Cyprus

«Καταιγίδα» η Φέγενορντ, «διέλυσε» με 5-2 τη Φίτεσε!

Παρά το γεγονός ότι «έχασε» αρκετά βασικά στελέχη της, η περσινή φιναλίστ του Europa Conference League, Φέγενορντ έδειξε πως θα είναι και φέτος εξόχως ανταγωνιστική, ξεκινώντας τις υποχρεώσεις της στην Eredivisie με το εντυπωσιακό 5-2 επί της Φίτεσε στο Άρνεμ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19' από το γκολ του Μανχόεφ, η ομάδα του Ρότερνταμ «γύρισε» το σκορ πριν το ημίχρονο με τα τέρματα των Φάλεμαρκ (31') και Ντανίλο (41').

Ο Μπάντε Φρέντερικσεν ισοφάρισε ξανά για τους γηπεδούχους στο 56', όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη Φέγενορντ, που με τρία γκολ απ' τους Ντιλροσούν (61'), Ντανίλο (66') και Χερτρούιντα (69') έφτασε στην εμφατική νίκη με 5-2.

Την ίδια ώρα, η Τβέντε -με τον Χρήστο Τζόλη να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να βγαίνει στο 69' δίνοντας τη θέση του στον Κλεονίζ- «απέδρασε» με το διπλό απ' το Ναϊμέγκεν, επικρατώντας με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Στάιν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.