Cyprus

Η Πάφος το νέο… «θύμα» της Νέας Σαλαμίνας!

Η Νέα Σαλαμίνα συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς απέδρασε με το μεγάλο διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας 2-1 της Πάφου για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Στο 7ο λεπτό ο Θεουλή κλήθηκε από το VAR για εξέταση φάσης στο on field review για χέρι του Ζάιρο μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ της Νέας Σαλαμίνας, με αποτέλεσμα να δώσει τελικά πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντορεγκαράι ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό.

Στο 22ο λεπτό η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία με εκτός περιοχής σουτ του Χέσταντ το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

Στο 39’ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τάνκοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε φοβερή κάθετη πάσα του Μπρούνο, και στη συνέχεια πλάσαρε και νίκησε τον Μελίσσα γράφοντας το 1-1.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας σε δεύτερο γκολ στο 48’ όταν με μια γρήγορη αντεπίθεση ο Τσίκο ανέβηκε από τα αριστερά, πάτησε περιοχή και βρήκε τον Μιγκελίτο ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των δικτύων, γράφοντας το 1-2.

Η Πάφος αν και έλεγχε τον αγώνα για το μεγαλύτερο μέρος του, δεν κατάφερε να βρει αντίδραση, με αποτέλεσμα να μείνει για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα μακριά από τη νίκη, παραμένοντας έτσι στην 3η θέση με 45 βαθμούς.

Πέμπτο συνεχόμενο τρίποντο κατάφερε να «κολλήσει» σήμερα η Σαλαμίνα, η οποία εκμεταλλευόμενη και τη χθεσινή ήττα της Ομόνοιας, ξεπέρασε τους πράσινους στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στην 5η θέση με 37 βαθμούς, και περιμένει να δει τι θα κάνει ο Απόλλωνας (35 β.) κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (20:00).

Ολόκληρο το ρεπορτάζ του αγώνα στο SPORTIME.