Cyprus

ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-1: Πήρε το ντέρμπι κορυφής... και ανέβηκε στο +4!

Η ΑΕΚ πήρε το πολύτιμο τρίποντο στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στον ΑΠΟΕΛ με 2-1 στην Αρένα ,στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στο +4 από τους γαλζοκίτρινους, παραμένοντας μόνοι στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ αφού προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Γκιούρτσο με φάουλ βρήκε τον Λόπερ ο οποίος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετες που απέκρουσε ασταθώς και στην εξέλιξη της φάσης, ο Πόνς γύρισε στον Γκαρθία που με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στο 10’ ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή αλλά ο Πίριτς έδειξε ετοιμότητα και απέκρουσε σωτήρια. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φεράρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο κίπερ της ΑΕΚ μάζεψε εύκολα.

Στο 19ο λεπτό δημιουργήθηκε άλλη μια τελική για τον ΑΠΟΕΛ, όμως, το πλασέ του Σαρφό σταμάτησε πάλι στον Πίριτς.

Από το 33ο λεπτό μέχρι το 36ο, δημιουργήθηκαν τρεις τελικές για την ομάδα της Λάρνακας. Ο Φαράζ απείλησε με κεφαλιά και μακρινό σουτ ενώ ο Λόπες από το ύψος της περιοχής, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια στο 37ο λεπτό έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής, στέλνοντας όμως την μπάλα έξω.

Το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Μετά την ανάπαυλα οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν δυνατά και έβγαλαν αντίδραση.

Στο 50’ ο Εφραίμ έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και η μπάλα αφού σταμάτησε στο δοκάρι στη συνέχεια βρήκε στην πλάτη του Πίριτς και κατέληξε κόρνερ.

Η απάντηση της ΆΕΚ, δεν άργησε και ήρθε πέντε λεπτά μετά. Ο Λόπες έκανε την καρφωτή κεφαλιά από κοντά όμως ο Μπέλετς απόκρουσε. Στην επαναφορά ο Άλτμαν έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε έξω.

Τελικά, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 59΄ με ένα φοβερό σουτ του Φαράζ μέσα από την περιοχή.

To μόνο που κατάφεραν οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν να μειώσουν στο 88’ με τον Μαρκίνιος ο οποίος έσπρωξε με το στήθος την μπάλα σε κενή εστία μετά από σέντρα του Ντονγκαλά.

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ (90' Γκονζάλεθ), Λόπες (79' Κάσας), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (90' Ρόμο), Γκιούρτσο (40' Γιάκολις), Άλτμαν (79' Σανχούρχο), Γκαρθία.

-Στον πάγκο: οι Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρόμο, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (79' Ντονγκαλά), Μπεν (64' Μακέντα), Εφραίμ (64' Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Κίτρινες: Γκαρθία, Τόμοβιτς, Ροσάλες / Φεράρι

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος