika lahko zamenjamo z vključevanjem metuljnic in tako spodbudimo talne bakterije, da pretvorijo dušik iz zraka v rastlinam dostopno obliko."

Kako različne oblike obdelave zemlje vplivajo na mezofavno v tleh?

Na Kmetijskem inštitutu ugotavljajo, kako na talne živali vplivajo različne kmetijske prakse, oranje, minimalna obdelava in brez obdelave. "Mi smo s temi poskusi začeli lani, prvi rezultati pa kažejo, da je najugodneje za talne živali minimalna obdelava," pove Irena Bertoncelj. Minimalna obdelava je obdelava samo najbolj zgornjega sloja tal, do 10 centimetrov globine, brez mešanja slojev tal.

"Vloga teh živali je predvsem pospeševanje razgradnje odmrle organske mase v tleh," o organizmih, kot so skakači in pršice, pove Irena Bertoncelj s Kmetijskega inštituta Slovenije. Foto: Televizija Slovenija/Petra Prešeren

Na Kmetijskem inštitutu Slovenije preučujejo vpliv različnih kmetijskih praks na srednje velike organizme v tleh, ki so veliki do 5 milimetrov. V vzorcih se najpogosteje znajdejo skakači in pršice. "Vloga teh živali je predvsem pospeševanje razgradnje odmrle organske mase v tleh. Te živali se prehranjujejo z odmrlimi ostanki rastlin in živali. Medtem, ko se hranijo, te večje delce razdrobijo, s tem povečajo površino teh delcev in pospešijo njihovo kolonizacijo za bakterije pa glive, ki to organsko snov naprej razgrajujejo," Bertoncelj razloži vlogo srednje velikih organizmov v tleh .

Iskanje srednje velikih živali v tleh se začne z odvzemom vzorca tal z jekleno sondo premera 10 centimetrov, ki jo raziskovalci zabijejo v tla do globine 10 centimetrov. Nato vzorec, velik 1000 kubičnih centimetrov oz. en liter, na Inštitutu pretresejo v poseben lijak, ki ima na dnu dve mrežici, da zadržita vzorec tal. Nato pa lij z vzorcem tal postavijo nad vedro v katerem je lonček z alkoholom, kamor se bodo ujele talne živali.

"Potem vsa ta vedra, ki imajo na dnu lijake in pasti, zložimo v to enostavno napravo, to je Kempsonov ekstraktor. Ta naprava ima na vrhu grelec, ki greje zrak, zrak pa suši te talne vzorce. S tem imitiramo sušo v naravi in te živali se potem pred sušo umikajo v globlje plasti zemlje, tal in potem konec koncev padejo skozi to mrežico v lijak in na koncu koncev v past z alkoholom," je pojasnila Bertoncelj.


