Cyprus
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ΑΕΛ - Ακρίτας 2-1: Ο Τζάλμα έδωσε τη νίκη... από την άσπρη βούλα!

Η ΑΕΛ πήρε το πολύτιμο εντός έδρας τρίποντο απέναντι στον Ακρίτα με 2-1, με λυτρωτή τον Τζαλμά από τα 11 βήματα στο 90+4΄, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Αν και μπήκε ορεξάτος ο Ακρίτας με δύο δυνατά σουτ από τον Ελ Τζεμίλι (21΄, 34΄), οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 34΄ από κεφαλιά του αρχηγού Τεσέϊρα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζιάλμα.

Στο 42ο λεπτό, η ομάδα της Λεμεσού θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως, το πλασέ του Μπεραχίνο από το σημείο του πέναλτι πέρασε πάνω από την εστία.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό. Ο Κλεμέντε έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μούριελ για το 1-1.

Σε χρόνους καθυστερήσεων, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Η απόφαση ήρθε από το On field review. Εκτελεστής ήταν ο Τζάλμα ο οποίος ήραν εύστοχος για το 2-1 της Λεμεσιανής ομάδας, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.