Cyprus

ΑΠΟΕΛ - Απόλλων 3-1: Επιστροφή στις νίκες με σούπερ ανατροπή!

Αγχώθηκε αλλά… κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος με ανατροπή νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ για την 22η αγωνιστική.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος με ένα γρήγορο γκολ από κεφαλιά του Πίττα στο 3ο λεπτό βρέθηκε από νωρίς σε θέση οδηγού.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν περισσότερο τη μπάλα θέλοντας να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ στο 28’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάλσιο να βγάζει με ωραία κάθετη πάσα τον Μπεν τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς, ωστόσο το πλασέ του ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ έφυγε έξω.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ ξαναμπήκε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας από την άσπρη βούλα με πέναλτι που υποδείχτηκε για φάουλ του Αρτυματά στον Μακέντα στην περιοχή στο 49’. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 51’ ο Κβιλιτάια ο οποίος έγραψε το 1-1.

Η ολική ανατροπή για τους γαλαζοκίτρινους ήρθε στο 75’ όταν ο Μπεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αλεσάμι, έστειλε τη μπάλα πλάγια στον Μακέντα ο οποίος έκανε το γύρισμα και βρήκε τον επερχόμενο Ντονγκαλά, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Μπεν, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο ΑΠΟΕΛ με 49 βαθμούς πλέον επέστρεψε στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται αύριο εκτός έδρας με την Καρμιώτισσα (15:00). Όσο για τους γαλάζιους της Λεμεσού, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις απώλειες της Ομόνοιας και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην 5η θέση, παραμένοντας έτσι έβδομοι με 35 βαθμούς.

Δείτε ολόκληρο το ρεπορτάζ του αγώνα στο SPORTIME.