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:10 Oktober prinesel toplo vreme, zdaj je pravi čas za jesenska poljska dela
3:00 Bližnjevzhodna kriza treščila v britansko domačo politiko
2:58 V živo: Dallas ne blesti, a ostaja v igri, Dončić prvi strelec
2:24 V živo: zelena luč za Dončića, mlačen začetek Dallasa
2:15 V živo: zelena luč za Dončića, mizeren začetek Dallasa
2:00 In kaj si o trasi Toura 2024 misli Tadej Pogačar?
1:48 V živo: zelena luč za Dončića
22:05 Spletna križanka Slovenskih novic (26. oktober)
22:00 Po padcu Karabaha je mir blizu in hkrati tako daleč
22:00 Slovenci si želijo, da Janja Garnbret v Parizu ne bo osamljena
22:00 Po letih izzivov odprtje hotela Lonca v novembru
22:00 Odprto pismo županu občine Nazarje
22:00 Kdo je Stanko Bloudek?, 2.
22:00 Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje: Nizozemski sistem ponovno na prvem mestu
22:00 Olimpija v vlogi favorita po prvo zmago
22:00 V Ljubljani porast primerov mačje kuge
22:00 Nepreslišano: Katja Petrovec, novinarka
22:00 Povprečnina: Golobov vrabec podhranjenim občinam
22:00 S poglobljenimi čutili skozi rekviem
21:50 Golob pojasnil, kaj pomeni »očistiti policijo janšizma«, očitke glede vplivanja na aretacijo ruskih vohunov označil za halucinacije
21:21 PSG z visoko zmago nad AC Milanom upravičil vlogo favorita
21:01 PSG z visoko zmago upravičil vlogo favorita v dvoboju z AC Milanom
21:01 Golob o domnevnem vplivu na datum aretacije ruskih vohunov: To je še ena od halucinacij
20:55 Šeškovi se niso ustrašili navijačev Zvezde. Oblak dobil prva dva gola.
20:53 'Tudi sam bom pričal pred komisijo in s papirji ali pričami ovrgel vse laži'
20:49 Le Kang-in postavil piko na visoki zmagi Parižanov (3:0)*
20:48 Svet UKC Ljubljana se je seznanil s skoraj 30 milijonsko izgubo v prvih osmih mesecih leta
20:48 Svet UKC-ja Ljubljana se je seznanil s skoraj 30-milijonsko izgubo v prvih osmih mesecih leta
20:48 V živo: Šešku minute, ko je zmaga zagotovljena. Oblak dobil dva gola.
20:26 Golob: Njuno delovanje je škodljivo tudi za državo
20:25 Komentar Mihe Šimnovca: Razdvojenosti ni videti konca
20:15 Dobovec remiziral na uvodni tekmi Lige prvakov
20:14 Mbappe zadel prvi, Kolo Muani podvojil prednost PSG-ja (2:0)*
20:09 Direktorica Televizije Slovenija: »Ne skrivam, da je totalna kriza«
20:07 Prvič v Sloveniji: največja dacia, ki napoveduje največji SUV #foto
20:06 "Uresničila se je najhujša nočna mora"
20:05 Dobovec remiziral na uvodni tekmi v Podčetrtku
20:00 Tudi ACH Volley gladko premagal Kanalce
19:57 Svet RTV Slovenija bo novembra sklical izredno sejo o slabem finančnem položaju zavoda
19:49 PSG po izjemnem vložku Mbappeja vodi ob polčasu (1:0)*
19:46 Policija v povezavi z izjavami Bobnarjeve o pritiskih vodi predkazenski postopek
19:42 Skupina mladoletnikov pretepla dijake na poti v šolo
19:40 V živo: Šeškovi hitro utišali Zvezdine navijače, Oblak dobil že dva
19:38 Vroči Madžari poskrbeli za 20. zaporedni domači poraz Olimpije v Tivoliju
19:38 Policija v povezavi z izjavami Tatjane Bobnar vodi predkazenski postopek
19:37 Minister Poklukar ob dnevu suverenosti: Trdoživ narod je znal stopiti skupaj
19:33 Izjemni Mbappe po samostojnem prodoru popeljal Parižane v vodstvo (1:0)*
19:31 Skupina mladoletnikov na poti v šolo pretepla dijake
19:30 Krajani so odločni: »Pošta mora ostati!«
19:29 Šolski center Novo mesto: več poškodb, starše obvestili, naj pridejo svoje otroke iskat v bolnišnico
19:20 Po uvodnem pritisku domačih Milančani v nadaljevanju nevarnejši
19:20 Olimpiji kazalo odlično, nato novo razočaranje
19:05 Specialiteta se mu usodno prisesla na grlo
19:01 Obračun dveh velikanov na Parku princev: kdo bo na koncu bolj zadovoljen?
18:58 V živo: Vinčić in AC Milan v Parizu, Šeško proti Zvezdi ne igra
18:58 V živo: Šeško doma kot bi bil v Beogradu, derbi v Parizu
18:52 Marka Rupnika, ki so ga zaradi obtožb zlorab redovnic izključili iz jezuitskega reda, sprejeli v koprsko škofijo
18:43 Novi predsednik ameriškega kongresa postal Trumpov zaveznik Mike Johnson
18:40 Šmarska cesta je boleča točka koprske občine, ki kar kliče po temeljitem popravilu
18:40 V živo: Oslabljena Barca dobila prvi gol, Šeško očaral Srbe, a ne igra
18:37 Predstavniški dom ameriškega kongresa dobil novega predsednika
18:35 Prepelič debitiral z dvojnim dvojčkom, Cedevita Olimpija pa ostaja brez zmage
18:28 Predstava Na stežaj zaprta vrata o izolaciji ter iskanju skupnega jedra in svobode v omejitvah
18:27 Vlada Nacionalnemu inštitutu za biologijo dodelila za slab milijon dodatnih sredstev
18:25 Zdravnica trdi, da so to najpomembnejše stvari, ki bi se jih morali zavedati pred smrtjo
18:20 Calcitke oddale prvi niz v sezoni, a ostale neporažene
18:20 Brez kapetana, a brez strahu proti nekdanjim soigralcem
18:15 Podelili smo gazele za leto 2023! Zlata gazela je podjetje IMP Pumps!
18:15 #foto #video Podelili smo gazele za leto 2023! Zlata gazela je podjetje IMP Pumps!
18:12 Bo AC Milan po dveh remijih v Parizu prišel do prve zmage?
18:03 Iz jezuitskega reda izključenega Rupnika sprejeli v koprsko škofiji
18:03 Iz jezuitskega reda izključenega Rupnika sprejeli v koprsko škofijo
18:00 Tesna zmaga Gorenja, Trimo in Celje bolj zanesljiva
17:59 Kljub kritikam novela zakona o delovnih razmerjih čez sito odbora DZ
17:58 Več ministrstev pomeni več usklajevanja. V katera bo zarezal Golob?
17:51 Mesec dni pred avdicijo za Supertalent Lidija doživela infarkt, Stela prometno nesrečo
17:51 Mesec dni pred avdicijo za šov mama Lidija doživela infarkt, Stela prometno nesrečo
17:51 Nekdanjega jezuita Rupnika sprejeli v koprsko škofijo
17:51 Mesec dni pred avdicijo za šov mama Lidija doživela infarkt, hčerka Stela prometno nesrečo
17:49 Generalni sekretar ZN šokiran zaradi interpretacije Izraelcev
17:35 Slovaška z novo vlado že na jutrišnji vrh EU
17:24 Plaz grozi! Prebivalci Strug naj se čim prej preselijo
17:20 V živo: Oslabljena Barca že zabija, Šeško očaral tudi Srbe
17:19 Video: Komaj govori, imela pa bi še večje ustnice
17:15 V živo: bo Olimpiji le uspelo prekiniti negativni niz?
17:14 Nova oprema slovenskih vojakov in vojaška hrana se preprodajata na spletu in družbenih omrežjih
17:11 Elon Musk sporočil Wikipediji bizarno ponudbo: Dam vam milijardo dolarjev, če ...
17:11 Elon Musk z bizarno ponudbo: Dam vam milijardo dolarjev, če ...
17:08 Janša in Nika Kovač spet v laseh: Inštitut 8. marec sprašuje, kako bo upravičil vse več primerov nasilja ...
17:04 Prva prejemnika nagrade Nede Pagon sta Amelia Kraigher in Matevž Kos
17:02 Golob v podpis pisma premierjev o plinovodni povezavi med terminalom na Krku in Bavarsko
17:02 Šefic po današnjem plazu: Prebivalci Strug, evakuirajte se na varno
16:57 Bodite pozorni pri naročanju, ni namreč vseeno, kdaj pišemo zdravniku
16:53 Ali je premier Robert Golob res vplival na preložitev datuma aretacije ruskih vohunov?
16:53 Ali je premier Robert Golob vplival na preložitev datuma aretacije ruskih vohunov?
16:48 V Švici po napaki popravili rezultat volitev, zmagovalec nespremenjen
16:40 Celjani v Plocku proti starim znancem Zarabcu, Aliloviću in Terziću
16:40 Meloni izpostavlja nujnost zaščite zunanjih meja EU za ohranitev schengna
16:38 Letošnja Rizzijeva nagrada avstrijski zgodovinarki Lisi Rettl
16:31 Brutalno pretepla evrovizijsko predstavnico, bivša žena njenega moža vse priznala